Broekerhaven was economisch centrum November 2021 34 Onder zien we nog een stukje van de Klaas van der Molenbrug. Aan de over kant de Sluiskade met in aanbouw de nieuwe sluis. Foto uit 1941. Met dank aan Arie Kaan en Hans de Graaf voor de verstrekte historische gegevens. De Broekeruitvalsweg werd vervangen door de Broekerweg die vanaf de krui sing Westerweg/Zuidtangent loopt naar de brug die nu Broekhornerbrug heet en vandaar dwars door het dorp Broek naar het bedrijventerrein Zuiderdel. Bij Broekhorn is een nieuwbouwwijk ge komen met sinds 2014 een jachthaven die in open verbinding staat met de ringvaart. Die doorvaart door de ringdijk bij Broek- horn was de oude droom van het Waardse polderbestuur uit 1910. In de Broekerha ven is het stil geworden. Plannen voor de recreatievaart zouden hier wat leven kun nen terugbrengen. Broek kreeg in datzelfde jaar een nieuwe grotere sluis in de Oosterdijk (nu Sluiskade genoemd). Er gebeurde veel in die jaren ten gunste van het vaarvervoer, maar te laat. Het wegvervoer won het van het vervoer over water. De nieuwe veiling in Noord-Scharwoude was zowel een vaarveiling als een veiling geschikt voor vervoer over de weg. Dat werd het nieuwe centrum van de groentehan- del in het Geestmerambacht. De Broeker veiling stopte in 1973 en werd een museum. Het spoorlijntje van Broek was een jaar eerder al opgeheven. De Overhaal op de Westdijk verdween in 1968. De resten er van liggen er nog. Literatuur en bronnen Foto's en kaarten collectie Henk Komen Belonje, J., 1929. De Heer-Hugowaard, een ge schiedenis van den polder. Entius, Simon, 1986.100 jaar Broeker veiling. Geus, J.P., 1989. De Oosterdijk van het Geestmerambacht. In West-Friesland Oud Nieuw. Komen, Henk, 2005. Over overhalen, overto men of windassen. In De Overhaal, uitg. St. Hist. Heerhugowaard. Komen, Henk, 2011. Stolpboerderijen in Heer- hugowaard, deel III. Schoorl. Langedijk, D., 1969. De geschiedenis van de Langedijk. Bergen. Plakman, Jaap, 2018. Bemaling Geestmeram- bacht met de molens van weleer. In Van Otter- plaat tot Groenveldsweid, uitg. St. Langedijker Verleden. Rossum, Jaap van, 2021. Kaart van de polders tussen 'Ames weel' en 'Outkerspel' uit 1567. In Poldergeest, uitg. St. reg. Arch. Gheest- manambocht. IJff, Jan, 1987. De brug van Klaas van der Mo len. In kuieren door historisch Langedijk. Zeeman, Klaas en Jan IJff, 1993. Langedijker streekhistorie. Noord-Scharwoude. De in 1912 aangelegde overhaal op de Westdijk. De schuiten werden over de dijk getrokken de ringvaart in en van daar kon men doorvaren naar de Broeker veiling. Op de foto de eerste overhaal. Deze werd in 1941 gesloopt en lag op de plaats waar nu de brug over de ringvaart ligt. Zuidelijker aan de Westdijk kwam een nieuwe overhaal. Deze overhaal verdween in 1968. Foto plm. 1934.

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2021 | | pagina 36