Hoe in Broek op Langedijk het christelijk onderwijs tot stand kwam November 2022 11 Het bleef nog lang onrustig binnen de Christelijk Af gescheiden gemeenschap, want er bleef een groep tegenstand bieden tegen het Christelijk Nationaal Schoolonderwijs. Ook binnen de kerkenraad was met de overeenkomst van 4 april 1877 de kous nog lang niet af. In de praktijk kwam dit het duidelijkst tot uiting toen er bij aanvang van het nieuwe schooljaar in 1877 maar een tiental leerlingen van het openbaar onderwijs overkwam naar de christelijke school. Het duurde nog tot 1880 voor de neuzen dezelfde rich ting op stonden, want op 26 januari 1880 werd een voor stel van C. Wagenaar aangenomen waarin stond dat de christelijk gereformeerden allen in dezelfde betrekking tot de school zouden staan als alle andere gebruikers van de school. Dominee J.D. van Arkel die de rol van intermediair had gespeeld nam in januari 1878 een beroep aan in Bloemen- daal, maar zijn naam bleef tot in de 21ste eeuw in Broek op Langedijk aan de Christelijk Nationale School verbon den. Sinds augustus 2019 is de naam veranderd in Chris telijk Kindcentrum Het Mozaïek. Bronnen: De geschiedenis van de Langedijk door dr. D. Langedijk, krantenarchief Regionaal Archief Alkmaar en notulen van de gemeenteraad van Broek op Langendijk 1865 -1885. Toch geen gereformeerde school Het waren uiteindelijk enkelen van de meest gegoeden van de Christelijk Afgescheiden gemeente die besloten om alle kinderen van hun geloofsgemeenschap in de ge legenheid te stellen om van de christelijke school gebruik te maken. Een commissie uit hun midden ging naar do minee Van Arkel aan wie zij verklaarden dat zij aan de voorwaarden van het schoolbestuur wilden voldoen. Dit werd op 4 april 1877 in een gezegelde akte vastgelegd en ondertekend door C. Wagenaar, K. Ploeger, A. de Bree, Jb. Balder en Abr. Balder. De Chr. Nationale school te Broek op Langendijk heeft haar 50-jarig bestaan feestelijk herdacht. Het schoolbestuur en het onderwijzend personeel.

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2022 | | pagina 13