Langedijk één November 2022 26 Tenslotte Dijk en Waard Ook na de streeksgewijze samenvoeging van gemeentes uit de jaren 70 en 90 van de vorige eeuw zet de trend van schaalvergroting door. De decentralisatie van taken van uit het Rijk naar de gemeentes zorgt opnieuw voor een golf van samenvoegingen. In 2015 zijn er in de regio Alkmaar nog maar 7 gemeentes over van de 26 waar het in 1817 ooit mee begon. Ook in Langedijk wordt er vanaf 2013 weer gesproken over de bestuurlijke toekomst. Uiteindelijk vinden de gemeente En zo geschiedde: per 1 januari 1990 is de nieuwe ge meente Langedijk een feit, inclusief Sint Pancras. Aan de noordgrens wordt de nieuwe gemeente Haren karspel ingesteld, gevormd door Warmenhuizen, Haren karspel en Sint Maarten. Grondgebied van de nieuwe gemeente Dijk en Waard, zoals opgenomen in de Wet tot samenvoeging van de gemeenten Heerhugowaard en Langedijk. Bronnen: - Gemeentelijke herindeling in Noord-Holland een onderzoek naar het beleid van de provincie Noord-Holland inzake ge meentelijke herindeling vanaf 1940 tot 1985, P.F. van den Berge, 1986 - Nota gemeentelijke herindeling Kop van Noord-Holland en Noord-Kennemerland, Provinciaal Bestuur van Noord-Hol- land, 1982 - Memorie van toelichting Gemeentelijke herindeling van de Kop van Noord-Holland - Krantenarchief, Regionaal Archief Alkmaar. - Gemeentearchief gemeente Langedijk, Regionaal Archief Alk maar. Langedijk groeit en krimpt tegelijkertijd In 1990 is ook een groot aantal historische gemeentegren zen gewijzigd. De ruilverkavelingen uit de jaren 60 en 70 van de vorige eeuw zorgden voor onlogische grenzen. De oude slootjes en eilandjes waarlangs de grenzen liepen, waren niet meer zichtbaar. Het uitgangs punt is dat gemeentegrenzen duidelijk en in het veld herkenbaar dienen te zijn, bijvoorbeeld langs wegen en waterwe gen. Langedijk moet het tuinbouwgebied in de Noordscharwouderpolder en de Zuidscharwouderpolder afstaan aan de gemeente Heerhugowaard: het Kanaal Omval - Kolhorn wordt de nieuwe grens. Het gebiedje ten noorden van de Laan- derweg blijft wel Langedijks. De nieuwe grens met Harenkarspel wordt langs de Ambachtsdijk en de pro vinciale wegen N245 en N504 getrokken, zodat de Diepsmeerpolder in zijn ge heel tot het grondgebied van Harenkar spel ging behoren. Bij Oudkarspel gaat ook de voormalige Middenkoogpolder over naar Harenkarspel. De Achterburg- gracht wordt hier de grens, maar geluk kig wordt voor de Allemanskerk een uitzondering gemaakt. Protesten van de gemeente Langedijk richten zich tegen het afstaan van deze gebieden, waarvan de betreffende bewoners volgens de ge meente "een sterke maatschappelijke binding hebben met Langedijk en waar van de belangen ondergeschikt worden gemaakt aan de herkenbaarheid van een gemeentegrens". Deze argumenten vin den echter geen gehoor. Een groot aantal Langedijkers woont ineens in Warmenhuizen, Waarland of Heerhugowaard. Langedijk en Heerhugowaard elkaar en op 18 december 2018 besluiten de raden om een herindelingsprocedure te starten. Een meerderheid van de Tweede Kamer stemt op 11 februari 2021 vóór de herindeling. Belangrijkste discussiepunt is, opnieuw, de positie van Sint Pancras en Koedijk. Op 13 juli 2021 stemt ook de Eerste Kamer in met het wetsvoorstel, waarna koning Willem-Alexander de 'Wet tot samenvoeging van de gemeenten Heerhugo waard en Langedijk' op 14 juli 2021 ondertekent. Vanaf 1 januari 2022 is de nieuwe gemeente Dijk en Waard een feit. Voor hoe lang? De tijd zal het leren. Langedijk I I - Bergen Nieuwe gemeentegrens Te vervallen grens Behagen

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2022 | | pagina 28