Gelovig in de Sint in de vijftiger jaren Bij de bakkers waren dergelijke Sinterklaastafels te zien Een klomp zetten met een wortel en hooi voor het paard van Sinterklaas November 2022 45 Voor even voelen we ons het middelpunt van de Lan- gedijker samenleving. Sint begint zijn intocht toch maar mooi bij ons! De Pieten breken de voorraden pepernoten aan. Het aantal kinderen is klein. Dus krijgen we veel. de tekening, de hoeveelheid wortels of hooi, het blijft bij wat pepernootjes. Een enkele keer zit er een in gekleurd zilverpapier verpakte muis of kikker van fondant in. Als ik wat ouder ben probeer ik vaker wat te krijgen en zet ook op andere avonden dan de woensdag- en zater dagavond mijn schoen. Maar ik vang bot. Het is overdui delijk dat er tussen moeder en Sinterklaas nooit een mis verstand is over hoe vaak en op welke dagen ik schoen mag zetten. We noemen dat in het West-Fries snaitaai. Meestal krijg je er, als je een keer binnen mag komen voor een kijkje op de Sinterklaastafel, een stukje van. Ik kom dus wel bij die tafels. Maar Sinterklaas niet denk ik. Want nooit zit er van al dat vele lek kers iets in mijn schoen. Achter de landauer aan Als ik enkele jaren later op de basisschool zit en de weg naar Noord-Scharwoude goed ken, loop ik met een vriendje achter die landauer met Sint-Nicolaas mee. Bij de brug naar ons huis zwaait moeder enthousiast naar Sinterklaas. 'Dag Sinterklaas' roept ze. En als ik langsloop om de eerste pepernoten af te geven zegt ze: 'Doe je voorzichtig?! Die eerste peper noten hoef ik zo niet vier of vijf kilometer mee te slepen tot diep in Noord-Scharwoude. 'Nou, veel plezier hoor,' hoor ik nog net als ik snel door loop. Er lopen Pieten zat. Daar komt er weer een. 'Piet, Piet,' roep ik vragend, met koude open gevouwen handen. Uren loop ik zo tussen de joelende schare jeugd en raap pepernoten. Moe maar blij loop ik later met de zwaar gevulde zak drie kilometer terug naar huis. Schoentje zetten Diezelfde avond mag ik schoentje zetten. Dat is een heel ritueel. Als laatste gelovige van ons gezin doe ik dat in mijn eentje. Schoen bij de met antraciet gevulde warme kachel en zingen uit volle borst. Een enkele keer staat er ook een schoen van een grote broer. Daar zing ik ook maar voor. De volgende ochtend zit er altijd wel wat in de schoen. Soms heb ik een klomp gezet met hooi en een wortel erin. In de hoop een wat groter cadeautje te krijgen. Klasgenootjes krijgen immers al echte pakjes in hun schoen. Maar ongeacht schoen of klomp, de grootte van Sinterklaas tafels kijken Fietsend van de katholieke jongensschool in Noord-Schar- woude naar huis, kijk ik onderweg graag naar de Sinter klaastafels bij de bakkers Kuin, Rood, Jonker en Swart en bij de kruidenierswinkels van Stoop en Hans Leijen. Op lange tafels, prachtig met witte tafel lakens gedekt, liggen ware tentoonstellingen aan chocolade, fondant en suikergoed. Harten en poppen van speculaas en taaitaai. Chocoladeletters in allerlei formaten en smaken en strooigoed. Taaitjes zacht en hard in allerlei vormen. Marsepeinen beesten en allerlei figuren waaronder fruit in prachtige kleuren. Bij bakker Swart molens van een ander soort harde taaitaai. Heel lekker. En hele grote gele taaitaaibroden die naar anijs smaken. T 1 v - -

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2022 | | pagina 47