Diy ft Ml Broekerhaven was economisch centrum November 2021 29 In het begin van de 15e eeuw bevond de Oosterdijk zich in slechte staat. Er waren veel gaten in de dijk door het langdurig nalaten van onderhoud. Rond 1530 was de wateroverlast aan de oostzijde van Langedijk een zoda nige bron van ergernis dat besloten werd de Oosterdijk van Kalverdijk tot aan Oudorp te herstellen en waar no dig opnieuw aan te leggen. Door het dichten van deze dijk in 1533 en het gelijktijdig plaatsen van watermolens hoopte men het waterpeil in bedwang te kunnen houden. Om de Oosterdijk met schuitjes te kunnen passeren wer den er overhalen of overtomen aangelegd. Hier konden schuitjes over de dijk getrokken worden. Er kwam een overhaal in Noord-Scharwoude bij de Verlaatse molen, ook wel aangeduid als Sluismolen en later als Molen H van de polder Geestmerambacht. Deze molen stond bij de Oosterdijk op het eind van de Molensloot, later Wui- versloot geheten. Deze sloot is nu verdwenen, evenals de Mosselbrug in de Dorpsstraat die over deze sloot lag. Ook bij de Spieringbuurt in Broek kwam een overhaal op de Oosterdijk. Broekhorn De herstelde Oosterdijk vormde van noord naar zuid geen geheel. Aan het zuideinde van Broek werd deze dijk onderbroken. De Oosterdijk liep in zuidelijke richting niet rechtdoor over het ten oosten van Broek liggende schier eiland de Vlaarding, maar boog voor de Vlaarding scherp af in westelijke richting om te eindigen bij de Dorpsstraat van Broek. Daar kreeg de Oosterdijk de naam Spiering- Om het meer De Waard droog te malen, legde men een binnenringdijk aan. De bestaande dijken, zoals de Oosterdijk en de Dijk bij Broek, dienden als buitenringdijk. De Vlaarding kwam als druipland in Heerhugowaard te liggen. Het Buitenland bleef bij Broek en ging tot het gebied van de ringvaart behoren. het meer de Waard binnenringdijk (Westdijk) met ringvaart uit 1629 1. Klaas van der Molenbrug. Tussen deze brug en de sluis ligt de haven van Broek 2. Overhaal aan de Westdijk (Waarddijk). 3. Boerderij van burgemeester De Boer. Hier is nu de Broek- horner jachthaven. 4. Koffiehuis aan de Broekhorn met veerpont. 5. Boerderij Westerweg 16. Hier is nu het bedrijventerrein de Zandhorst. 6. Spoorlijntje van Swager naar Broekhorn (ook wel Broeker- hoek genoemd). 7. Boerderij van Swager aan de Stationsweg 67. 8. Molen B, gebouwd in 1597. Het gebied tussen deze molen en de sluis heette Buitenland. 9. Broeker veiling, ontstaan in 1887. 10. Molen van Zwaantje, in 1868 gebouwd. Nog bestaand. ;Broek op(£ Langedijk: Heerhugowaard^^^ westdijUyj/T^*^ Situatieschets (plm. 1895) van Broekhorn en omgeving, gelegen tussen Broek op Langedijk (links) en de spoorlijn van Heerhugowaard. buurt, een naam die waarschijnlijk zijn oorsprong heeft in de vissers die daar hun woningen hadden. Bij de Spie- ringbuurt lag een haven die een open verbinding had met het water van de Waard. Nu kennen we dat deel als de noordzijde van het Havenplein in Broek. Bij de scherpe bocht in de Oosterdijk bij de Vlaarding staat op een kaart van Antonius Metius (uit plm. 1600) van het nog niet ingepolderde meer de Waard de naam 'Broek horn'. De huidige Dijk van Broek, vanaf de Dorpsstraat tot de molen B (molen van Mulder), functioneerde als waterkerende dijk van het meer De Waard. Vanaf deze molen zien we weer een Oosterdijk die loopt tot aan de Halvemaansbrug in Oudorp. Een reden om de Oosterdijk bij Broek niet door te trekken als bescherming tegen het water van de Waard vertelt de historie niet. Op de kaart van Metius is de Vlaarding en het zogenoemde Buiten land langs de Dijk met een 'S' aangegeven, wat betekent dat dit zaadlanden waren, in gebruik dus als akkerland. Het moet zo hoog gelegen hebben dat dijkbescherming niet nodig geacht werd. Zo bleven het Buitenland en de Vlaarding onbedijkt in het meer De Waard liggen. I - Oosterdel Broeker veiling Oosterdel Dorpsstraat 10 'Zuidenlel 4 de Dijk' 7 Molentocht Western eg ringvaart Broekhorn de Vlaarding spoorlijn \le Vlaarding Dorpsstraat molen Bjf Oosterdijk/ /Broekhorn station Ssln k 11/^^^ P^^^^fOosterdijk^ Broek op Langedijk voormalig buitendijks land haven Broek I ISpieringbuurt ZuiderddT^~^»^ Oosterdijk (uit 1388) (Buitenland

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2021 | | pagina 31