KW pionier in de groente export Hans de Rooij Zorgtuinderij Oosterheem op de voormalige locatie van KW November 2021 27 Hij zag wel, dat het zo niet langer kon en nam Joop Spaans in dienst als verkoper, een goede zet. Pierre overleed in 1975 op een veel te jonge leeftijd (60). Veel mensen zullen hem herinneren als een sociaal mensenmens. Hans de Rooij de laatste directeur Inmiddels was Pierre zijn zoon Hans de Rooij ook alweer enige jaren bij KW werkzaam. De komst van Joop Spaans bleek een schot in de roos. Hans en Joop konden goed met elkaar overweg en vulden elkaar op diverse terrei nen aan. De zaak bloeide weer op en in 1976 werd het 100-jarig bestaan uitbundig gevierd. Inmiddels was Hans door de familie Van Wylick, die nog steeds alle aandelen bezat, tot directeur benoemd. Verdere Fusies en het einde Commissionairs verdwenen en tussenschakels moesten zo veel mogelijk worden vermeden. Alles moest zo veel mogelijk direct. Hierdoor verdwenen er veel bedrijfjes en banen. Schaalvergroting werd als een must gezien en fu sies en samenwerkingsverbanden waren het gevolg. De maatschappij verhardde, het werd 'eten of gegeten wor den' Ook KW ontkwam hier niet aan. In de jaren 80 kwam er een verzoek van een van de beste Engelse klanten om 50% van de aandelen van Van Wylick in KW over te mogen nemen. Dit gebeurde en KW werd half Engels en heette plotseling K. Wagenaar Gzn. International. De samenwerking verliep prima, totdat de Engelse eigenaar werd getroffen door een beroerte en niet meer kon praten en lopen. Van Wylick kocht de aandelen terug en daar mee keerde ook de oorspronkelijke naam weer terug. De volgende stap was een fusie met Begro Import-Export BV en werd een nieuw pand betrokken aan de Mossel 19 in Noord-Scharwoude. Wagenaar-Begro vof was ge boren. Door omstandigheden kwam aan deze samenwer king, na goede en minder goede periodes, een einde. Hierdoor was KW weer terug bij af. Van Wylick, die nog steeds de aandeelhouder was, zag in deze veranderde tijd geen toekomstmogelijkheden meer en vroeg zelf het faillissement van KW aan. Ondanks dat de directie het hier niet mee eens was, werd het faillissement uitgespro ken in 1997. Na 121 jaar viel het doek voor KW. Aan een lange geschiedenis was een zuur einde geko men. Van de oude locatie waar KW ooit begon is niets meer terug te vinden. Jarenlang is schildersbedrijf Den Hartigh nog in de oude panden gehuisvest geweest. Na de sloop van de oude KW panden is in 2009 op deze plek Zorg- tuinderij Oosterheem verrezen, waarmee de relatie met groente op deze historische plek weer is hersteld. Verhuizing naar de Grotendorst De locatie van KW aan de Dorpsstraat in Broek op Lan- gedijk was inmiddels sterk verouderd en ook te klein geworden, vooral ook omdat transport over water niet meer aan de orde was. Er werd een nieuw, groter en eco nomischer pand aan de Grotendorst 16 in Broek op Langedijk betrokken. In die tijd waren aard appelen een steeds belangrijker deel van de omzet geworden. Omdat men zoveel mogelijk de exportorders zelf wilde verzorgen en daar door grip wilde houden op de kwaliteit, werd er flink geïnvesteerd in sorteermachines e.d. Er werd contact gelegd met een fritesfabriek voor de afzet van bovenmaatse aardappelen. Dit al les werkte jarenlang prima. Maar toen brak de tijd van heel veel verande ringen aan. Inmiddels waren de veilingen in Langedijk verdwenen en was er voor de kool een verkoopkantoor in de plaats gekomen. KW werkte niet met dit kantoor omdat zij alles zelf onder controle wilde houden. KW ging met grote tuinbouwers in zee en kon zo toegang houden tot de voorraden en kwaliteit. Dat werd toen niet door iedereen in dank afgenomen, maar 2 jaar later ging iedereen zijn eigen gang.

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2021 | | pagina 29