Het veilinglijntje van Noord Scharwoude Dorp November 2022 50 In juli 1914 werd de aanleg van de 2500 meter lange lijn aanbesteed in Amsterdam. Ondanks vrij opdringerige ac quisitie door de firma Orenstein Koppel werd het werk aan een andere inschrijver gegund. De eerste spoorbrug over de Ringvaart, die uiteindelijk vervangen werd door een hefbrug bij de aanleg van de Roskamsluis. Op de achtergrond is café de Hut en de oude Roskambrug nog vaag te onderscheiden. Laagste inschrijver voor de aanleg van grond-, spoor- en kunstwerken was B. Groenewegen uit Haarlem die had ingeschreven voor 126.670, flink onder de raming van 138.000. De aannemer verplichtte zich acht dagen na toewijzing met de aanleg te beginnen. Het geheel moest in april 1915 worden opgeleverd. Het is eind september 1914 wanneer met de aanleg wordt begonnen. Inmiddels was in oktober 1913 besloten de veiling te bou wen aan de Wuijversloot in Noord Scharwoude, bij het eindpunt van de geprojecteerde spoorlijn. Het afmijngebouw van de groenteveiling van de Noordermarktbond Overeenkomst met de HSM Hoewel we zagen dat de statuten de ruimte wel gaven, was de SSDN niet van plan het spoorlijntje zelf te ex ploiteren. De SSDN-bestuurders Abraham Vroegop en Peter Verburg, beiden handelaren uit Noord Scharwou- de, tekenden op 19 februari 1915 een overeenkomst met directeur W.F. v.d. Wijck en secretaris H. van Manen van de HSM. In de overeenkomst werd opgenomen dat de HSM de vervoersplicht op zich nam. Voor het overbren gen van beladen wagens naar en van Noord Scharwoude Dorp zou een bedrag van 0,025 per 100 kilogram aan de SSND worden berekend, met een minimum van 2,50 per gedeeltelijk of geheel beladen wagens. Lege wagens werden uitsluitend voor rekening van de HSM vervoerd. Het overbrengingsloon van de eerste 1600 wagens in elk exploitatiejaar kwam geheel ten goede aan de HSM. Voor de volgende 1900 wagens voor de helft en het overbren- gingsloon van de daaropvolgende 2500 wagens zou ge heel aan de SSDN toekomen. Werden er meer dan 6000 wagens vervoerd dan werd de opbrengt gedeeld. Zou de spoorwegmaatschappij de lijn ooit opheffen dan zou bij beëindiging een schadeloosstelling van 200.000 aan de SSDN moeten worden betaald. Dat bedrag kwam groten deels overeen met de gedane investeringen en kon wor den gebruikt om de aandeelhouders een terugbetaling te doen. Op 16 augustus 1912 kwam ingenieur Beumke van de HSM kennismaken met het bestuur van de SSDN. Drie dagen later al presenteerde de ingenieur een eerste plan, dat vanwege de geprojecteerde hoogte van twee meter voor de laadplaats gelijk werd afgeschoten. Na kleine aanpassingen in het tracé (waardoor een ruimere aan- sluitboog op de hoofdlijn ontstond), een vlakkere helling in het spoor vanaf het emplacement, het verhogen van de geprojecteerde vaste bruggen en de toezegging van de ingenieur dat de losweg op 70 cm hoogte zou komen zodat er tachtig wagens ter weerszijden konden worden geplaatst, werden de tekeningen goedgekeurd. Eindelijk wordt de lijn aangelegd Na aftakking van de hoofdlijn voor station Noord Schar- woude ging de lijn op grondgebied van de gemeente Noord Scharwoude met een ruime boog de polder in tot aan de noordelijke polderdijk en gemeentegrens met Heerhugo waard bij kilometer 0.750. De lijn ging ver volgens in een vrij rechte lijn naar het eindpunt Noord Scharwoude Dorp. Het eerste emplacement begon bij ki lometer 2.241 en eindigde in drie kopsporen. Acht gewo ne wissels (met hoekverhouding 1:7) boden de rangeer- en omloopmogelijkheden. Een bescheiden dagverblijf voor HSM-personeel boden de opzichter en rangeerders onderdak. Uiteraard werd een weegbrug aangelegd. Onderweg werden vaste bruggen gebouwd over de toe gang naar het spoorweghaventje van Noord Scharwou- de, een slootje tussen de weilanden, de Ringvaart Heer- hugowaard en de Wuijversloot.

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2022 | | pagina 52