Broekerhaven was economisch centrum November 2021 31 Het spoorlijntje van Swager bij Broekhorn, aangelegd in 1879 en opgeheven in 1903. Hier werd de kool overgeladen vanuit de schuiten in de spoorwagons. Brug over de ringvaart Een groot deel van het zuidelijk van de Broekerhaven ge legen Buitenland was in bezit van Klaas van der Molen (1840-1919) die, waar nu de Prins Hendrikkade is, zijn boerderij had. Klaas zag dat het steeds drukker werd in de haven en de ringvaart naar Alkmaar. Het pontje bij Broekhorn. Op de achtergrond Heerhugowaard met rechts de schoorsteen van de zuivelfabriek De Kroon aan de Stationsweg. De boerenwagens zijn van tuinders uit de Waard die kool overladen in schuiten om naar de Broeker veiling te gaan. De vrouw is mevrouw Deutekom van café De Overhaal. Rechts haar dochter die het vaarpontje met een klepel bedient. Het pontje vormde de verbinding tussen de kade van de ringvaart en de Oosterdijk waar het café stond. Foto van omstreeks 1903. Het ‘lijntje van Swager' Cornelis Swager (1851-1918) boerde aan het begin van de Stationsweg in Heerhugowaard. Hij woonde naast het station en was behalve boer en polderbestuurder ook on dernemer. Hij zag het dagelijkse heen en weer gezwoeg van de vele schuiten met groenten die eerst bij Broek- horn en vervolgens bij het station overgeladen werden. Swager besloot in 1879 voor eigen kosten een spoorlijn tje aan te leggen, een aftakking van het hoofdspoor, iets ten noorden van het station, naar Broekhorn, het zoge noemde 'lijntje van Swager'. Een paard trok wagon voor wagon van Broekhorn naar het station. Men hoefde niet meer over te laden van schuiten in boerenkarren. Het la den in wagons kon nu direct bij Broekhorn plaatsvinden. Station bij Broekhorn Aanvankelijk ventten de Langedijker tuinders hun pro ducten zelf uit in de stad. Maar steeds meer liet men het vervoer en de verkoop ervan over aan schippers die vanuit de Broekerhaven naar Alkmaar voeren. De aan leg in 1865 van de spoorlijn door Heerhugowaard en de bouw van een station nabij Broekhorn bracht veel ver andering. De eerste die gebruik maakte van de nieuwe mogelijkheden die het station bood, was schipper en groentehandelaar Gerrit Wagenaar. Vanaf 1866 gingen zijn tuinbouwproducten per spoor naar de grote steden. Na hem volgden er meer. Het station in de Waard werd een belangrijke schakel in het vervoer van tuinbouwpro ducten. Het aantal schuiten dat via de Broekersluis en de haven naar Broekhorn (ook Broekerhoek genoemd) voer, nam sterk toe. Daar werden de tuinbouwproducten uit de schuiten overgeladen in boerenwagens om naar het station aan de Stationsweg gereden te worden. Bij het station werd alles weer overgeladen in spoorwagons. De Broekersluis kon deze drukte niet meer aan. De wachttij den werden te lang. In 1882 werd de sluis vergroot. Nu konden meer schippers en tuinders met hun boten de sluis passeren. Over de ringvaart bij Broekhorn lag geen brug. Je kon alleen per boot over. Het veerbootje werd onderhouden door de molenaar van de in 1868 aan de Oosterdijk bij Broekhorn gebouwde watermolen (molen van Zwaan tje). Je kon dan lopend over de Oosterdijk, later Sluiskade genoemd, naar Broek. Gerrit de Wit had op de Oosterdijk bij Broekhorn een boerderijtje en begon er een koffiehuis met de naam 'De Overhaal', naar het pontje dat hij daar in de ringvaart liet varen, zodat bezoekers van zijn café niet meer afhankelijk waren van de molenaar die steeds passagiers moest overvaren. Of Gerrits pontje een con current was van de molenaar of dat Gerrit en de mole naar overeen waren gekomen tot een nieuwe veerpont is niet bekend. Misschien was de molenaar er wel blij mee dat hij van de overvaren af was. Gerrit gebruikte geen schuit maar legde een kabelpontje aan dat langs een over het water gespannen staaldraad de verbinding tussen de Westdijk (Heerhugowaard) en de Oosterdijk (Broek op Langedijk) onderhield. Als het pontje niet voer, liet men de kabel zakken om het vaarverkeer niet te belemmeren. Voor het overbrengen vroeg Gerrit een paar centen. Om streeks 1878 nam Jan Blom zijn koffiehuis met het pontje van hem over.

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2021 | | pagina 33