d e voorp verpemzmgen bij SM Jan Marsman jr. Het veilinggebouw van 1904 Foto van de voorplaat Situatie oktober 2022 (eigen foto) November 2022 2 Dat fotograaf Van der Aa die dag niet alleen was, is dui delijk te zien. In totaal staan ruim 100 personen op de foto. Op de voorgrond een aantal tuinders in hun schuit jes, daarachter de schuitjes vol bloemkool die nog geveild moeten worden. De voorste tuinder, links van het mid den, heeft die morgen zijn lolbroek aangetrokken en is vereeuwigd met zijn hoed scheef op zijn hoofd. De jon gen in zijn lege schuitje in het midden maakt een enthou siast armgebaar naar de fotograaf. Wat verder opvalt, is dat er veel kinderen en dames op de foto staan, in mooie jurkjes en met hoedjes op. Sommige hoedjes zijn feestelijk versierd, zou er die dag iets gevierd worden bij de vei ling? Bekijk de personen maar eens rustig een voor een, er is genoeg te zien! foto te staan. De toenmalige veiling lag dus eigenlijk vóór de plek waar nu het veilinggebouw staat. Links van de voetbrug (ongeveer 1,5 meter) werd in de loop van 1904 een veilinggebouw gebouwd. Ook dat veilinggebouw is door Van der Aa vastgelegd. In dat 'nieuwe' veiling gebouw was meer ruimte voor de handelaren, maar het was nog steeds half in de open lucht. Na een aantal jaren werd dat veilinggebouw weer vervangen en was in 1912 de feestelijke opening van het huidige veilinggebouw. Voor de voorplaat van de Otterplaat zijn we dit jaar weer in Broek op Langedijk. De plek van de foto is heel bekend, toeristen van over de hele wereld maken jaarlijks foto's van deze plek. Maar de foto's die de toeristen tegenwoordig maken, zullen er heel anders uitzien dan de foto op de voorplaat. Deze foto is rond 1900 gemaakt door de Alkmaarse fotograaf C. van der Aa, van wie vaker een foto op de voorplaat van de Otterplaat heeft gestaan. Fotograaf Van der Aa kwam in de eerste jaren van de 20e eeuw regelmatig naar Langedijk om foto's te maken. Een gedeelte van de fo to's gebruikte hij om ansichtkaarten te laten drukken, die hij aan de lokale winkeliers verkocht die ze weer konden doorverkopen. Van de foto op de voorplaat is echter geen ansichtkaart bekend. Ook werkte Van der Aa in opdracht, bijvoorbeeld voor (landelijke) tijdschriften. Van deze foto is (nog) niet be kend of die in een tijdschrift is gepubliceerd. Fotograaf Van der Aa stond op de brug naar de Dubbele Buurt en had zijn camera naar het noorden gericht. Uiterst rechts is een stukje van de muur van café Markt- zicht te zien. Links van de muur zien we van boven naar beneden (gerekend vanaf de dakgoot) de Dorpsstraat en de leuning van de Veiling- of Bakkersbrug, een stukje van een van de bruggenhoofden van die brug (bij de pijl) en tenslotte het dak van de overkapping waar de handelaren zaten. Op de plek van de hooiberg werd later het Bollen gebouw neergezet. Prominent midden op de foto de loopbrug naar de aanlegsteigers. De huidige brug ligt ongeveer op dezelfde plek als die op de foto, maar is langer dan de brug op de foto. Links onder de brug zien we het hokje waarin de schrijver zat, de afslager stond ernaast. Rechts onder de brug (slecht zicht baar) zitten de handelaren onder hun overkap ping en kijken naar de fotograaf. Op het dak van die overkapping zijn 2 jongens geklommen, om vooral duidelijk zichtbaar op de O o o o

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2022 | | pagina 4