i Hoe in Broek op Langedijk het christelijk onderwijs tot stand kwam De Van Arkelschool aan de achterzijde met uitzicht op het oude veilinggebouw November 2022 10 Plannen school Twee weken later, op 1 december, werd de zaak besproken in de kerken raad van de Christelijk Afgescheiden gemeente. Daar kwamen de bestuurs leden van de Hulpvereniging G. Glas en A.P. Slot om over de mogelijkheid tot de stichting van een gereformeer de school te spreken. Uit berichten die rond die tijd verschenen moet het een heel luidruchtige vergadering zijn geweest waar vooral de oud-ouderling J. Slot zich duidelijk liet horen en uit eindelijk ook boos uit de vergadering wegliep. Van het ingebrachte plan en alle andere mogelijkheden die die avond werden besproken kwam niets van de grond. lijk dat de mannen van de Afscheiding jaren daarvoor voorop hadden gelopen met het doel om een christelij ke school te stichten en dat hun kinderen nu die school voorbijliepen als zij naar de openbare school gingen. Het bleek ook dat meerdere Afgescheiden ouders de gang van zaken betreurden. De kerkenraad benoemde daarop een commissie om met dominee Van Arkel over de financiële eisen te praten en te zien of er een mogelijkheid was om uit de financiële patstelling te komen. Op 8 december bracht de commissie ver slag uit van het gesprek. Financieel was hen geen ruimte geboden en lidmaat A. Slot bracht zijn plan om een gerefor meerde school te stichten opnieuw in en stelde voor dit te doen via een aandelen uitgifte van 40,- per aandeel. Dit bleek voor velen een te zware belasting en de vergadering ging uiteen zonder dat men een stap verder was gekomen. Het bestuur van de lokale schoolvereniging kwam in november 1876 wederom bij elkaar en de kwestie werd opnieuw bespro ken. Het was in deze vergadering dat de ere-voorzitter, dominee van Arkel liet weten dat de eerder gestelde voor waarden niet te zwaar waren en dat men deze ook niet zou veranderen. De Van Arkelschool na de uitbreiding van de school en de nieuwe onderwijzerswoning rond het vijftig jarig jubileum Hiertegen had men nogal wat bezwa ren, vooral financiële. Echter, de kin deren naar de Christelijk Nationale School te sturen stuitte ook op financiële bezwaren, want de geldelijke eisen waren te hoog, maar een gereformeer de school stichten was financieel ook niet haalbaar. Met een Christelijk Nationale school in het dorp was chris telijk onderwijs voor de gereformeerden binnen handbe reik en men zocht naar een oplossing. Het zaadje tot het oprichten van een ge reformeerde school had bij velen toch al wortel geschoten en een aantal van de gereformeerde lidmaten kwam met een nieuw plan dat op 16 februari 1877 in de kerkenraads vergadering werd ingebracht. Zij vroegen namens de Hulpvereniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs of zij de consistorie (vergaderruimte van de kerkenraad) mochten verbouwen tot een school. Voor een onderwij zer had men inmiddels het salaris van 600,- bij elkaar gebracht, doordat verscheidene personen zich daar borg voor hadden gesteld. voor een gereformeerde [Hij p 'ijfy B'oek up Langendijk Veiling

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2022 | | pagina 12