11 eeuwen bestuur in een notendop November 2022 18 De schout zou voortaan burgemeester heten. De raadsle den hadden, eenmaal gekozen, voor het leven zitting in de gemeenteraad. In die tijd vonden vergaderingen van het lokaal bestuur in het geheim plaats, zonder dat men verantwoording hoefde af te leggen. Thorbecke en de gemeentewet van 1851 In de tweede helft van de jaren 1840 broeide er opnieuw een sfeer van revolutie in Europa. Er waren in meerdere Europese landen hongersnoden. In maart 1848 werd het pas écht onrustig. Zo braken er in Duitsland en Frankrijk revoluties uit, die in Frankrijk leidde tot afzetting van de monarchie. Omdat koning Willem II bang was voor zijn positie, vroeg hij de liberale staatsman Thorbecke om een grondwet te schrijven. Deze nieuwe grondwet bood veel nieuwe vrijheden en vormde de basis voor de ontwik keling van de Nederlandse democratie van vandaag de dag. De macht van de koning werd sterk ingeperkt, de middeleeuwse heerlijke rechten afgeschaft, de parlemen taire invloed flink vergroot en de bevolking kreeg meer zeggenschap. In feite herkregen de inwoners voor het eerst sinds 1805 weer enige invloed op hun bestuur. Ook wordt het bestuur van de gemeentes voortaan centraal geregeld in de Gemeentewet uit 1851. Het verschil tussen stedelijke en plattelandsgemeenten verdween. De wet be paalde dat het bestuur van elke gemeente uit een burge meester, wethouders en een gemeenteraad zou bestaan. De benoeming van de burgemeester bleef voorbehouden aan de koning. Hij werd voorzitter van het college van B&W en voorzitter van de raad. De raadsleden werden gekozen via rechtstreekse verkiezingen. Wethouders werden gekozen door de gemeenteraad. Voor het eerst werd bepaald dat gemeenteraadsvergaderingen open baar zouden zijn. Eigenlijk bestaat dit systeem in grote lijnen nog steeds. Wel is in stappen het kiesrecht steeds verder verruimd. Oorspronkelijk was er sprake van het zogenaamde censuskiesrecht, waarbij alleen personen Gemeentekaart van Oudkarspel in 1867. In 1906 werd een stukje Oudkarspel 'in Koedijk' overgedragen aan Koedijk. Collectie Regionaal Archief Alkmaar. Een andere positie voor wethouders Vanaf 2002 wordt het zogenaamde duale stelsel inge voerd en worden de rollen, taken en posities van de raad en het college gescheiden. Voortaan maken wethouders geen deel meer uit van de gemeenteraad en kunnen dus niet meer meestemmen over hun eigen voorstellen. De taken van de gemeenteraad zijn sindsdien grofweg in drieën op te delen: het vormen van de volksvertegen woordiging, het stellen van kaders en het controleren van het college van burgemeester en wethouders. De functie van griffier werd ingevoerd om de raadsleden hierbij te ondersteunen. Het college van burgemeester en wethou ders is het dagelijks bestuur. Het voert de besluiten van de gemeenteraad uit en is verder verantwoordelijk voor de financiën van de gemeente en de organisatie. Tot slot Dit artikel omvat 11 eeuwen lokale bestuurlijke geschie denis van Langedijk. Het is geen uitputtende geschiede nis, daarvoor zou een dik boek nodig zijn. Maar het geeft wel een beeld van de veranderingen en vormt hiermee een goede inleiding op het volgende artikel. Daarin be kijken we de gemeentelijke geschiedenis van Langedijk. De gemeenteraad van Noord-Scharwoude in 1925. v.l.n.r Kooij, Zut, de Geus, Ootjers, van Spengler, Reinders, Barten, Kwadijk en Schrijver. die vermogend genoeg waren een stem mochten uitbren gen. In 1917 werd het algemeen mannenkiesrecht van kracht en in 1919 het algemeen vrouwenkiesrecht. Vanaf 1919 werd ook de zittingsduur van de raadsleden verkort van 6 naar 4 jaar. Alleen de burgemeester wordt tegenwoordig nog voor de duur van 6 jaar aangesteld. Bronnen: - Ach Lieve Tijd - West-Friesland Twintig eeuwen West-Fries land, de Westfriezen en hun rijke verleden; - De ondergang van de boe renvrijstaat West-Friesland, West-Friesland Oud Nieuw, 1997; - Heerlijkheden in Westfriesland, West-Friesland Oud en Nieuw, 1959. - Repertorium van Nederlandse gemeenten vanaf 1812, Ad van der Meer en Onno Boonstra, 2011; - Bestuurlijke geschiedenis van Heiloo, website RAA; - Repertorium van de Stadsrechten in Nederland, dr. Joost C.M. Cox, 2012; - West-Friese stadsrechten, M.S. Pols, 1888; - Het Kenne- mer landrecht van 1274 tot het begin van de Republiek, P.H.D. Leupen, T.J. Veen, 2005; - Burgers, J.W.J. (1999): Holland omstreeks 1100. De 11e-eeuwse transformatie van het Westfriese graafschap, Holland 31, pag. 199-209 - De geschiedenis van De Langedijk, Dr. D.Langedijk, 1969 - Be stuur en rechtspraak in Schagen, Historische vereniging Schagen, 2021 - Van heren en burgers geschiedenis van het lokale bestuur in Limmen, Brandsma, Droog, Van der Steen, 2001 - Van stads- en plattelandsbestuur naar gemeentebestuur proeve van een geschiedenis van ontstaan en ont wikkeling van het Nederlandse gemeentebestuur tot en met de gemeente wet van 1851, M.J.A.V. Kocken, 1973. - www.Wikipedia.nl - www.dwangburchten.nl/ II S A

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2022 | | pagina 20