Maarten Koning Onrust in Langedijk November 2022 19 Twee eeuwen schaalvergroting In 1817 telde Nederland meer dan 1.200 gemeentes. Op 1 januari 2021 telde Nederland nog maar 352 gemeen ten. Wat is er in die twee eeuwen gebeurd? Eigenlijk is er vanaf het begin sprake geweest van een beweging om gemeentes te vergroten. Een proces dat zelden 'van on der op' door de gemeentes zelf werd geïnitieerd. Om de organisatorische, logistieke en financiële problemen van kleine gemeenten het hoofd te bieden, was het meestal de provincie die op aandringen van het Rijk het initiatief nam om kleine gemeentes samen te voegen met andere gemeenten. De eerste scherpe daling van het aantal gemeentes was het directe gevolg van de Gemeentewet van 1851. Als een gemeente te weinig inwoners telde om fatsoenlijk een ge meenteraad te kunnen kiezen, moest de gemeente wor den opgeheven. Als minimumgrens werd aangehouden dat er in een ge meente ten minste 25 kiezers moesten wonen. Omdat het begrip 'kiezers' in die tijd uitsluitend betrekking had op volwassen mannen met enig vermogen, betekende dit het einde voor veel gemeenten met weinig vermogende inwoners. In 1920 ontstaat grote onrust in veel plattelandsgemeen ten. Premier en minister van Binnenlandse Zaken Ruijs de Beerenbrouck is groot voorstander van het verdwijnen van kleine gemeentes. Brief van Gedeputeerde Staten aan het gemeentebestuur van Zuid-Scharoude, 7 januari 1920 Er werden 71 gemeentes opgeheven, zoals bijvoorbeeld de gemeente Veenhuizen die in 1854 bij Heerhugowaard werd gevoegd. Deze gemeente had slechts 260 inwoners waarvan 13 bevoegde kiezers. De Langedijker dorpen hadden toen gemiddeld zo'n 800 inwoners en ontspron gen de dans. Aangespoord door de minister sturen Gedeputeerde Staten van Noord-Holland (G.S.) op 7 januari 1920 een schrijven naar gemeentebesturen met minder dan 3.000 inwoners. Aan de Langedijker gemeentes wordt voorge steld om één gemeente te vormen onder de naam Lan- gendijk. Het is de provincie menens en op 24 november laten G.S. weten dat een wetsontwerp naar de minister is verstuurd. Ontstaan van de 4 Langedijker gemeentes Zoals eerder is beschreven, ontstaat het instituut gemeen te in de Franse tijd. Keizer Napoleon voert het Franse bestuurlijke systeem in en wil tegelijkertijd het lokale bestuur efficiënter maken. Voortaan moesten gemeenten minimaal 500 inwoners hebben. Langedijk krijgt voor het eerst te maken met een gemeentelijke fusie. In Langedijk ontkomt alleen Oudkarspel aan herindeling. Noord- en Zuid-Scharwoude worden in 1812 samengevoegd tot de gemeente Scharwoude. Aan Broek op Langendijk (toen geschreven met tussen-n) worden Sint Pancras en Ou- dorp toegevoegd. Dit was echter van korte duur. Vanaf 1817 werden de samenvoegingen weer ongedaan ge maakt en was er sprake van vier 'Langedijker gemeen tes. Namelijk Broek op Langendijk, Zuid-Scharwoude, Noord-Scharwoude en Oudkarspel. De eeuwenoude grenzen van de voormalige heerlijkheden vormden de basis voor het grondgebied. In de drie noordelijke ge meentes kregen de eigenaren van die heerlijkheden weer een vinger in de pap bij benoemingen van de lokale func tionarissen, zoals de schout en later de burgemeester. Dit was niet het geval in Broek, dat zich immers in 1730 had vrij gekocht. l angedijk een 1 januari 2022 was een bijzonder moment. Op die dag werd de gemeente Langedijk samengevoegd met Heer- hugowaard en ontstond de nieuwe gemeente Dijk en Waard. Na 80 jaar en 5 maanden verdween Langedijk als zelfstandige gemeente. Op zich is zo'n gemeentelijke sa menvoeging niets nieuws. De gemeente Langedijk is zelf ook een samenvoe ging, ontstaan toen in 1941 de gemeenten Oudkarspel, Noord-Scharwoude, Zuid-Scharwoude en Broek op Langendijk werden verenigd. Kortom een uitgelezen moment om eens terug te blikken op de gemeentelijke geschiedenis van Langedijk en twee eeuwen schaalver groting. OOlll K. ZUID BCHAHWOUnS .Grim or. A*n Burgemeester en Wethouders van zyn - c.q. krachtige gemeente ontstaan,wel- financieel,beter dan elk dier gemeenten afzon- etant sal ayn te beantwoorden am de steeds eischen.die de huidige bestuurstaak aan de stel t. Gedeputeerde Staten van Moordholl and, 1 .Voorzitter wy hebben de ear U mede te deelen.dat wy voornemen? de vier gemeenten .welke tetamen den Langendyk vormen, met St^andras - die niet alleen door hare bebou- ving.doch ook door hare beetHon middelen en tal van onde- ro belcngen fel telyk een geheel ui treken, tot ééne gemeente te vereen!gen. Daardoor zal eene ke.vooral derlyk, in groeiende gemeenten Gen me zullen wy hieromtrent ingevolge ertlkel 129 der Gemeentewet,Uw gevoelen vernemen.d.eegewenecht nednt deze nnng.legenheld door U vertrou-elyk in den a.wd ter sprake gebracht ie.

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2022 | | pagina 21