Het 100 jaar geleden Jan Marsman jr. Schager Courant, 15 november 1921 Schager Courant, 25 mei 1921 Schager Courant, 28 mei 1921 November 2021 42 Met welk nieuws haalde Langedijk de regionale en soms nationale dagbladen? Ook dit jaar heb ik een greep hieruit gedaan. Armoede Voor de tuinbouwers in Langedijk brengt 1921 weinig verandering in hun toch al niet rooskleurige situatie. Dit ligt niet zozeer aan de prijzen van hun producten, maar meer aan de tegenvallende oogst. Naast de plantenziek tes die ieder jaar wel de kop opsteken (als bijv. de draai- hartigheid in de bloemkool) en vroege of juist late nacht vorst, hebben de tuinders grote last van de langdurige droogte tijdens het teeltseizoen. Hoewel de droogte ook zo zijn voordeel heeft, getuige het volgende berichtje. De droogte heeft ook tot gevolg dat veel tuinders hun ar- beider(s) moeten ontslaan. Door de veel lagere opbrengst en het nagenoeg ontbreken van onkruid is er bijna geen werk voor die arbeiders. Er heerst dan ook grote werk loosheid onder de tuinbouwarbeiders. Voor het verladen van hun tuinbouwproducten naar bijv. de spoorwagons huren enkele kooplieden werkloze tuinbouwarbeiders in, omdat die goedkoper zijn dan de transportarbeiders welke zij normaal gebruiken. Als gevolg hiervan hebben de transportarbeiders bij de veiling minder werk en dus een lager inkomen. Daarom wordt er door de transportarbeiders in 1921 enkele keren gestaakt, met wisselend resultaat. Ook bij de conservenfabrieken laat de mindere tuin- bouwopbrengst zich merken. Op 13 augustus bericht de Schager Courant dat er bij de firma Kramer en Zn. geen bonen zijn aangevoerd, zodat er geen werk is met het af halen van bonen. Daarentegen komt men bij Verburg handen tekort bij de verduurzaming van aardappelen en verwacht wordt dat daarna voldoende werk is in de verduurzaming van bo nen. Huurbescherming bestond in 1921 nog niet en daarom vinden er in Langedijk af en toe huisuitzettingen plaats, waarvan enkele de krant halen. Op 1 februari wordt bericht dat het Rijks Kolen Distribu- tiebureau de brandstoffen steeds meer vrijgeeft, maar dat de prijzen van de diverse soorten brandstof in de regio plaatselijk nogal verschillen. Veilingen In Broek op Langedijk is de bouw van het nieuwe betaal- kantoor van de veiling aanbesteed. Op 8 juli is daarvoor de eerste steenlegging door de ere-voorzitter A. Slot. Op 14 december is het betaalkantoor officieel geopend en in gebruik genomen, volgens de kranten 2 maanden later dan gepland. ZUIDSCHARWOUDE. Gelukkig zal, nadat in tal van andere plaatsen de broodprijs is verlaagd, ook hier goedkooper brood verkrijgbaar worden gesteld. Er is althans een prijsverlaging van 2 cent aangekondigd. BROEK OP LANGENDIJK. Nog zelden werden reeds vóór Juni zooveel aard appelen aan de veiling aangevoerd als dit jaar. Dit is het gevolg hiervan, dat door de langdurige droogte de knollen toch zoo goed als niet meer wassen en het land dan spoediger vrij komt voor een nieuwe teelt. Bovendien zullen thans ongetwijfeld hooger prijzen worden gemaakt dan een paar weken later. De vei ling wordt weer eiken dag gehouden. OUDKARSPEI*. Het gezin R., dat Vrijdagnamiddag uit de wo ning gezet is, heeft onderdak bekomen in een -kool- boet, na stellige belofte van dien Burgemeester, dat uitenlijk na 14 dagen oen ander onderdak beschlk- baar Is, Na een half jaar onderhandelen sluiten de Sovjet-Unie en Polen in 1921 eindelijk vrede. In Duitsland wordt de stateloze Adolf Hitler gekozen tot leider van de NSDAP. De Ierse onafhankelijkheidsoorlog komt ten einde met het Anglo-Iers Verdrag, waarmee de weg open lag voor de oprichting van de Ierse Republiek. Bij de gemeenteraadsverkiezingen in Amsterdam wordt de zwerver Hadjememaar als raadslid gekozen. Door zijn drankverslaving is hij dakloos en het Rembrandtsplein is zijn plek om te bedelen. De anarchistische Rapaillepartij is op het idee gekozen hem verkiesbaar te stellen om zo de draak te steken met het democratisch stelsel. Met zijn verkiezing komt hij echter niet in de gemeenteraad, kort voor de verkiezingen is hij opgepakt wegens openbare dronkenschap en gedwongen opgenomen in een ont- wenningskliniek. In 1921 wordt het hormoon insuline ontdekt, wat de red ding betekent van veel diabetici. En voor het eerst wordt een vaccin tegen tuberculose met succes toegediend, maar dat vaccin bleek niet effectief ge noeg om de ziekte uit te roeien. De Vrouwenolympiade in Monaco is het eerste internati onale vrouwensportevenement. Deze spelen zijn georga niseerd als reactie op de beslissing om geen atletiekwed strijden voor vrouwen op te nemen in de Olympische spelen van 1924. In de weerstatistieken neemt 1921 een prominente plaats in met de grootste droogte van de twintigste eeuw. Vanaf half 1920 is in een periode van 16 maanden nog niet de helft van de normale hoeveelheid regen gevallen, in fe bruari viel slechts 9 mm regen, terwijl 44 mm normaal is. O nieuws van o

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2021 | | pagina 44