d e voorp verpemzmgen bij Jan Marsman jr. Foto v.d. Aa als ansichtkaart (eigen collectie Jan Marsman) AK1022, beeldarchief Stichting Langedijker Verleden November 2021 2 Op de ansichtkaart die van deze foto is ge maakt vermeldt de afzender dat we hier een proeve van voorlijkheid van Oudkarspel zien en dat de wereld vooruit gaat. Helaas vertelt de afzender niet waar die voorlijkheid uit blijkt. De foto ademt vooral rust uit. Links op de foto staat herberg Huis De Brede- rode. Op deze foto staat er op het uithangbord nog STALLING KOFFIJHUIS en bestaan de 2 ramen in de voorgevel nog uit zogenaamde ne- genruiters (het raam bestaat uit 9 ruiten). Het café Huis De Brederode is op 30 maart 1954 verbrand. In het midden van de foto Het Regthuis, nog zonder de kleine dakkapel aan de voorzijde en zonder raampje in de zijgevel. Op een iets jongere ansichtkaart, verzonden in 1908 (nr. AK 1022 in het beeldarchief van de Stichting Langedijker Verleden) staat op het uithangbord STALLING CAFÉ. En bestaan de ramen in de voorgevel uit 3 vakken. In de zijgevel van Het Regthuis is een klein raampje gemaakt, dat lang geleden ook weer is dicht gemaakt. Voor de voorplaat van de Otterplaat hebben we dit jaar gekozen voor een bekende foto. Als bezoeker van Het Regthuis is deze foto u vast en zeker opgevallen. Mo menteel hangt deze foto uitvergroot bij de trap naar het veldwachterskamertje. Deze foto is omstreeks 1900 gemaakt door de Alkmaarse fotograaf C. van der Aa. De afgelopen jaren hebben we van deze fotograaf vaker een foto gebruikt voor de voorplaat van de Otterplaat. Fotograaf Van der Aa kwam in de winter van 1899-1900 naar Langedijk om een aantal foto's te maken. Deze fo to's gebruikte hij om daarvan ansichtkaarten te maken. Winkeliers konden bij Van der Aa deze ansichtkaarten bestellen om ze te verkopen. Bijna al deze foto's nam hij in de winter en van zuid naar noord, omdat hij dan het beste licht had voor de lange sluitertijden die hij moest gebruiken. Toen Van der Aa zijn foto maakte was Het Regthuis nog volop in gebruik als gemeentehuis van de vroegere ge meente Oudkarspel. Iets verderop kijken we de Dorps straat in naar het noorden. Op de Dorpsstraat staan meerdere personen die geduldig poseren voor de fotograaf, zodat ze de ansichtkaart later aan familie en vrienden konden sturen. Voor de herberg Huis De Brederode staat een paard en wagen te wachten. Deze is zeer waarschijnlijk van ie mand die een beurtdienst onderhield op Alkmaar of Schagen. Op de bok de voerman en de mogelijke eige naar. En houdt een toevallige voorbijganger het paard vast of hoort hij ook bij de beurtdienst? Bij de trap van Het Regthuis staat een vrouw met 2 klei ne kinderen. Naast haar, midden op de Dorpsstraat, een man met een handkar. Het is niet zichtbaar wat hij in zijn handkar vervoert. Achter hen, in de verte, zijn nog net een paar personen zichtbaar die omkijken wat er aan de hand is bij Het Regthuis. Rechts op de voorgrond poseert een vrouw in haar beste kleren trots met haar kinderwagen met daarin haar baby. Afgelopen jaar heeft de Stichting Langedijker Verleden een kinderwa gen geschonken gekregen van mw. Hink-Ap- pel. Die kinderwagen is ongeveer net zo oud als de kinderwagen op deze foto en is nu ten toongesteld in Het Regthuis. --- O o O o Oudkarspel

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2021 | | pagina 4