11 eeuwen bestuur in een notendop November 2022 17 Ook de regenten van Noord-Scharwoude hebben zich geprobeerd 'vrij te kopen', maar werden in de veiling overboden. Gemeentes in Nederland ontstaan in de Bataafse Republiek. In een instructie uit 1801 werd duidelijk gemaakt hoe de verkie zingen moesten plaats vinden. Collectie Regionaal Archief Alkmaar was de gemeentelijke taak op waterstaatkundig gebied. De tot dan toe gebruikelijke vereniging van burgerlijk en waterschapsbestuur werd zoveel mogelijk ongedaan gemaakt. Koninkrijk Holland in 1807, Langedijk was gelegen in het departement Amstelland. Bron: Wikipedia Revolutie! Alles moet anders Het staatskundig bestel was op z'n minst verwarrend te noemen, zeker met een hedendaagse blik. In 1795 komt er een grote omwenteling. In dat jaar trokken Franse sol daten Holland binnen en de toenmalige machthebbers werden verjaagd. Er volgden 20 roerige en revolutionaire jaren. Om de haverklap werden er bestuurlijke verande ringen doorgevoerd. De belangrijkste drijfveer was de behoefte aan meer vrijheid en zeggenschap voor het volk. In de Acte van Staatsregeling van 1798 werd voor het eerst het woord 'gemeente' gebruikt als naam voor het plaatselijke bestuur. Het gemeentebestuur werd voortaan gekozen door de stembevoegde burgers van de gemeen te, de grondvergadering. Het gemeentebestuur benoem de zelf uit zijn midden een voorzitter die als schout fun geerde. Behoorlijk democratisch dus. Napoleon voert veranderingen door Tot 1806 is er sprake van een overwegend Nederlands bestuur, daarna nemen de Fransen de touwtjes in han den. Het Koninkrijk Holland was de officiële naam van Nederland tussen 1806 en 1810. Het was een vazalstaat van het Eerste Franse Keizerrijk van Napoleon Bonapar te. Napoleon stelde zijn derde broer, Lodewijk Napoleon Bonaparte, aan als koning van Holland. In 1810 wordt Nederland ingelijfd bij het Franse keizerrijk en wordt de Franse indeling in departementen, arrondissementen, kantons en mairieën (gemeenten) ingevoerd. Hadden de lokale besturen vóór de invoering van de Franse wetge ving in 1811 nog taken op het terrein van de rechtspraak, vanaf 1811 waren hun taken uitsluitend nog administra tief. In feite werden zij vooral geacht wetten en bevelen van hogerhand uit te voeren. Een andere verandering Restauratie: herstel van de oude orde In 1813 verkrijgt Nederland weer zelfstandigheid en in 1815 wordt het Koninkrijk der Nederlanden gesticht. Na de definitieve verbanning van Napoleon nemen de al oude vorstenhuizen de macht weer over en Nederland wordt een monarchie onder de Oranjes. De autoritaire koning Willem I probeert de orde van voor de Franse Re volutie deels te herstellen. Veel Franse maatregelen in het lokale bestuur worden teruggedraaid. Het onderscheid tussen de stad en platte landsgemeenten wordt opnieuw ingesteld. Zelfs de heer lijke rechten worden deels hersteld. De rechtspraak komt definitief los te staan van het administratieve bestuur. Van een landelijke regeling voor gemeentebesturen komt het nog niet. Het 'Reglement van bestuur voor het platteland der provincie Holland' wordt op 9 oktober 1816 vastge steld. Aan het hoofd van een gemeente kwam wederom een schout te staan. Deze werd benoemd door de koning en in het geval van een heerlijkheid op voordracht van de heer. De gemeenteraad ging bestaan uit drie tot ze ven personen die gekozen werden door een kiescollege. Het gemeentebestuur bestond verder uit assessoren, wat letterlijk bijzitters betekent, die de schout moesten assis teren. In 1825 werden er nieuwe reglementen vastgesteld. Koninkrijk Holland in 1807 Zwolle Km H«n>! Boach Departement Friesland Dep. Amstelland Dep. Maasland Departement Groningen Departement Utrecht Departement Drenthe Departement Overijssel Departement Brabant Dep. Oost Friesland Departement Gelderland Departement Zeeland Utrecht o GEMEENTE-BESTUUREN ei BATAAFSCHE REPUBLIEK; R E G L E M ENTEN, »>k> or nt reauMDMi t* hom winin MOCClUCUtMMIB VIT M 'TIM- Kracw lucuia,

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2022 | | pagina 19