r Zuurkoolfabriek de Nijs November 2022 34 Zuurkoolbereiding in volle gang. De witte kool wordt opgeslagen in de zuurkoolputten zodat deze kan fermenteren. Aan de overkant van de Voorburggracht aan de Dorpsstraat werd een hijskraan geplaatst om het laden van de zuurkoolvaten makkelijker te maken. Links zijn de zuurkoolvaten te zien en rechts de kartonnen dozen met plastic zakken met zuurkool erin. Woonhuis en kantoor van de familie van Klaas de Nijs, nu Voorburggracht 123. Er worden zuurkoolvaten geladen in de Trio van de firma Van Schoorl. Links is het kantoor met daarachter de kuiperij, rechts van het huis was het pakhuis verbonden met een bruggetje, het pakhuis maakte plaats voor een woonhuis, nu Voorburggracht 125. Op de plaats van het grote vatenplein staat nu ook een woonhuis. Gezicht op de zuurkoolfabriek vanaf de Dorpsstraat met de hijskraan op de voorgrond Oogsten, verpakken en verkopen Het werk in een zuur koolfabriek was sei zoensgebonden. De geoogste witte kool werd door de tuinders direct van het land met schuiten naar de fabriek gebracht. Later gebeurde dit ook met tractoren en vrachtwagens. Begin augustus werden de "Poepe Witten" (vroeg geoogste witte kool) ingemaakt. Daarna, voordat de vorst intreedt de andere soorten witte kool. De verkoop van zuurkool was meestal van september tot en met april. Personeel ging vroeger vaak in de zomer el ders werken, bijvoorbeeld bij de melkfabriek. De Nijs had echter ook een groenten- en exporthandel en daardoor de mogelijkheid om de vaste kern medewerkers het hele jaar in dienst te houden. De Eerste Wereldoorlog (1914-1918) was gaande en de ingemaakte zuurkool mocht in de winter 1917-1918 niet verkocht worden. Deze moest van de overheid als noodrantsoen beschikbaar blijven. Geen inkomsten dus en toen de oorlog was afgelopen, was de zuurkool niets waard. Een faillissement dreigde en de Nijs was verplicht de fa milie Buisman als compagnon en geldschieter in het be drijf te accepteren. De rechtsvorm werd gewijzigd in een N.V en de naam werd N.V. N. de Nijs Co. I De haringvaatjes, welke door den oorlogstoestand moeilijk te v. rko >pen zijn, hebben een andere bestemming gevonden. Ze vfworden nu gebruikt bij de zuurkoolfabricage. ‘i c

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2022 | | pagina 36