Gelovig in de Sint in de vijftiger jaren Een zak met pakjes November 2022 46 Pakjesavond Maar wat jaren later is het weer 5 december en pakjes avond. De storm beukt op de grote ramen. De overgor dijnen zijn al dicht. 'Blijft het warm,' zegt moeder. Ik kan niet wachten tot het begint. Maar eerst moet Arie de koei en gemolken hebben en de melk aan de weg gezet zijn. En als ook vader zijn werk aan de kool beëindigd heeft en binnen is, eten we wat en gaat het heerlijk avondje van start. Binnen is het warm en gezellig. Iedereen van ons gezin zit om de grote eettafel midden in de huiska mer. Steevast krijgen mijn grotere zus, broers en ik op 5 december eerst zowel een speculaas- als taaihart. En voor vader is er een groot stuk snijtaai. Toch iets van de Sinter klaas tafel, denk ik. We krijgen er bij de chocolademelk een dikke snee van. Ballangruds Het is ook weleens beter gesteld met de portemonnee van Sint. Stik-jaloers ben ik op mijn grote broers en zus als die in een volgend jaar 'echte schaatsen' krijgen. De grote dozen zijn al indrukwekkend, maar de zwart ge- schoende stalen noren - echte Ballangruds - en de bruin ge- schoende kunstrijschaatsen voor mijn zus maken pas echt diepe indruk. En weer een ander jaar is er die grote zwarte Gazelle he renfiets die in het weinig aangelichte 'hossie' staat, het altijd koude groen geverfde houten aanbouwtje aan het huis. Er zit een vent op die fiets waar ik erg van schrik. Die vent is als ik dichterbij kom een blauwe overall met proppen kranten erin waartussen ook cadeautjes zitten. De deftige zwarte Gazelle herenfiets is voor vader. Achter staat er ook een damesmodel voor moeder. En voor mij is er een boekje: Piet Pelle met zijn Gazelle. Naarmate ik ouder word bedenkt Piet op deze avonden geregeld grappen. Een heel klein mooi duur cadeautje wordt bijvoorbeeld in de kern van een kluwen wol ver borgen. Mijn angst en de spanning slaan om in grote vreugde. Dank je wel Sinterklaas' roepend sleep ik de zak met ca deaus de huiskamer in. Zo snel mogelijk. Ik ontmoet liever geen Piet in het halle tje. In een pakje zit een mondorgel. Mijn oude was klein en verroest. Dit is een mooie grote. En het doosje is prach tig. Moeder zegt weleens dat ze stiekem hoopt dat een van de kinderen ooit goed mondorgel leert spelen. Maar zonder les lukt dat niet, weet ik. Ook al geeft Sinterklaas steeds weer een nieuwe. Er zijn altijd ook vreemde dingen op zo'n pakjesavond. Sinterklaas is zuinig en hergebruikt papier. Soms staan er twee namen op een pakje. Na even voelen beslist moeder voor wie het is. 'O dit is voor Arie.' Terwijl er ook Louis op het pakje staat. Klopt, zie ik al gauw. Die sokken zijn te groot voor mij. De Goedheiligman is uitstekend op de hoogte van het wel en wee in de familie. Dat blijkt uit de vele rijmen bij de cadeaus. Ook weet hij dat mijn fietsje te klein is ge worden. In de loop van de avond word ik moediger. Na weer een nieuwe flinke bons op de ramen wil ik meteen kijken of er wat is. 'Rustig aan. Eerst even wachten,' zegt moeder. En net als ik de kamer uit wil gaan zegt een broer plagend: 'Misschien is er nog wel een Piet in de buurt.' Dat heeft even effect. Ik wacht. Maar na wat seconden trek ik voorzichtig de deur open en kijk om een hoekje in de hal. Geen Piet, wel een nieuwe zak met cadeaus en er staat een fietsje naast. Ik zie het meteen. De fiets is mooi, niet nieuw, maar wel voor mij! Aan alles is te merken dat Sint vaak geen dikke porte monnee heeft. Maar hij is wel in staat ervoor te zorgen, dat soms een grote wens toch wordt vervuld. Nu ik ouder ben mag ik ook de hele Sinterklaasavond op blijven. De eerste keer vind ik dat heel erg spannend. Wat gebeurt erop zo'n avond waar de anderen zo geheimzin nig over doen? Eigenlijk lijkt slapen, terwijl Sint langs gaat komen bij de ouderen, wel zo prettig. Want nu is er iedere keer die grote spanning of er wat komt en wat dat dan is. Oudere broers, af en toe plotseling weg, zijn ook niet te beroerd de spanning met foute grapjes op te voeren. 'Zal ie wel komen? Arie vraagt het zich luidop af. En Theo grapt: 'Heeft Sint zijn been niet gebroken? 'Het weer is veel te slecht. Hij komt vast niet.' Moeder vindt het genoeg: 'Hou nou maar op jullie. Hij komt vast wel,' stelt ze mij gerust. Het voelt af en toe dat ze om me lachen als ik na een teken van moeder ook op deze leeftijd met angst en beven de gang op ga. 'Ga maar eens kijken of er wat staat'. Wonderwel heeft ze het nooit mis.

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2022 | | pagina 48