1946-2001 ruiaenierswin. kel Tromp 2e pand van rechts, de latere winkel van Piet Tromp November 2022 37 Piet Tromp en Jacoba Boer trouwden op 12 augustus 1943 Links het huis van Joh. Stoop en daarnaast de winkel van Piet Tromp met de smalle stoep van 40 cm Piet Tromp, geboren op 1 september 1917 te Oudkarspel, was op 21-jarige leeftijd al werkzaam in het vak van krui denier. Een kruidenierswinkel verkocht allerlei levens middelen. Hij startte als medewerker bij het grootgrut- ters-bedrijf Simon de Wit in Zaandam. Hij werkte ook in vele andere vestigingen van dit gerenommeerde bedrijf. In de oorlog was hij tot 1943 werkzaam in Den Haag. In dat jaar trouwde hij op 12 augustus in Oudkarspel met Jacoba (Co) Boer uit Nieuwe Niedorp en het kersverse echtpaar ging wonen aan de Van de Vijzellaan te Sint Pancras. Frans Tromp Door de verhuizing en hun huwelijk wilde hij dichterbij huis gaan werken en werd overgeplaatst naar Alkmaar. Aan het eind van de oorlog besloot de jonge kruideniers bediende voor zichzelf te be ginnen. Hij kocht eind 1945 de kruidenierswinkel van Thijs Maars aan de Dorps straat 242 te Noord-Schar- woude, nu nr. 692. Thijs Maars was een beken de plaatsgenoot en Piet en zijn vrouw Co mochten tij delijk op zijn vergunning een kruidenierszaak beginnen. Het pand werd hiervoor ge schikt gemaakt. Het personeelslid Jany Schuyt bleef ook voor Piet werken. Door een administratieve fout, bleek later, werd hij opgeroepen voor militaire dienst in Neder- lands-Indië. Gelukkig was na enkele maanden deze fout hersteld en konden zij hun winkel openen op 5 januari 1946. Het runnen van de winkel In die tijd was de kruidenierswinkel een zogenaamde be- dieningswinkel. De kruidenier ontving van de groothan del artikelen in grootverpakking. Zo werd suiker bijvoorbeeld geleverd in grote zakken van 50 kg; erwten, bonen, rijst, zout en dergelijke in gro te jute balen; snoep in dozen; koekjes in koekblikken en stroop in stalen drums. Voor de verkoop aan de klanten moest dat worden omgezet in kleinere verpakkingen. De kruidenier had dus een dubbele functie, zowel het ver pakken van de goederen naar kleine hoeveelheden als de verkoop aan de klant. De inrichting van de kruideniers winkel was daarop afgestemd en was goed vergelijkbaar met de manier waarop nu de winkel van de banketbak ker, de groenteboer en de slager nog zijn ingericht. In de beginjaren van de winkel ging het runnen van een winkel met vele handmatige handelingen gepaard. Administra tie, bonnen plakken (nog een uitvloeisel van de oorlog) en vele andere nu ouderwetse handelingen. Bijvoorbeeld het overgieten van een vat stroop in 2 kleinere bussen. In de zomer moest je erbij blijven om overlopen te voorko men en in de winter kon het een hele tijd duren voordat de stroop eruit liep. Ook van het opschrijven in het boek werd veel gebruik gemaakt. Aan het eind van de week werd er dan betaald, als er geld was tenminste. Piet en Co behielden echter hun goede humeur en hun bekendheid in het dorp groeide snel. Een belangrijk aandeel in de om zet van een kruidenierswinkel bestond uit de uitbreng of venterij. Ondanks dat het begin niet zo gemakkelijk was, ging Piet er met zijn boekje op uit om klanten te bevra gen en toekomstige klanten te winnen. De genoteerde bestelling werd in de winkel verzameld, waarna hij de boodschappen aan huis bezorgde. Dit brengen was niet eenvoudig. Het was voor de verkaveling nog het Dui zend Eilandenrijk. Veel klanten woonden op één van de vele eilanden. Met een volle fietsmand moesten de steile bruggen worden beklommen en afgedaald om de bood schappen bij de klant te bezorgen. o o

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2022 | | pagina 39