I Langedijk één November 2022 Op landelijk niveau wenst men stappen te zetten en het waarnemend hoofd van het Ministerie van Binnenlandse Zaken maakt in een brief van 16 september 1940 duidelijk dat overwogen moet worden "in hoever door samenvoeging van noodlijdende of steun behoevende gemeenten met financi eel sterkere, levenskrachtigere eenheden in het leven kunnen worden geroepen. Bovendien dwingt de toestand, waarin de overheidsfinanciën zijn geraakt, om elke besparing, welke op het bestuursapparaat kan worden verkregen te bevorderen”. De provincie stuurt in oktober een brief naar 60 gemeen tebesturen, waarin opheffing "van rijkswege” in overwe ging wordt gegeven en om advies wordt gevraagd. De secretaris-generaal heeft namelijk laten weten om alleen die samenvoegingen te laten plaatsvinden, waarvan na consultering van de gemeenteraden is gebleken dat deze zonder verder onderzoek voor verwezenlijking vatbaar zouden zijn. Op het lijstje staat ook weer het samenvoe gen van de vier Langedijker gemeentes. Protest is zinloos, of toch niet? In Broek bestaan nog steeds bezwaren, maar het eerdere bezoek van de hoge heren heeft wel iets in beweging ge zet en het idee ontstaat dat verzet zinloos is. Op 18 oktober 1940 stuurt Broek op Langendijk een brief aan de provincie waarin wordt ingestemd met samenvoeging van de gemeentes De burgemeester verwoordt de gevoelens van de raad door te zeggen dat men dit besluit tot samenvoeging met weemoed gaat nemen: "toch moeten wij niet bij de pakken neer gaan zitten en gezamenlijk verder werken opdat wij nog veel kunnen bereiken. Eendracht maakt macht, laten wij dit voor ogen houden”. Uiteindelijk gaat de hele gemeente raad akkoord. Getracht wordt om Sint Pancras en Koe dijk bij de fusie te betrekken, met het idee dat Broek op Langedijk dan de logische centrumplaats wordt en niet Noord-Scharwoude. Op 24 september 1940 wordt de nieuwe raadzaal van Broek op Langedijk in gebruik genomen. De gemeenteraad heeft er nog geen vol jaar gebruik van gemaakt. Na de samenvoeging blijft het raadshuis tijdelijk in gebruik als dependance en in 1970 als Rabobank Maar de aanname in Broek dat historische en principië le bezwaren niet ingebracht mochten worden blijkt niet te kloppen. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft een gesprek gevoerd met de secretaris-generaal: de soep wordt niet zo heet gegeten als hij wordt opgediend. Meteen sturen B&W van Broek een brief naar het pro vinciebestuur: de oude principiële bezwaren bestaan nog steeds! Met deze kennis zou het besluit van de gemeen teraad heel anders zijn geweest. Ook de gemeenteraad van Oudkarspel is nog steeds geen voorstander. Het mag niet baten. Op 12 maart 1941 laten G.S. aan Den Haag weten dat de Langedijker gemeentes als één van de wei nige in aanmerking komen voor samenvoeging. In het advies laat de provincie weten dat wat betreft de sociale en economische gesteldheid van de bevolking een grote onderlinge overeenkomst bestaat. De geografische lig ging is zodanig dat de bevolkingskernen nauw op elkaar aansluiten. Het verschil in kerkelijke gezindte vinden G.S. niet zwaarwegend genoeg. Langedijk ontstaat in een donkere tijd Op 10 juli 1941 is de kogel door de kerk. Wegens de oor logsomstandigheden gaan de zaken wat makkelijker en vooral minder democratisch. Een goedkeuringswet is niet nodig. 18 October 1940. 5R.OEK. OP lANGENDUK.DEN ft Lg a: idij] 22 fB n GEMEENTEBESTUUR VAN BROEK OP LANGENDIJKU TELEFOONNUMMER 2O«P05TREKENING 70/52 AÜ." 'Uj ^^Samenvoeging var, ^eaconten. Ter voldoening aan Uw schrijven van 9 October 1940 le Afd. No.208, hebben wij de eer Uw College hieronder het gevoelen van den Raad dezer gemeente, betreffende de samenvoeging van de ge ne enten Oudkarspel, Soordscharwoude, Zuidscharwoude en Broek op Langendijk, kenbaar te maken: 1. De Raad is van aeening, nu historische en principieels bezwa ren niet tot gelding kunnen gebracht worden, dat aoet mede gewerkt worden aan de samenvoeging van do Langendijker ge meenten. 2. De Raad zal gaarne zien dat ook de gemeente Sint-Rancras bij den Langendijk gevoegd wordt en hij verzoekt Uw College dan ook dringend hieraan wel uw medewerking te willen verleenen. De Raad meent dat de volgende redenen daarvoor pleiten: a. de gemeente 3int-Rancras is één economisch geheel aet don Langendijk. Alle producten worden ter veiling van 3roek op Langendijk aangeveerd. de geaardheid van de bevolking sluit zeer nauw aan bij die van de burgers aan den Langendijk,speciaal die van Broek op Langendijk. Tusachen de bewoners bestaan zeer vale familierelaties. de gemeente Sint-Rancras heeft steeds op velerlei gebied met don Langendijk samengewerkt, hetgeen vroeger bleek uit de gemeenochappelljke regeling inzake het electriclteits- bedrljf en hetgeen thans nog blijkt uit de gemeenschappe lijke regeling Inzake de gasfabriek en uit het behooren tot den dlstrlbutiekrlng Broek op Langendijk.Reeds thans worden de ontvungersambten van Slnt-Pancraa on Broek op Langendijk bekleed door één persoon. Kocht eventueel do aansluiting van Sint-Panoras bezwaren onder vinden, wanneer de gemeente Koedijk daarbij niet betrokken Is, dan heeft de Raad er geen bezwaar tegen, dat ook do gemeente Koedijk bij don Langendijk gevoegd wordt. Hoeren Gedeputeerde staten van Roordholland Haarlem.

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2022 | | pagina 24