Het nieuws van 100 jaar geleden Schager Courant, 21 mei 1921 Ons Blad - RK Nieuwsblad voor N-H, 11 juli 1921 November 2021 43 Gas, water en licht De vraag of Langedijk aangesloten moet worden op de waterleiding zorgt ook in 1921 tot veel beroering in de gemeenteraden van de 4 Langedijker gemeentes. Niet in iedere gemeente is de gemeenteraad voor de aanleg van de waterleiding. Maar als de buurgemeente vóór is, moet gedoogd worden dat de waterleidingbuis bij hun door de gemeente wordt gelegd. Veelal waren het financiële rede nen om tegen te zijn, bijv. door de vele paden waardoor aansluitingen duurder uitvielen dan elders. Ook wordt waterleiding als een soort luxe gezien, omdat bijna ieder een wel een regenwaterbak in of bij huis heeft. Door de langdurige droogte zijn veel van deze regenwaterbakken echter al in de winter leeg geraakt en is men genoodzaakt om (vervuild) slootwater te gebruiken. De droogte geeft de aanleg van de waterleiding daarmee een onbedoeld duwtje in de rug, gezien het volgende artikeltje. Uiteindelijk kon in oktober 1921 worden begonnen met de aanleg van de waterleiding. Ziektes Ook in 1921 staan weer enkele berichtjes in de kranten over ziektes aan de Langedijk, meestal de toen bekende ziektes tyfus en difteritis. Eind september wordt bericht dat in een gezin in Oud- karspel meerdere personen met vergiftigingsverschijnse len zijn door ondeugdelijk vlees. In verband met de Luizeknipper kermis heeft het gezin meerdere gasten, die ook de vergiftigingsverschijnselen vertonen. Enkele weken later wordt gemeld dat het vlees niet de boosdoener was, maar dat niet meer achterhaald kan worden wat wel de oorzaak is. Hoewel men op veel terreinen kan samenwerken, bijv. de gasfabriek, blijkt samenvoeging tot één gemeente toch een brug te ver. Uiteindelijk belandt het voorstel bij de minister van Binnenlandse zaken in de onderste la en blijft Langedijk nog tot 1941 uit vier afzonderlijke ge meentes bestaan. De huidige fusie met de gemeente Heerhugowaard tot de nieuwe gemeente Dijk en Waard heeft tot minder beroe ring geleid dan in 1921. Strikt genomen klopt dit, maar dat water is niet meer dan een sloot waarover de Noorderbrug in de Dorpsstraat ligt. En in een ingezonden brief worden B&W en de ge meenteraad van Zuid-Scharwoude er van beschuldigd dat die uit zijn op de rijkdommen van de gemeente Broek op Langedijk. Gemeentelijk nieuws De gemeenteraden van de 4 Langedijker gemeentes heb ben in 1921 over veel onderwerpen vergaderd. Maar er is één onderwerp dat de gemoederen lang en intensief bezig houdt en niet alleen in de gemeenteraden, dat is de vorming van één gemeente Langedijk. Gedeputeerde Staten van de Provincie Noord-Holland heeft dit voorstel in 1920 gelanceerd. Er zijn grote manifestaties gehouden in Concordia en in Welgelegen. In de kranten verschijnen uitgebreide artike len (soms meer dan paginagroot!) en ingezonden brieven van voor- en tegenstanders. Vooral de argumenten tegen de samenvoeging zijn soms verbazingwekkend. Tegen standers in Broek op Langedijk hanteren bijv. als argu ment dat Broek op Langedijk door water van de andere gemeentes is gescheiden. OUDKARSPEL. Als we de geruchten mogen gelooven, Is de Raad van Noordschanvoude door de droogte omgevallen. Waren ze in een der vorige vergaderingen nog voor het meerendeel tegenstanders van waterleiding, de volgende vergadering zullen allen nogmaals als de geruchten waar zijn zich alt voorttandert uitspreken. Onderwijs In februari is de sollicitatieprocedure gestart voor perso neel voor de MULO-school. Uit de 15 sollicitanten werd als hoofd van de school de heer H. Jansonius uit Scheemda gekozen en benoemd. De aanmelding van leerlingen lijkt mee te vallen, eind maart wordt de hoop uit gesproken dat gestart kan worden met 24 leerlingen, goed voor 3 klassen. Op zaterdag 10 sep tember wordt de MULO in Noord-Scharwoude met veel toespraken officieel geopend. Hoewel het gemeentebe stuur van Broek op Langedijk niet wil meewerken aan de totstandkoming van de MULO in Noord-Scharwoude blijken er toch 3 leerlingen uit die plaats te zijn aange meld. Gezien het succes van de oprichting van de MULO in Noord-Scharwoude, wordt er in Broek op Langedijk weer een poging gewaagd voor de oprichting van een christelijke ULO-school. LANGENDIJK. Vcreeniging van gemeenten. Men meldt aan de „Msb.” Bij de 4 gemeentebesturen is van Ged. Staten van Noord-Holland be richt ontvangen, dat het wetsontwerp tot vcreeniging der 4 Langendijker- gemeenten aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken is verzanden en dat de behandeling in de Staten Generaal binnen een maand kan wor den tegemoet gezien. t

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2021 | | pagina 45