Het veilinglijntje van Noord Scharwoude Dorp November 2022 49 Voor de grondaankoop en baanaanleg was een totaalbe drag nodig van 194.250. De gemeenteraad van Noord Scharwoude verstrekte ook een geldlening van 19.500 voor de aanleg. Het maatschappelijk kapitaal werd be paald op 200.000, verdeeld in 400 aandelen van elk 500. Die aandelen waren ten dele weer gesplitst in on deraandelen van 250, -, 100, - en 50, -. De N.V Spoor lijn Station - Dorp Noord Scharwoude (hierna afgekort tot SSDN) kocht de benodigde grond voor de spoorlijn van particulieren, gemeente- en polderbesturen. Van het aandelenkapitaal belandde 65.000 bij particu lieren. Het doel om eindelijk tot een soepele afzet van de groenten te komen was velen de investering waard. Be sloten werd de aanleg en exploitatie te laten verzorgen door de HSM. Deze maatschappij verzorgde de trein dienst op de lijn naar Den Helder. Tussen SSDN en HSM zou een overeenkomst worden opgesteld, waarover later meer. Het Stationsgebouw van Noord Scharwoude aan de spoorlijn van Alkmaar naar Den Helder. Het werd geopend in december 1865 en voor reizigers gesloten in mei 1938. In verband met de Tweede Wereldoorlog werd het tijdelijk heropend tussen juni 1940 en mei 1947. De snelle realisatie van de zijlijn naar Broek op Lange- dijk werd in de omgeving van Noord Scharwoude met argusogen gevolgd. Door de spooraansluiting nam de tuinbouw rond Broek op Langedijk duidelijk toe en de handel verplaatste zich. Ook rond Noord Scharwoude breidde de tuinbouw zich uit, maar de omslachtige af voer en verlading bleef. De markt van 'Nieuw Leven' bij het station floreerde en men begon zich al af te vragen of de aanleg van een zijlijn dan nog wel nut had. Het doortrekken van de succesvolle lijn naar Broekerveiling via Zuid- en Noord Scharwoude naar Dirkshorn zou voor de tuinders ook een goed al ternatief zijn. Dat plan was bijna in kannen en kruiken, maar ketste af op ingediende bezwaren bij de provincie die vervolgens geen toestemming gaf. Daarnaast speel den er plannen voor de aanleg van de tramlijn Alkmaar - Schagen en die lijn zou misschien ook een rol in het goederenvervoer kunnen spelen. Op 15 juli 1902 begon de exploitatie. De aanvoer van steenkolen en de afvoer van landbouwproducten hoefde nu niet meer via de losweg van Heerhugowaard te lopen. Met ingang van de zomerdienst 1907 werd het goed ren derende lijntje zelfs voor reizigersvervoer geopend; de HSM reed zeven lokaaltreinen Alkmaar - Broek op Lan- gedijk v.v., waarbij onderweg alleen werd gestopt aan de halte Sint Pancras. Van woorden naar daden Op initiatief van wederom schoolmeester Brugman wer den de plannen doorgezet. Op 19 oktober 1912 werd de N.V. Spoorlijn Station - Dorp Noord Scharwoude opge richt. Maar liefst 249 comparanten staan in de notariële oprichtingsakte opgesomd. Artikel 2 van de akte geeft duidelijk de bedoeling aan van de vennootschap: “het aanleggen ven eene spoorlijn van het station Noord Scharwou- de der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij naar het dorp Noord Scharwoude en de exploitatie van die lijn, hetzij door haar zelf, hetzij door anderen”. De vennootschap werd aangegaan voor de duur van zestig jaren. Broek op Langedijk lukt het wel Inmiddels had een aantal groentehandelaren rond de eeuwwisseling aangedrongen op een spoorverbinding naar de sinds 1887 bestaande veiling in Broek op Lan- gedijk. De aanliggende gemeente- en polderbesturen kwamen snel met een rentegarantie voor de geraamde aanlegkosten van 76.000 over de brug, waarna de HSM in acht maanden tijd de 2187 meter lange zijlijn aanlegde. Het kon dus wel snel gaan! Vanaf een oostelijk van de halte Sint Pancras gelegen aansluiting werd een enkel- sporige verbinding naar de veiling aangelegd. De kleine markten kregen het steeds moeilijker nu de Broekerveiling heel veel omzet wegkaapte, niet in de laatste plaats door de goede vervoersmogelijkheden per trein. De wegkwijnende kleine markten gingen over van concurrentie naar concentratie. Zij verenigden zich tot de veilingvereniging 'De Noordermarktbond', met als doel een gemeenschappelijke veiling te bouwen in het dorp Noord Scharwoude. De plannen voor een zijlijn naar die veiling kwamen weer uit de kast en er werd een voorbereidingscommissie gevormd uit plaatsen in de regio. Medewerking van alle betrokken gemeenten en polderbesturen bleef uit, zodat de commissie noodgedwongen haar opdracht teruggaf. Het spoortje leek weer verder weg dan ooit.Alleen de gemeente Noord Scharwoude bleef er nog in geloven, evenals een aantal tuinders.

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2022 | | pagina 51