Broekerhaven was economisch centrum November 2021 30 tellende dorp. Zijn zoon Jan de Boer (1801-1864) volgde hem in 1847 op als burgemeester van Broek. Hij was er de rijkste boer. Het was toen gebruikelijk om hem daarom in het ambt te benoemen. Zijn andere zoon Dirk (1806 1867) kwam op de boerderij in de Vlaarding. Omdat dit binnen Heerhugowaard lag kon Dirk daar burgemeester en dijkgraaf worden. Station van Heerhugowaard nabij Broekhorn, gebouwd in 1865. Foto plm. 1910. Boerenburgemeesters Een zo recht mogelijke ringvaart is het goedkoopst en volgt dus niet precies het slingerende oude land. Rond om kwamen daardoor stukken oud land binnen Heer- hugowaard te liggen. Deze werden indertijd druiplanden genoemd. Omdat de ringvaart het schier eiland De Vlaarding bij Broekhorn afsneed van het Oosterdel gebied kwam het als druipland in de Waard te liggen. Dit hoge land werd gebruikt om er drie molens te plaatsen die gebruikt werden om het meer droog te leggen. De molens stonden er tot het eind van de ne gentiende eeuw. De komst van het stoom gemaal van Heerhugowaard in 1877 bete kende hun einde. De eerste boerderij die op de Vlaarding werd gebouwd stond aan de Westdijk (in Langedijk werd deze dijk Waarddijk genoemd) en werd omstreeks 1700 gebouwd. De grote boerenstolp was lange tijd een pachtplaats. In 1829 kocht Frederik de Boer (1773-1850) deze stolp. Hij woonde in Broek en was burgemeester van dat toen ruim zeshonderd inwoners De haven van Broek In 1625 kwam het plan om het meer De Waard droog te leggen. De werkzaamheden duurden van 1625 tot 1630. De inpolderaars gingen efficiënt te werk. De kosten moesten laag gehouden worden. Om een grote water plas leeg te malen, is een ringvaart nodig. Zo'n ringvaart dient om het opgemalen water uit het meer af te voeren. Voor een ringvaart is zowel een binnenringdijk als een buitenringdijk nodig. Voor de Heerhugowaard besloot men tot het opwerpen van alleen een binnenringdijk. Voor de ring van buitendijken gebruikte men de bestaan de dijken die om de Waard lagen. Dat kon vrijwel overal, alleen bij Broekhorn diende zich een probleem aan. Daar zou de Dijk van Broek als buitenringdijk moeten dienen. Het Buitenland, evenals het schiereiland de Vlaarding, zou dan als druipland binnen de Heerhugowaard komen te liggen. Het verlies van de Vlaarding aan de nieuwe polder Heerhugowaard was voor Broek nog te accepte ren, maar het Buitenland langs de Dijk bleef bij Broek. In plaats van langs de Dijk moest de binnenringdijk met ringvaart daardoor op de uiterste rand van het Buiten land gelegd worden. Maar de bedijkers wilden niet van hogere kosten weten en legden daar geen buitendijk aan met gevolg dat de Dijk van Broek die functie kreeg. Het Buitenland en de haven van Broek kwamen in het gebied te liggen dat tot de ringvaart behoorde. Al het water in dat gebied bleef daardoor in open verbinding staan met de ringvaart. Dit kon blijkbaar doordat de gronden van het Buitenland zo hoog lagen, dat ze het waterpeil van de ringvaart aankonden. Zo is hier tussen de Dijk en de Waard de haven van Broek ontstaan. Sluizen De overhaal op de Oosterdijk in Noord-Scharwoude werd vervangen door een schutsluis hetgeen de ver binding met de Waard aanzienlijk verbeterde. Wanneer precies deze sluis is gebouwd is niet bekend. Op een kaart van Adriaan Antonisz uit 1567 is de sluis in aanleg getekend. Op de kaart van 'de Groote of Zuyder Waert' uit 1626, vervaardigd door Baert Claesz, staat de over haal niet meer vermeld. De sluis zal dan in gebruik zijn geweest, lange tijd de enige sluis in de Oosterdijk. Alle dorpen van Langedijk betaalden mee voor de aanleg en het onderhoud ervan. Voor de Broekers was deze sluis wel erg ver weg. Pas toen in 1756 in de Hoornse Vaart bij Alkmaar een schutsluis werd gebouwd, werd de ring vaart van Heerhugowaard belangrijk voor de Langedijk. De vaart werd de directe verbinding over het water om de producten naar de markt in Alkmaar te brengen. Nu de ringvaart bij de haven van Broek zo belangrijk gewor den was, wilde Broek daar een sluis hebben. Die sluis kwam er in 1769 op de plaats van de overhaal bij de Spie- ringbuurt. Er ontstond vandaar een dagelijkse beurtvaart op Alkmaar met een vaartuig met zeil dat 'snip' werd genoemd. Om een snelle verbinding met de stad te ga randeren werd de bepaling ingevoerd dat de 'snipman' steeds voorrang kreeg bij de sluis. Eenmaal in de ring vaart stond een paard klaar die de snip over het jaagpad naar Alkmaar trok. Het was aan de Broekerhaven een ko men en gaan van beurtschippers en vrachtvervoer van tuinbouwproducten.

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2021 | | pagina 32