roekerhaven was economisch, centrum I 4» Henk Komen Historie van de haven en de vaart naar Broekhorn Veenhuizen November 2021 28 Het meer De Waard omringd door de dijken van Langedijk, Hensbroek en de Huigendijk. Binnen de Waard lagen veel buitendijkse landen die onbeschermd waren en bij hoog water konden onderlopen. De Oosterdijk De noodzaak tot het omkaden van de aan de oostzijde ge legen buitendijkse landen van Langedijk door de aanleg van de Oosterdijk werd veroorzaakt door het bevel van de Hollandse graaf in 1326 om de spuisluizen in de Hui- gendijk te verwijderen en de gaten te dempen. Het water van De Waard kon daardoor niet langer meer naar zee geloosd worden. Maar de Waard bleef als boezem dienen voor al het overtollige water van de omliggende dorpen. Het waterpeil steeg daardoor gevaarlijk en de buitendijk se landen van Langedijk kwamen permanent onder wa ter te staan. Dat het water van de Waard opeens niet meer naar de Schermer mocht worden geloosd, had te maken met de hachelijke waterstaatkundige situatie in het zui den, waar de steeds groter wordende meren als Schermer en Beemster een bedreiging vormden. De graaf wilde alle zeegaten daar dichten. De Waard moest zijn water maar in noordelijke richting afvoeren, via de te graven Lange- reis bij Niedorp. Van dat graven kwam aanvankelijk niet veel terecht. Pas in 1458 werd de Langereis gegraven. Dat was voor het Langedijker buitenland veel te laat. De aan leg van de Oosterdijk was onafwendbaar. Voor het eerst wordt de Oosterdijk genoemd in een akte uit 1388. Maar de dijk moet er al eerder gelegen hebben. SCHERMER VRustenö^ Detail van de kaart van Antonius Metius waarop het meer de Grote of Zuider Waard staat getekend voordat het in 1630 werd ingepolderd als de Heerhugowaard. De kaart is ongedateerd en zal eind 16e of begin 17e eeuw getekend zijn. Links Broek op Langedijk met de haven en boven Zuid-Schar- woude. Bij de Oosterdijk staat 'Broeckhorn'. De landen met 'S' aangeduid zijn het 'Buitenland' en het schiereiland 'De Vlaerdingh', gronden die onbedijkt buiten de Oosterdijk lagen. Het waren hooggelegen akkers zaadland. (Algemeen Rijksarchief, Den Haag. Collectie Hingman nr. 2510). De Broekerhaven was de enige haven in de gemeente Langedijk die niet achter een sluis of kade lag. Toen in 1630 het meer de Heerhugowaard werd drooggelegd, bleef deze haven in open verbinding staan met de ring vaart van de nieuwe polder. De haven van Broek be stond al ver voor het hier genoemde jaartal. Hoe oud weten we niet. De Waard was oorspronkelijk een klein meer dat door stormen steeds meer land wegvrat in de richting van Veenhuizen, Hensbroek en de Langedijker dorpen. Tussen de dijk van Langedijk en het meer De Waard wisten grote stukken onbedijkt land overeind te blijven. Van noord naar zuid lag aan de oostzijde grond dat als voorland diende om de golven van de Waard te breken voordat ze de dijk bereikten. De Waard was in de Middeleeuwen een zoutwatermeer dat via de Schermer in open verbinding stond met de zee. Het was een getijdenmeer. Twee keer per dag was dat Langedijker voorland, ook wel 'buitenland' genoemd, onderhevig aan de werking van eb en vloed en bij elke vloed liet het zeewater een klein laagje slib achter wat de vruchtbaarheid van de grond vergrootte. Door de op- slibbing kwamen die landen steeds hoger te liggen. Iede re bouwer van vóór de verkaveling weet dat de landen aan de oostzijde van Langedijk het hoogst lagen en het vruchtbaarst waren. De tuinbouw is dan ook daar het eerst begonnen, want ze waren door hun hoge ligging er uitermate geschikt voor. Toen na de oorlog de plannen voor nieuwbouw ter sprake kwamen en de gemeente het oog daarvoor liet vallen op het land aan de oostzijde van het dorp Noord-Scharwoude, riep menig tuinder de vraag op waarom nu juist de beste grond moest worden opgeofferd voor woningen? Maar terug naar ons verhaal uit de Middeleeuwen. De genoemde buitendijkse landen zijn op een bepaald moment met een dijk, de Oosterdijk, tegen het water van de Waard beschermd. DE WAARD, 'oterièek Obdam Alkmaar Huigendijk X l Ursei OudkarspelJS ^Noord-Scharwoude] NAZuid-Scharwoude I xvfe Broek 1 J Broekhorn ri Vlaarding

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2021 | | pagina 30