KW pionier in de groente export Pierre (Piet) de Rooij November 2021 26 Pierre de Rooij neemt het roer over De leiding van het bedrijf was nog steeds in handen van Piet van der Molen, die toen reeds op leeftijd was en in 1958 met pensioen ging. Piet van der Molen (midden op de foto) neemt afscheid, zijn opvolger Pierre de Rooij staat links De aandeelhouders vroegen Pierre de Rooij om directeur te worden. adjunct-directeur aan te treden met als opdracht een goed verkoopteam samen te stellen. Hij keek eerst in eigen gelederen en kwam o.a. uit bij Pierre (Piet) de Rooij uit Tilburg, de vertegenwoordiger van de zuurkoolfabriek die vier talen vloeiend sprak. Dat was een must voor een groente-exporteur. Voordat Pierre de Rooij bij KW in dienst kwam werkte hij na de bevrijding van Zuid-Ne- derland in 1944, als tolk voor de Amerikaanse troepen, bij de United Nations Relief and Rehabilitation Administra tion (UNRRA), een organisatie die in 1943 werd opgezet om de bevrijde landen te helpen met de wederopbouw en het repatriëren van kampgevangenen en ontheemden. In 1947 werd dit werk voor wat betreft de wederopbouw overgenomen door het Europees Herstelprogramma, be ter bekend als het Marshallplan. Deze Pierre de Rooij raakte steeds minder betrokken bij de zuurkoolfabriek en werd steeds meer een handelsman. Alleen werd de afstand van Tilburg naar Broek op Lange- dijk wel een obstakel. Men deed er in die tijd met de auto 3,5 uur over. Om na 2,5 jaar elke zondagavond naar Broek te vertrekken en 's zaterdagsmiddags weer naar huis te gaan werd teveel. Ondanks dat hij goed werd verzorgd door Cor en Marie Vijzelaar van cafe 'Marktzicht', waar hij door de week in de kost was, werd in samenspraak met Van Wylick besloten om naar Broek op Langedijk te verhuizen. Dat was eind 1954. In deze periode werd ook de zuurkoolfabriek verkocht. De zaak groeide en deed zaken met vijf continenten. Pier re ging ook met zijn tijd mee. Samen met Nic. Kramer (van de zuurkoolfabriek) zag hij wat in gesneden groen te. Dit was medio 1965. Na veel proeven te hebben gedaan, kwam men op de goe de weg. Ook TNO werd hierbij ingeschakeld. Echter, toen het op financiering aankwam, wilden de aandeelhouders van KW niet meewerken, zodat hij moest afhaken. Hier uit blijkt wel, dat hij een vooruitziende blik had. Vanuit dit gepionier is wel Vezet ontstaan. Bijzonder is ook, dat Vezet is begonnen in de oude zuurkool fabriek van KW in Warmenhuizen. Eind jaren zestig werd door de Europese klanten steeds vaker gevraagd naar een completer pakket groen te dan alleen aardappelen, uien en grove groenten zo als peen, bieten en knolsel derij. Daarom werd KW de Lier BV in het leven geroe pen, met als directeur Gijs Uiterwijk, die al enige jaren in Broek werkte. Hierdoor konden klanten ook be diend worden met de pro ducten uit het Westland. Dit was een groot succes. Helaas begon de gezond heid van Pierre hem in het begin van de zeventiger ja ren in de steek te laten. Dit had tot gevolg dat de om zetten terugliepen en men niet meer met z'n tijd mee ging.

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2021 | | pagina 28