Broekerhaven was economisch centrum November 2021 32 Bij Broekhorn stond aan de overzijde van de Westdijk aan de Oosterdijk het café De Overhaal'. De Oosterdijk ging richting Broek op Langedijk over in de Sluiskade. Boven de deur van het café op de foto staat C. Krap, verlof'. Het jongetje links is Jan Schuuring. De anderen zijn waarschijnlijk de bewoners. Krap overleed in 1919. Arie Goudsblom nam het over. Hij hield er een pluimveehouderij. Bij de verbreding van de ringvaart in 1941 werd de boerderij gesloopt. De broers Arie en Jacob Goudsblom vertrokken naar Heerhugowaard waar zij de pluimveehouderij voortzetten. sloten de gemeenten hugowaard om gezamenlijk de brug schaffen en zo een einde te maken aan de tolheffing. De brug werd verbreed en geschikt gemaakt voor autover keer. zou de situatie aan de Broekhorn er nu mogelijk geheel anders heb ben uitgezien. De bijdrage die Blom vroeg, was voor de gemeente Broek te hoog. Klaas van der Molen, alert gewor den door de plannen van Blom, zag zijn tolbrug in gevaar komen en kwam snel met Broek tot over eenstemming. Klaas zou alles be talen, want hij was een vermogend man. Op zijn kosten kwam er een brede rijbrug en een grote toe gangsweg tot de Dijk. Het kostte de gemeente niets, als Klaas maar het recht van tolheffing behield. En zo gebeurde het dat in 1905 een bericht in de Schager Courant ver scheen over de verkoop van een koffiehuis met overzetveer over de ringvaart te Broekhorn behorende tot de nalatenschap van de heer J. Blom. Uiteindelijk werd in 1941 door de verbreding van de ring vaart het koffiehuis gesloopt. Met het toenemende gemotoriseerde wegverkeer werd de tolbrug van Klaas van der Molen een steeds grotere belemmering. In 1916 be van Broek op Langedijk en Heer- en de weg aan te Wachttijden voor het pontje aan de Broekerhoek ontston den. Naast het boeren had hij een jagerij. Hij verhuurde paarden die gebruikt werden om de schuiten via het jaag pad van en naar Alkmaar te trekken. Het jaagpad lag op de dijk aan de Waardse kant, dus vanuit Broek gezien aan de overkant. Klaas wilde in 1879 een houten brug bou wen vanaf zijn land over de ringvaart naar de Westdijk van Heerhugowaard (iets noordelijker van de huidige Broekhornerbrug). Dan hoefde hij zijn paarden niet meer per boot naar de overkant te brengen en het voetverkeer aan de Broekhorn mocht van zijn brug gebruik maken. De brug kwam wel uit op zijn eigen pad dat vandaar over het Buitenland liep langs zijn boerderij naar de Dijk van Broek. Het moest van hem wel een tolbrug worden. De kosten van de bouw van de brug moesten er tenslotte uit. De gemeente Broek op Langedijk zag wel wat in dit par ticuliere initiatief. Klaas kreeg toestemming, als het maar een rijbrug werd, niet slechts een voetbrug en met een brede toegangsweg. Jan Blom van het koffiehuis aan de Oosterdijk zag de bui al hangen. Als dit doorging, kon hij zijn nering bij Broek- horn wel vergeten. Hij stelde voor om een verharde weg aan te leggen vanaf zijn koffiehuis op de Oosterdijk naar de Spieringbuurt. Ook zou hij zorgen voor een rijbrug over de ringvaart tegenover de Waardse Stationsweg, maar hij verlangde daarvoor wel van de gemeente een jaarlijkse bijdrage van driehonderd gulden en het recht om tol te heffen. Had hij maar niet zoveel gevraagd, dan Groenteveilingen De prijs voor de tuinbouwproducten werd lange tijd bepaald door de schipper die de handel naar de steden bracht en daar verkocht. Op een dag in 1887 ging dit anders. De bloemkool werd door een tuinder uit Broek aan verschillende schippers aangeboden en per afslag verkocht tegen de hoogste prijs. Het veilen van tuin bouwproducten was begonnen. Toch heeft het nog jaren geduurd voordat het veilen van groenten algemeen geac cepteerd werd. Maar tegen het einde van de negentien de eeuw was de veilingplaats in Broek het belangrijkste centrum van de groentehandel geworden. Er ontstonden ook veilingen in o.a. Warmenhuizen, Noord-Scharwoude (Gorterdiepje en wat later Papemersloot) en bij het sta tion in het noorden van Heerhugowaard. De Langedij- ker tuinbouwers konden met hun schuiten gemakkelijk naar de veiling in Broek varen, maar voor hen die verder woonden was de afstand een grote belemmering. Daar door ontstonden er lokale veilingen die wel voor kortere vaartijden zorgden, maar ook het aantal handelaren zeer verspreidde. t-.

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2021 | | pagina 34