Langedijk één Broek toch weer zelfstandig? November 2022 23 Op 1 september 1941 wordt de gemeenteraad zijn be voegdheden ontnomen. Besluiten werden daarna alleen genomen door de burgemeester. De wethouders funge ren daarbij als zijn medewerkers. Vanuit de Landstand wordt een Boerendorpsraad geïnstalleerd die de burge meester adviseert. In de Staatcourant van 21 juli 1941 wordt het besluit tot samenvoeging gepubliceerd DEPARTEMENT VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN. Na de oorlog steekt de zucht naar onafhankelijkheid in Broek weer de kop op. Er wordt een verzoek van de anti revolutionaire en christelijk-historische kiesverenigingen (politieke partijen zouden we nu zeggen) aan de minister gericht om de samenvoeging ongedaan te maken. Die is immers tijdens de Duitse bezetting op ondemocratische wijze tot stand gekomen. Het gemeentebestuur wordt om advies gevraagd. Het college van B&W wordt na de oorlog bij gebrek aan een gemeenteraad tijdelijk ondersteund door een comité van overleg, bestaande uit 8 personen die de verschillen de politieke stromingen in de gemeente vertegenwoor digen. Brief van 3 juli 1945 van de antirevolutionaire en christelijk-historische kiesverenigingen waarin de minister wordt verzocht om Broek op Langedijk weer zelfstandigheid te verlenen Op grond van een verordening van rijkscommissaris Seyss-Inquart heeft de secretaris-generaal de bevoegd heid gekregen om buiten de normale procedures om wijzigingen in de gemeentelijke indeling tot stand te brengen. Bij beschikking nummer 24305 van de secreta- ris-generaal wordt besloten dat de vier gemeentes op 1 augustus 1941 zullen worden samengevoegd onder de naam Langedijk (sindsdien vervalt de tussen-n)en dat de hoofdzetel zal worden gevestigd in Noord-Scharwoude. Uiteindelijk wordt er vanwege de oorlogsomstandighe den zonder enig ceremonieel uitvoering gegeven aan het besluit. Burgmeester Wijnveldt van Oudkarspel neemt na 15 jaar afscheid van het ambt dat hij combineerde met die van secretaris. En burgemeester Van Spengler neemt afscheid na 24 jaar burgemeester van Zuid-Scharwoude en 18 jaar van Noord-Scharwoude te zijn geweest. Burge meester Schelhaas, sinds 1937 burgemeester van Broek, wordt aangesteld als eerste burgervader van Langedijk. Met een kleine onderbreking (van 1943 tot 1945 wordt NSB'er D. Stoutjesdijk als burgemeester benoemd) blijft hij dit ambt tot 1962 vervullen. De heer Post, gemeente secretaris van Zuid-Scharwoude, behoudt die post in de nieuwe gemeente. Het college van B&W wordt gevormd door de twee wethouders uit Noord-Scharwoude. De nieuwe gemeenteraad bestaat uit 13 zetels. Maar van een gemeenteraad is al spoedig geen sprake meer. De Nederlandsche Landstand was op 24 oktober 1941 door Seyss Inquart ingesteld om de belangen van boeren, vissers en tuinders te behartigen. Er werden dorpsboe- renleiders aangesteld om samen met de burgemeesters het lokale beleid te bepalen. kan Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken te *b—G ravenhage. Geven met verschuldigde eerbied te kennen ondergetekenden, de besturen van de antirevolutionaire en de chriatelijk-hlstorische kieevereenigingen te Broek op Langendljk, dat de gemeente Broek op Langendljk zich in 1921 bij gelegenheid van de aotie tot samenvoeging der toen bestaande vier Langedljker gemeenten zoo goed als eenstemmig hiertegen heeft uitgesproken voornamelijk op historische en principiële gronden dat deze samenvoeging toen geen voortgang heeft gevonden dat begin October 19*0 voor de Provincie Moordhol land een plan werd openbaar gemaakt voor een groot aantal samenvoegingen van ge meenten,waaronder ook die van de gemeenten aan de Langedijk dat de Beoretaris-Generaal van Binnenlandsohe Zaken op grond van bevoegdheden, hem door de bezettende macht verleend, meende art. 158 en volgende der Gemeentewet te mogen uitschakelen; dat van medewerking der bevolking slechts in zooverre sprake kon zijn,dat de Gemeenteraad een advies zou mogen geven over de naam der nieuwe gemeente en haar hoofdplaats dat bij de behandeling in den Raad van Broek op Langendljk de indruk is gevestigd, dat verweer op historische en principiële gronden geen sin sou hebben, daar dit niet scu worden aanvaard dat tengevolge hiervan het advies van desen Raad absoluut in strijd is met de mening van de meerderheid der bevolking redenen, om welke sijverder verwijsende naar nevengaande toe lichting, Uw Kmoellentie eerbiedig versoeken aan de gemeente Broek op Langendljk haar selfstandigheid, haar tijdens de beset ting bl$ overrompeling en onrechtmatig ontnomen, te hergeven. Artikel 1. 1. Met ingang van 1 Augustus 1941 worden de gemeenten Oudkarnpcl. Noord-Scharwoude, Zuid-Scharwoude en Broek op Langendijk samengevoegd tot een nieuwe gemeente, welke den naam Langedijk draagt. 2. De zetel van het bestuur van de gemeente Langedijk wordt gevestjgd in het gebied van de op te heffen gemeente A oord-Scharwoude Beschikking van den Secretaris-Generaal van het Departement van Binnenlandsohe Zaken van 10 Juli 1941, N". 24305 B.B. (Bureau Staats- en Administratief Recht), betreffende samen voeging van de gemeenten Oudkarspel, Noord-Scharwoude, Zuid-Scharwoude en Broek op Langendijk, gewijzigd bij de beschikking van den Secretaris-Generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken van 6 Augustus 1941, No. 28037 B.B. (Bureau Staats- en Administratief Recht). Op grond van 1 der Verordening no. 79/1940 van den hijkscommissaris voor het bezette Nederland&che gebied bepaal ik:

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2022 | | pagina 25