Sint er jaren vijftig Br iii i Louis Groen Sinterklaas arriveert op de Luizeknip met de 'metor' Op de kachel staat November 2022 43 jaloersheid. Want buurman en buurvrouw, die we altijd Eb en Grietje noemen, zijn niet gierig maar wel erg zui nig en gunnen zichzelf ook niet zo veel. 'Ja, mooi zijn ze weer hè', zegt moeder. Ik hoor de trots in haar stem. De jaarlijkse fruitmanden worden er alleen maar geheimzin niger door. De pepernoten die door een geheimzinnige arm de kamer in werden gegooid Jaar op jaar ben ik in mijn peuterjaren na 1954 onder de indruk van dat aparte fruit. Meer dan een appel of een peer van Talsma aan de Laanweg eten wij niet bij ons thuis. Dit is zo anders en geheimzinnig! Bij Sinterklaas hoort toch alleen speculaas, een taaipop en een chocola deletter? Klein en gelovig ben ik nog, als op 6 december tante Anna Groen en de buurvrouwen Vlug en Kleiberg komen kij ken wat Sint bij ons heeft gebracht. 'Wat een prachtige fruitmanden' zegt buurvrouw Vlug. Het ontzag hoor ik in haar stem. Mogelijk is het ook wat een pan chocolademelk. Moeder schenkt het in bekers. Wat ruikt dat heerlijk. Gevulde speculaas erbij. Geheimzinnige manden Goudkleurige manden met allerlei exotisch fruit en vruchten op sap in potten. Op 6 december staan ze uitge stald bij de cadeautjes die de Sint de avond en nacht er voor heeft gebracht. In mijn kinderlijke logica is duidelijk wie ze geeft. De gefluisterde geheimzinnige gesprekken van broers en zus hoor ik nog niet als peuter. 'Waar komt die nou vandaan?' En: 'Van wie is die nou?' Moeder Groen vond Sinterklaas een prachtig feest. Elk jaar moest het gevierd worden. Ook al was de rijkdom van de Sint die ons bezocht beperkt. Broer Theo herin nert zich dat hij op zolder in bed lag in ons eerste huis op Ambachtsdijk 19 en beneden moeder tegen vader hoorde zeggen: 'Er is eigenlijk geen geld om wat te doen met Sin terklaas. Maar ik vind er wel wat op.' Zelf herinner ik me goed, dat Sint soms het ene jaar veel meer gaf dan in een ander jaar. Gingen op de veiling aardappels of kool voor hoge prijzen 'langs de klok' dan was er in zo'n jaar geen zorg over pakjes. Maar in die andere jaren o Pakjesavonden De pakjesavonden vind ik spannend. Moeder luidt de start ervan in: 'We zullen eerst maar eens gaan zingen want hoe moet Sint anders weten dat wij klaar zitten?' Samen met moeder zing ik uit volle borst. 'Sinterklaasje kom maar binnen met je knechtZus Tinie die negen jaar ouder is zingt mee. Vader en mijn broers Arie en Theo die tien en zeven jaar ouder zijn laten het zingen een beet je aan ons over. We zitten in de huis kamer. De groene overgordijnen zijn gesloten. De kachel brandt en de rode gloed van de antraciet straalt heerlijk op me als ik ervoor zit. Met het hele ge zin zijn we zo een avond gezellig met elkaar. Ik vind het reuze spannend alle maal. Dan vliegen er opeens op onver klaarbare wijze pepernoten over mijn hoofd. Vast een Piet. Hij is niet te zien. Alleen zijn arm. 'Jammer dat Arie er nou niet is mam,' zeg ik. Maar later, als de pepernoten van de grond zijn opge raapt, zit hij toch weer zo maar bij ons. We zingen opnieuw. O ■VD If O O in de O elovig in de

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2022 | | pagina 45