H t die lil W j rW*^*** oe zitdat toch Christelijk gereformeerde kerk Gereformeerde kerk Bron: HISTORIEK November 2022 12 De Afscheiding in Broek Veranderingen kwamen in Broek altijd wat later en zo ook met de Afscheiding. Vanwege bezwaren tegen hetgeen in Broek op Langedijk vanaf de hervormde preekstoel werd geleerd, kwam op 20 februari 1841 een aantal broeders (twee ouderlingen en een diaken van de hervormde ge meente) bijeen om ds. S. van Velzen, afgescheiden predi- Nederlands Hervormde Kerk op een prent van Cornelis Pronk uit 1727 De Doleantie De Doleantie (Doleantie betekent letterlijk klacht) is een kerkscheuring die in 1886 plaatsvond als reactie op het vrijzinnige klimaat in de Nederlandse Hervormde Kerk. De orthodoxen wilden een strakkere binding aan de belijdenis en wensten meer autonoom te zijn wat be treft beheer van kerkelijke goederen. Politicus, journalist en theoloog Abraham Kuyper was een van de leidende figuren tijden de Doleantie. In 1879 had hij een eigen ge reformeerde partij gesticht, de Antirevolutionaire Partij (ARP). Zij noemden zich de Nederduitse Gereformeerde Kerk. Met deze naamgeving gaven zij aan zich te zien als de voortzetting van de kerk die van koning Willem I de naam Nederlandse Hervormde Kerk had gekregen. De stichting van Gereformeerde Kerken in Nederland Op 17 juni 1892 voegden de Dolerenden zich samen met vrijwel de gehele Christelijke Gereformeerde Kerken (af komstig uit de Afscheiding van 1834) en stichtten Gere formeerde Kerken in Nederland. De Afscheiding begon op 13 en 14 oktober 1834 in het Groningse plaatsje Ulrum waar de predikant Hendrick de Cock zich met een groot gedeelte van zijn kerkelijke gemeente los maakte van de Nederlandse Hervorm de Kerk. Zij ondertekenden de Acte van Afscheiding of Wederkeer waarin zij stelden te breken met de hervorm de kerk totdat deze zou terugkeren tot de waarachtige dienst des Heeren. Koning Willem I haalde een oude wet van Napoleon Bonaparte boven tafel in een reactie op de afscheiding. Vergaderingen van meer dan twintig personen waren verboden en die oude wet moest de Afgescheidenen be letten om eigen kerkdiensten te organiseren. De libera le Grondwet van Thorbecke uit 1848 bracht verlichting door de in de Grondwet vastgelegde godsdienstvrijheid. Martin Wagenaar kerken? De Afscheiding van 1834 Koning Willem I was in 1816 niet alleen doorslagge vend geweest bij de naamgeving van de Nederlandse Hervormde Kerk (die voor 1816 de Nederduitse Gere formeerde Kerk heette) maar had met het zogenoemde Algemeen Reglement de Nederlandse Hervormde Kerk tot staatskerk gemaakt en daarmede ook een nieuwe bestuursstructuur ingevoerd, waarbij de leiding van de kerk in handen kwam bij de synode (landelijk bestuur, bestaande uit bestuursleden en predikanten die de ge loofsleer bewaakt). De macht kwam zo bij de dominees te liggen en niet meer bij de kerkelijke gemeente zelf. Tal van gereformeerden verlieten daarom in 1834 de Neder lands Hervormde Kerk. kant te Amsterdam te vragen om bij hen in het dorp een Christelijke Afgescheidene Gemeente op te richten die aansloot bij de andere in het land ontstane afscheidingen. 1« J

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2022 | | pagina 14