11 eeuwen bestuur in een notendop Maarten Koning November 2022 13 In de omgeving van Langedijk wonen al heel lang men sen. In het Huis van Hilde in Castricum, het archeolo- giecentrum van de provincie Noord-Holland, worden archeologische vondsten bewaard die duizenden jaren terug gaan in de tijd. Maar de 'moderne' geschiedenis van West-Friesland begint in de vroege middeleeuwen. Vanaf dat moment kennen we documenten die een beeld geven van de bestuurlijke ordening. In dit artikel lopen we enkele hoofdpunten na van de afgelopen eeuwen tot aan het moderne gemeentebestuur. Het ontstaan van de dorpen Langedijk dankt zijn bestaan aan de ontginners die het gebied vanaf de 8e en 9e eeuw binnentrokken. Er werden in het moerasachtige gebied steeds nieuwe stukken veen afgebakend en in cultuur gebracht. De vier historische ambachten van West-Friesland, die na 1300 voornamelijk waterstaatkundige taken kregen. Langedijk lag in het Geestmerambacht. Graafschap Holland Voor het niet-Friese deel kwam langzamerhand de naam Holland in zwang. In het jaar 1101 liet de toenmalige machthebber, graaf Floris II, zich voor het eerst graaf van Holland noemen. De graven van Holland organiseerden in de 13e eeuw di verse veroveringstochten. De bouw van dwangburchten maakte de Hollandse machtsgreep steeds definitiever. Na eerdere tegenslagen, zoals de moord op graaf Willem II in 1256 werden de West-Friezen in 1297 in de slag bij Vronen definitief verslagen. Officieel bleef West-Friesland als aparte heerlijkheid bui ten het graafschap Holland. Maar in de loop van de tijd verwaterde dit onderscheid en in praktijk werd het ge bied steeds meer als eenheid bestuurd. Deze districten waren onderverdeeld in koggen, die ie der weer bestonden uit ongeveer drie tot vijf dorpen. De dorpen waren tamelijk zelfstandig. Ze hadden ieder hun eigen pastoor en kerk. De dorpelingen, ook wel 'buren' genoemd, waren voornamelijk vrije boeren. Graaf Willem II van Holland werd in 1256 door de West-Friezen in Hoogwoud vermoord. Collectie Regionaal Archief Alkmaar. Zo ontstond het ene na het andere dorp, een ontwikke ling die telkens met de bouw van een dorpskerk werd be kroond. De toenmalige bewoners werden aangeduid als Friezen, het toenmalige Frisia omvatte grofweg de kust streek tussen de Schelde en Bremen. Door watersnoden werd het leefgebied van de Friezen gesplitst en raakte het deel ten westen van het Vlie steeds meer afgesneden van de rest van Friesland. Ter onderscheiding werden de in woners sindsdien West-Friezen genoemd, Fresiones Occi- dentales. De dynastie die sedert de 9e eeuw in deze streek het grafelijk gezag uitoefenden, stond bekend als comes Fresonum ('graaf van de Friezen'). Aan het eind van de elfde eeuw veranderde het gebied ten zuiden van het IJ door de komst van kolonisten, met hun eigen taal, recht en gewoonten. De oorspronkelijke Friezen concentreerden zich meer en meer in het huidige West-Friesland, waardoor een Fries en een niet-Fries deel ontstond. De scheiding zou eeuwen later nog bloedige gevolgen krijgen. Het tot stand komen van dijken en an dere waterwerken bewijst dat er toen al sprake was van georganiseerd bestuur. Van oudsher was West-Friesland verdeeld in vier districten (ambachten). In het veenrijke en moerassige gebied binnen de West-Friese Omringdijk had hij toen weinig feitelijke macht. Omdat grafelijk gezag in West-Friesland lange tijd zo goed als afwezig was, moeten de West-Friezen in die periode gewend zijn geraakt aan een leven zonder heer. Toen de graven aan het einde van de 11e-eeuw in het zuiden een sterke machtspositie hadden opgebouwd, hebben zij pogingen gedaan om ook het noorden onder hun gezag te brengen. De West-Friezen waren echter niet genegen het hoofd te buigen, vanaf 1132 is er sprake van diverse oorlogen. De vier ambachten van West-Friesland MEDEMBLIK ENKHUIZEN Geestmer- Drechterland ambacht HOORN ALKMAAR Schager A en x s X Nledorper^ Koggen I Vier Noorder Koggen

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2022 | | pagina 15