Streng verboden KIEVIETS EIEREN te zoeken op bet land van ondergeteokendenin de DIEPS MEER. Reacties op het vorige nummer Ons blad - RK Nieuwsblad voor N-H, 15 maart 1920 November 2021 7 Broek op Langedijk kreeg in 1946 een Indische huisarts Ton Beers, voorzitter van de EHBO vereniging "De Ver bondenheid", schreef ons dat hij het een mooi artikel vond en het met interesse heeft gelezen. Hij maakte ons erop attent dat onder de laatste foto van het artikel een verkeerde naam staat. De EHBO-Vereniging heet "De Verbondenheid" in plaats van "De Verbinding". Afscheid van EHBO Vereniging “De Verbondenheid” vlnr. Chris Wolf, dokter Manjoero, Dirk Deken en Jaap Kos Het leven in de Kerkmeer Herman Veltum schreef ons: "In het artikel over 'Het leven in de Kerkmeer' staat een vervelende fout. Rechts bovenaan bladzijde 35 staat: Verder zuidwaarts langs de Kerkmeerkade stond een Amerikaanse windmolen die de be maling kon ondersteunen. Die had een opvoerhoogte van 2,5 meter en een capaciteit van 10 kubieke meter per minuut. Dit klopt niet. De molen had een capaciteit van 6 kubieke meter per minuut. Ik heb die molen heel vaak gezien. Er zat maar een klein vijzeltje in”. haal over dokter Manjoero de hulp in de huishouding: dat is haar tante Henny Brouwer-Spitze. Zij vertelde dat de kinderen van dokter Manjoero nog steeds contact met haar hebben. Die stuurden haar bloemen toen ze in de cember 2020 de mooie leeftijd van 90 jaar bereikte! Reden voor ons om haar even te bellen om iets meer te horen hoe het een en ander verlopen was. “Ik begon inderdaad op mijn 14e jaar als hulp in de huishouding en dat begon al eerst in Aalsmeer. Daar was dokter Manjoero huisarts bij een praktijk van een andere dokter. Daarna ver huisde hij naar Broek op Langedijk waar hij een eigen praktijk kreeg. Ik deed eigenlijk alles wat gevraagd werd, huishoudelijke dingen maar ook voor de kinderen zorgen. Ik heb in totaal 7 jaar in het gezin gewerkt. Ik heb toen ook mijn man Luit Brouwer uit Noord-Scharwoude leren kennen.” Luit was de broer van Klaas Brouwer en dat is dan weer de vader van Thea, die ons tipte. Thea meldde ons ook dat beide broers intussen zijn overleden. Het nieuws van 100 jaar geleden Misschien zag u ook dat op bladzijde 46 in de 2e adver tentie rechtsboven het jaartal 1929 staat. Dat is niet juist. De redactie heeft het onderzocht maar de advertentie komt echt uit 1920. Het moet Maart 1920 zijn. We denken dat het een zetfoutje van de krant of een schrijffoutje van de opsteller van de advertentie is. “Hoi is op studie”: Leren voor priester Op bladzijde 48 uit de Otterplaat van oktober 2009 weet Theo Groen al de namen van het groepje misdienaars die op de foto staan. P. BEEMSTERBOER. A. DE JONG. D. LEERING. -Scharwoud», Maart 1929. Van Kees Balder ontvingen wij de volgende reactie over het artikel van dokter Manjoero: Allereerst mijn complimenten voor het blad “Van Otterplaat tot Groenveldsweid”. Maar ik wilde toch een opmerking kwijt bij het artikel over dok ter Manjoero, mijn huisarts in het verleden. In het artikel staat op bladzijde 11 het volgende: "Het was bijzonder dat een arts uit het overwegen de christelijke Broek op Langedijk instructie gaf bij een rooms-katholieke EHBO vereniging". Dit is een vergissing die vaak gemaakt wordt, maar het klopt niet. Rooms-Katholieke mensen zijn ook christelijke mensen. Er zijn verschillende christelijke stromingen die allemaal hun ei gen gewoontes hebben maar allemaal aanhangers van het geloof in God de Vader van Jezus Christus, christenen genoemd. Het onderscheid moet gemaakt worden door de benaming(en) van die verschillende gelovige mensen. Bijvoorbeeld in Nederland de Rooms-Katholieke Kerk, de Protestantse Kerken (waaron der Hervormd, Gereformeerd, Doopsgezind en nog meer kleine denominaties) en de verschillende Evangelische groeperingen. Alles op te noemen is nu te veel. Maar in de genoemde zinsnede uit het artikel zou moeten staan: "Het was bijzonder dat een arts uit het overwegende protestantse Broek op Langedijk instructie gaf bij een rooms-katholieke EHBO vereniging". De redactie vindt dit een goede uitleg en een waardevolle aanvulling op het artikel. Aangenaam verrast waren wij door een tip van Thea Brouwer uit Zuid-Scharwoude. Zij herkende in het ver-

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2021 | | pagina 9