Hoe in Broek op Langedijk het christelijk onderwijs tot stand kwam November 2022 8 Oprichting lokale vereniging De voorstanders van Christelijk Nationaal Schoolonder wijs besloten daarop alleen verder te gaan. Er werd een lokale vereniging opgericht, waarvan de leden 15,- con tributie per jaar betaalden. Uit christelijk gereformeerde hoek waren toch ook een aantal mensen die zich bij de Men meldt uit Broek op Langedijk: “De oprigting eener bijzondere school alhier, reeds geruimen tijd geleden vastgesteld, was tot dusverre niet tot stand geko men, daar de confessioneelen het niet eens konden worden met de christelijk gereformeerden over doopnaam, aan de school te geven. Dezen wilde haar <christelijk gereformeerde>, genen <christelijk nationale> school noemen. Zoolang men het hier niet eens kon worden, kwam men niet verder, omdat geene der beide partijen afzonderlijk over voldoende financiëele krachten beschikken kan. Thans echter is de zaak in der minne vereffend, en slaat men de handen ineen, zoodat hoogstwaarschijnlijk eene <christelijk nationale> school weldra alhier zal verrijzen.” vereniging aansloten en ook uit Noord-Scharwoude wa ren er leden die zich aansloten. Erg groot was de vereni ging niet, want bij aanvang waren er slechts 16 leden. Dat is ook eigenlijk niet zo vreemd, omdat 15,- voor veel inwoners een behoorlijk bedrag was en kwam het erop neer dat de school in eerste instantie alleen bereikbaar bleek voor de gegoeden onder de inwoners. Met alleen het oprichten van een vereniging was de klus nog niet geklaard, want er moest een school en een onderwijzers- woning gebouwd worden. Daarvoor had men zo tussen de 8.000 a 9.000 gulden nodig en dat was voor die tijd een enorme som geld, zelfs voor de gegoeden. Men besloot een lening uit te schrijven van 4.500,- om daar een huis met erf van te kopen. Het bestuur bestond uit J. Slotemaker, voorzitter; D. Wa- genaar, secretaris; J. Wagenaar, penningmeester; dominee Scheffer, vice-voorzitter; en de leden P Bouwens, P Berk- houwer en K. Kansen. Het jaar 1873 liep ten einde zonder dat er ook maar een spade de grond in was gegaan en ook in 1874 kwam er van de oprichting en bouw van de school weinig terecht. Er werd blijkbaar in 1874 nog wel over de oprichting er van gesproken en het haalde zelfs op 7 juni 1874 de Hel- dersche en Nieuwedieper Courant, die meldde; Dominee van Arkel Op 28 februari 1875 deed dominee J.D. van Arkel zijn in trede in Broek op Langedijk en hij was de man die de plannen weer los wist te trekken en het bestuur te mo tiveren om uitvoering aan hun plannen te geven. Ook moeten er in die periode ook weer besprekingen zijn gevoerd met de christelijk gereformeerden, want de Hel- dersche en Nieuwedieper Courant weet op 7 april 1875 te melden; Uit Broek op Langedijk wordt gemeld: “In deze kerkelijk zeer verdeelde gemeente, waar men vier ver schillende kerkgebouwen vindt (eene hervormde-, eene doops gezinde- en twee verschillende afgescheidenen), schijnen velen ook niet langer tevreden te zijn met ééne openbare school. Er worden namelijk pogingen aangewend, om op ons dorp eene bijzondere school te stichten.” Anders ging het met de Hervormden, zij kwamen in mei 1873 bij elkaar om te praten over de wens en de moge lijkheid van de oprichting van een bijzondere school. Hoewel ze nog geen plannen hadden en slechts de wens hadden om er eens met elkaar over te praten, kwam men toch tot de conclusie dat ze voor de haalbaarheid van een oprichting ook de christelijk gereformeerden bij het overleg wilden betrekken. De verschillen bleken echter te groot. De Christelijk Afgescheidenen wilden een kerkelij ke school, terwijl de Hervormden wilden aansluiten bij de Vereniging van Christelijk Nationaal Schoolonderwijs. Ook in Broek wilde men bijzonder onderwijs Hoewel bovenstaande ontstaansgeschiedenis voor zich zelf spreekt, was dat voor Broek op Langedijk niet van zelfsprekend. Het duurde nog tot 1871 voor de Christe lijk Afgescheidenen in Broek lieten horen het niet eens te zijn met het onderwijs op de openbare school. De kwestie werd in 1871 in de kerkenraad besproken en die was van oordeel dat de kerk zich met de school moest bemoei en. Er bestond in Broek al een Hulpvereniging van Ge reformeerd schoolonderwijs en deze verzond op 26 april 1871 een verzoekschrift aan de kerkenraad, om met haar samen te werken, opdat men zou komen tot een chris telijk gereformeerde school. Er kwam echter nogal wat bij kijken voor het oprichten van een school, zeker ook omdat bijzondere scholen niet werden gesubsidieerd. De kerkraad zocht steun bij de classis, de vergadering van een aantal protestants gereformeerde kerken in de regio, zitting hebbend in Alkmaar en bij de provinciale verga dering, maar ook daar kreeg men geen gehoor. Na een herinnering van de Hulpvereniging in december 1871, legde de kerkenraad het verzoek in januari 1872 naast zich neer. De Hulpvereniging liet het er echter niet bij zitten en in augustus kwamen de president A. Slot en de secretaris G. Glas in de kerkenraadsvergadering, om mondeling hun plannen voor de oprichting van een bij zondere school toe te lichten. Er volgde een breedvoerige discussie en men besloot om een openbare vergadering te beleggen om dit zo breed mogelijk onder de aandacht te krijgen van de lidmaten van de kerk. Tevens besloot men om ook dominee Scheffer en J. Slotemaker uit te nodigen om zo te kunnen werken aan een brede samenwerking tussen de verschillende kerken. Of de vergadering er uiteindelijk is geweest, is niet meer terug te halen, maar een opwekkingspreek van dominee Wielinga op 14 janu ari 1873, om alsnog tot de oprichting van een bijzondere school te komen, heeft geen effect en het blijft uit de gere formeerde hoek de eerste jaren stil.

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2022 | | pagina 10