Zuurkoolfabriek de Nijs Luchtfoto van de zuurkoolfabriek van +/-1950 November 2022 33 Klaas werd opgevolgd door zijn oudste zoon Jan en la ter kwamen diens broers Piet en Thijs en zus Corrie bij de firma. Zuurkoolfabriek de Nijs was een van de oud ste zuurkoolfabrieken in de Langedijk. In de eerste helft van de vorige eeuw telde Langedijk 9 zuurkoolfabrieken. Hart in Oudkarspel, Verburg, Nieuw Leven en De Neder landen of Nederland in Noord-Scharwoude. Kramer (was eerst de Eendracht) en de Nijs in Zuid-Schar- woude. Stenneberg, de Phoenix (Oxhoofdpad) en Van der Molen in Broek op Langedijk. Wagenaar was een groentehandelaar en had geen zuur- koolfabriek in Langedijk maar richtte in 1913 een zuur- koolfabriek in Warmenhuizen op. Zuurkool werd vroeger verkocht in houten vaten. Iedere fabriek had een kuiperij om de vaten te repareren door deze van nieuwe duigen en/of banden te voorzien. Omdat er statiegeld op zat, werden de zuurkoolvaten van een stempel voorzien, zodat duidelijk was van welke zuurkoolfabriek ze afkomstig waren. De kuiperij is rechts te zien met de kuipers ervoor. De 2e van links is voorman Arie Koopman, de 3e van links heeft het stempelapparaat in zijn handen, hiermee werd met een inkt kussen, één voor één, de naam op de vaten gedrukt. Volop aan het werk met de zuurkoolvaten op het voorplein van zuurkoolfabriek de Nijs omstreeks 1920 Op de luchtfoto is het hele complex van de zuurkoolfa- briek te zien. In het midden van de foto staat de zuur- koolfabriek en linksboven het pakhuis dat verbonden was met het woonhuis door een bruggetje over het slo tje dat er tussen lag. Tussen de fabriek en het woonhuis, annex kantoor, was de kuiperij. Rechts zijn de "witte boetjes" van Berkhouwer aan de Keizersloot nog net zichtbaar. Duidelijk is de hijskraan te zien die tegenover de fabriek staat met rechts daarvan café de Witte Roos. Stempelapparaat om de naam op de zuurkoolvaten te stempelen

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2022 | | pagina 35