1 Voorwoord Hans de Graaf November 2021 3 De plek die op de voorplaat te zien is anno 2021. Er is na 120 jaar niet eens zo heel erg veel veranderd. Op de nieuwbouw op de plaats van café De Brederode na en natuurlijk de geparkeerde auto's. Ook staat er niemand meer te poseren als er een foto gemaakt wordt. Henk Komen neemt ons mee naar het grensgebied tussen Langedijk en Heerhugowaard, wat straks het centrum is van de per 1 januari 2022 nieuw te vormen gemeente Dijk en Waard. De haven van Broek op Langedijk was jaren lang een belangrijk economisch centrum en een plek waar Heerhugowaarders en Langedijkers samenkwamen. Ik hoop dat de inhoud u weer aanspreekt en nodig u nog maals van harte uit ook uw verhaal in de volgende Otter- plaat te vertellen. Dick Zuiderbaan heeft zich verdiept in de geschiedenis van het Langedijker Warenhuis, bij velen bekend als de winkel van Kool en later van Braam. Dit monumentale winkelpand, dat al enkele jaren geen winkelfunctie meer heeft, is inmiddels omgevormd tot appartementen waar vooral Langedijker jongeren een fijne woonplek hebben gevonden. Hiermee is een mooie nieuwe functie voor dit karakteristieke pand gevonden en is het behouden gebleven voor het dorpsgezicht van Noord-Scharwoude. Arie Kaan tekende uit de mond van Willy den Har- tigh-Balder het bijzonder aangrijpende verhaal op van de Broeker verzetsheld Jacob Balder. Hij speelde een belangrijke rol in het verzet tegen de Duitse bezetter en heeft dat helaas met zijn leven moeten bekopen. Jan Marsman is weer in het kran tenarchief gedoken en neemt ons mee terug naar 1921 en laat ons zien welk groot en minder groot nieuws de Langedijkers 100 jaar geleden bezig hield. Voor u ligt alweer de 27e editie van ons blad Van Otter- plaat tot Groenveldsweid. In dit tweede jaar waarin coro na een flinke invloed op onze activiteiten had, zijn we er denk ik in geslaagd om u weer een gevarieerde en inte ressante Otterplaat aan te bieden. Hans de Rooij blikt terug op groente-exportbedrijf KW opgericht in 1876 en waarvan hij de laatste directeur was. Gerrit Wagenaar exporteerde in 1866 als eerste een spoorwagon wortelen naar Engeland en legde daarmee de kiem voor het door zijn zoon Klaas in 1876 opgerichte KW, een jarenlang zeer succesvol en be langrijk bedrijf in Langedijk. Veel dank aan alle schrijvers. Hieruit blijkt maar weer dat er onder onze donateurs veel mooie verhalen leven die ei genlijk alleen nog maar opgeschreven hoeven te worden. Helaas is dat "alleen nog maar opgeschreven hoeven te worden" voor velen een grote drempel en dat is jammer. Heeft u een interessant verhaal, maar weet u niet zo goed hoe u dat op papier krijgt, dan moet u gewoon contact met onze redactie opnemen. Dan kijken we samen hoe we van uw verhaal een mooi artikel in de volgende Ot- terplaat kunnen maken. De Otterplaat is een blad voor u en van u en samen maken we er iets moois van. Ik neem u even mee in de inhoud van deze Otterplaat. Mooi om te lezen zijn de jeugd herinneringen van Louis Groen. Louis, die werd geboren aan de Ambachtsdijk, blikt terug op de Luizeknipper kermis halverwege de jaren 50. Ooit een echte kermis met vele attracties en met natuur lijk een belangrijke rol voor de cafés. Louis heeft ook mooie her inneringen aan de dorsmachine die elk jaar op de Groenveldsweid werd opgesteld en die een gro te aantrekkingskracht had op de plaatselijke jeugd. Zelf ga ik met u terug naar 21 maart 1932 toen een tumul tueuze ledenvergadering van tuinbouwvereniging De Toekomst plaatsvond. De door de crisis zeer zwaar ge troffen tuinders hadden het helemaal gehad met het ere lid van hun vereniging. Hoe dit zover kon komen, kunt u lezen in mijn artikel.

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2021 | | pagina 5