Broekerhaven was economisch centrum November 2021 33 Spoorlijn Zuiderdel De Broekers wachtten de ontwikkelingen in de Waard niet af. Er kwam in 1902 een eigen spoorlijntje vanaf Sint Pancras naar het Zuiderdel in Broek op Langedijk. De brug van Klaas van der Molen over de ringvaart bij Broekhorn. Links Heerhugowaard en rechts zien we de Prins Hendrikkade in Broek. De tuinder kon de beste prijs krijgen waar de meeste han delaren waren en de handelaren waren weer gebaat bij een zo groot mogelijke aanvoer. Elke veiling probeerde daarom zoveel mogelijk tuinders aan zich te binden die dan weer meer handelaren trok. In 1918 maakten 4875 vaartuigen gebruik van deze over haal. Het jaar 1925 was een topjaar met 8901 vaartuigen die werden overgehaald. Einde jaren dertig werd de wes telijke ringvaart van de Waard aanzienlijk verbreed om het vaarvervoer van Langedijk en Heerhugowaard naar Alkmaar te verbeteren. De houten Klaas van der Molen- brug werd daarvoor in 1941 vervangen door een grote ijzeren brug, de Groenebrug geheten. De Broekeruit- valsweg werd als verbindingsweg tussen Langedijk en Heerhugowaard over de Vlaarding aangelegd. Omdat de overhaal op de Westdijk op de plaats lag waar de Groe- nebrug kwam, werd een nieuwe overhaal ten zuiden van de Groenebrug aangelegd. Het land van Klaas van der Molen (het Buitenland) werd van een stevige kade voorzien, de huidige Prins Hendrik kade. Overhaal aan de Westdijk Voor de Waardse tuinders was deze ontwikkeling zeer ongunstig. Bij het polderbestuur werd erop aangedron gen dat Heerhugowaard zo snel mogelijk een goed be vaarbare polder werd. In 1910 kwam het voorstel op tafel voor het maken van een schutsluis in de binnenringdijk bij Broekhorn. Het werd op de lange baan geschoven we gens de kosten. In 1912 kwam er wel toestemming tot het aanleggen van een overhaal op de Westdijk. Deze kwam te liggen even zuidelijk van de Klaas van de Molenbrug. Met een lier op de dijk trok men de schuiten beladen met tuinbouwpro ducten over de Westdijk de ringvaart in en van daar kon men via de sluis bij de Spieringbuurt de Broeker veiling bereiken. Dit was een hele verbetering voor Heerhugo- waard. Broek had naast een eigen haven nu ook een eigen station. Dit veranderde de si tuatie in Broekhorn ingrijpend. De tuin ders uit Langedijk hoefden niet meer naar de Broekerhoek. De Waarders na men contact op met de spoorwegen in de hoop dat die het lijntje van Swager wilden overnemen en exploiteren. Ook wilden zij een fatsoenlijke over- laadplaats bij het station Heerhugo- waard, maar de spoorwegmaatschappij gaf niet thuis. Nog even heeft men een veilinggebouwtje geplaatst bij de zuur- koolfabriek van Klaas van der Molen, gelegen bij de Broekerhaven, maar ook dat werd geen succes. In 1903 werd het lijntje van Swager op geheven en werd het stil aan de Broek- horn. De eens zo grote bedrijvigheid daar behoorde tot het verleden. De vei ling in Broek was voor de tuinders de belangrijkste plaats geworden voor de handel. Voor de tuinders in Heerhugowaard was de veiling in Broek slecht te bereiken. De Waard was namelijk een rijpolder, geen vaarpolder zoals het Geestmerambacht waarin de Langedijker dorpen lagen. De tuinders brach ten hun producten per boerenkar naar Broekhorn. Daar moest alles in schuiten geladen worden om dan via de ringvaart en de sluis bij de haven van Broek naar de vei ling te varen. Dat was erg omslachtig en kostte veel tijd. Andersom gingen de schuiten van de Langedijkers, na te zijn geveild, naar Broekhorn omdat daar de spoor wagons stonden. De Broekerhaven moet in die tijd een zeer levendige aanblik hebben gegeven met al dat komen en gaan van boten. Het was de economische levenslijn gelegen tussen de Dijk van Broek en de Waard. In 1900 kwamen ruim 60 Waardse tuinders bijeen voor de oprich ting van een groenteveiling. Het lag toch voor de hand, nu zoveel schuiten dagelijks Broekhorn passeerden, om daar een veiling mogelijk te maken. Er kwam een veiling bij het station van Heerhugowaard. Dat was wel in het voordeel van de Waarders die per boerenkar deze veiling konden bereiken, maar niet voor de varende Langedij- kers. Men had beter een vaarveiling kunnen bouwen in de ringvaart bij Broekhorn die voor beide dorpen te be reiken zou zijn. Maar dat is niet gebeurd. -

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2021 | | pagina 35