tl - r - J I IÏJ Hoe in Broek op Langedijk het christelijk onderwijs tot stand kwam De Van Arkelschool volgens het model uit Oudorp rond 1910 November 2022 9 De vergadering van 23 februari 1876 moest uitkomst brengen en het bestuur van de vereniging bepaalde dat als de Christelijk Afgescheiden gemeente gebruik van het christelijk onderwijs wilde maken zij verplicht waren om voor het in stand houden van de school vijftien aandelen te nemen van 100,- tegen vijf procent per jaar. Daarbo ven zouden zij een jaarlijkse contributie van 75,- moe ten betalen. Tevens diende de Christelijk Afgescheiden gemeente afstand te doen van hun recht op kapitaal en rente indien ze zelf een christelijk gereformeerde school zouden stichten of om enig andere reden de Christelijk Nationaal School zouden verlaten en het bestuur zou achterblijven met een leeg lokaal. Christelijk Afgescheiden leerlingen die niet kwamen Het bleef echter rustig op 1 april 1876. De toestroom van Christelijk Afgescheiden leerlingen bleef uit. Binnen de Broekergemeenschap was de hele kwestie echter 'het onderwerp' van gesprek, want hoe was het toch moge- Men besloot een school te bouwen voor 100 kinderen, hoewel men geen enkel uitzicht had op het juiste aan tal van te verwachten leerlingen. In ieder geval was men het er wel over eens dat uitbreiding van de school op een later moment mogelijk moest zijn. Omdat de expertise voor het bouwen van een school in het bestuur ontbrak, besloot men een commissie samen te stellen die verschil lende scholen in de omtrek zou gaan bezoeken om te zien of er een als voorbeeld kon dienen. Het oog viel uitein delijk op de openbare lagere school van Oudorp die de basis was voor de te bouwen school. Begin mei van dat jaar kwam het bestuur weer bij el kaar en begon men met het zoeken van antwoorden op een aantal vragen die hun plannen opriepen; Hoe groot moet de school worden? Hoeveel kinderen kunnen we verwachten? Er moest een bedrijfsplan komen, want op subsidie hoefde men op dat moment niet te rekenen. In deze vergadering ging de kogel eindelijk door de kerk. Het schoolgeld werd bepaald op 20 ct. per kind; voor twee kinderen 40 ct.; voor 3 kinderen 0,55 en voor ieder kind meer 0,10. Er werd van de gelovigen dus wel wat gevraagd wat betreft betaling. Zeker als je weet dat het openbaar onderwijs kosteloos was. Voor de armen was het een onmogelijkheid en voor de gewone burger was het een vrij grote last. De diaconie van de kerk sprong de minder draagkrachtigen echter bij door het schoolgeld geheel of gedeeltelijk te betalen. In eerste instantie vond de voor zitter het redelijk dat alleen die ouders die per jaar 15,- contri bueerden aan de vereniging hun kinderen naar de school konden sturen, maar zoals eerder hier be schreven waren dergelijke bedra gen slechts voorbehouden aan de beter gesitueerden in de gemeente en daar waren er niet zoveel van. Hoewel dit voorstel door het be stuur werd aanvaard, werd het drie maanden later alweer van ta fel gehaald. Wat er dan wel voor regeling moest komen was niet zo makkelijk te bedenken, maar de tijd begon te dringen, want op 1 april 1876 was de aan melding van leerlingen gepland. Tot dan toe bezochten de Christelijk Afgescheiden kinderen de openbare school, maar als die zich allen op 1 april zouden komen aanmel den, wat dan? De school zou moeten worden vergroot en voor die kosten zouden de leden van de vereniging moe ten opdraaien en dat werd niet als billijk gezien. De bouw gaat van start De bouw van de school werd in 1875 aanbesteed en er werden sollicitanten opgeroepen voor de functie van hoofd der school. Op 27 oktober 1875 werd de heer Milo als eerste hoofdonderwijzer van de school aangesteld. De bouw van de school werd met een hypotheek van 4000,- door de hoofdcommissie van de Christelijk Na tionale School ondersteund en op 4 januari 1876 kon de Christelijke School te Broek op Langedijk geopend wor den. Het bestuur van de school zat echter nog wel in over de vraag hoe te handelen als kinderen van de Christelijk Afgescheidenen zich zouden aanmelden voor de school. De Christelijk Afgescheidenen hadden zich tot dan toe geheel af zijdig gehouden van de plannen en het project ook niet financieel ondersteund.

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2022 | | pagina 11