Gelovig in de Sint in de vijftiger jaren Echte Ballungrud stalen noren November 2022 47 Door de jaren wijzer geworden weet ik dat er als aller laatste altijd nog wat na komt. Maar wat? Al heeft moe der nog zoveel overleg met Sinterklaas, wat hij hierna nog brengt handelt hij volstrekt naar eigen inzicht af. De sfeer in huis verandert. Bij de nieuwe warme choco lademelk voel ik dat de anderen weten dat er nog wel iets komt en dat het niet van Sint komt. Maar tegelijk zijn ook zij in afwachting van wat 'de Sint' dit jaar weer aan speciaals brengt. Dan wordt een prachtige grote fruitmand met duur fruit afgegeven. Dat soort fruit eten wij nooit. Een enkele keer eten we een banaan of een sinaasappel, maar de groente boer komt nooit bij ons aan de deur. Nu zijn er walnoten, mandarijnen, een ananas en een kokosnoot. En vreemde dingen! Nooit gezien. Lychees blijkt later. Nu wordt het me duidelijk gemaakt. De gulle gevers van deze geheimzinnige bijzondere cadeaus, zijn de 'aanleg- gers van de schuitjes'. Lou Kalverdijk en Arie Bruin van de Spoorstraat hebben enkele akkertjes in 'De West' aan de noordwestkant van het Geestmerambacht. De vaar- polder waar ook mijn vader en broer Arie hun tuinbouw grond en weiland hebben. Bij ons aan de slootkant liggen er van Lou en Arie elk een bootje vast bij ons stuk van het eiland. Omdat ze verder weg wonen is dat erg makkelijk. In plaats van uren te moeten varen, komen ze met de fiets naar ons en dan gaan ze nog even verder met hun schui tje naar hun land. Als dank daarvoor brengen dus de groenteboer, de bak ker of de visboer 'namens Sint' die aparte waardevolle en mooi verpakte Sinterklaascadeaus. Aan de draad van een tiental meters zitten kleine papier tjes met steeds wisselende namen. Degene die dan aan de beurt is moet de kluwen afrollen en een nieuwe oprollen. Spanning en sensatie als die nieuwe kluwen uit je hand valt. Moet je weer opnieuw beginnen. Een andere keer worden de pakjes gezelschapspelletjes met wel drie, vier of vijf papiertjes eromheen. Met steeds een andere naam op elk papiertje. Zo is er een heel groot pak voor mij! Maar onder het papier zit nieuw papier met een andere naam erop. Dat valt erg tegen. En dan komt het eind. 'Alle cadeaus zijn wel gebracht' zegt moeder. We zingen luidkeels de gulle gever toe: 'Dank u Sinterklaasje'. Maar dan Groter, ouder, wijzer: Ongelovig Als ik een jaar of wat later niet meer ge loof en moeder heeft gezegd dat Sint niks meer brengt stap ik samen met mijn oud ste broer de deur uit om buiten te kijken of er nog wat komt. En wie het brengt. Het is een mooie droge heldere frisse Sinterklaasavond. We lopen over het onverlichte pad naar de zwart geteerde oude houten brug. Ik dicht bij mijn broer. Je weet nooit of er toch nog ergens een verdwaalde Piet loopt. Hij zal zo maar voor je neus staan. Of bij de buren vandaan komen. We gaan de brug op en kijken uit over de Ambachtsdijk waarmee ons pad via de brug verbonden is. Het is dood stil op de dijk. Mooie rustige avond. Geen verkeer. Dan wordt het toch spannend, als vanuit de verte een lichtje dichterbij komt. Als de fietser bij onze brug is stopt hij. Geen Piet noch Sinterklaas. Het is de groenteboer Kaas die een hele grote fruitmand bij zich heeft. Hij geeft hem nu we daar toch staan maar aan ons af. 'Met de hartelij ke groeten van Sinterklaas' grinnikt hij. Later bezorgt een andere groenteman nog een mand thuis. Soms wisselt de ge ver een jaar de in houd van de mand en wordt een vismand gebracht. Met zure haring en zult, rol- mops, gebakken ha ring in het zuur en an dere vis in glas of blik.

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2022 | | pagina 49