a W 4 L KW pionier in de groente export De KW vestiging aan de Handelskade in Noord-Scharwoude November 2021 25 De conservenfabriek zorgde steeds meer voor nieuwe klanten en ook de export van groente bleef groeien. Had men in 1876 een omzet van 80.000,-, in 1915 was dit 975.000,- en in 1926 2.000.000,- met een kilo-omzet van 30.190.000 kg. ofwel ruim 30.000 ton. Het pakken van bloemkool voor export naar Duitsland aan de Dorpstraat in Broek op Langedijk In januari 1912 ging de 1500ste spoorwagen 'gemüse' naar Duitsland In januari 1901 werd de 1000ste spoorwagen door KW naar het buitenland verzonden Piet van der Molen wordt adjunct-directeur Piet van der Molen was al lang werkzaam als procura tiehouder onder Cees Wagenaar en werd door Van Wy- lick (de nieuwe aandeelhouder/eigenaar) aangezocht als Vestiging Noord-Scharwoude Ook in die tijd kocht KW een pand aan de Handelskade in Noord-Scharwoude (thans Handelskade 9). Dicht bij de veiling en aan vaarwater en met een overkapte laad- en losplaats, zodat de groente die in Noord-Scharwoude op de veiling aangevoerd werd, daar kon worden ver pakt en worden afgevoerd. De dependance werd geleid door Gert de Boer. De handel werd gedaan door Cees Wagenaar zelf en Piet van der Molen en ene heer Postuma en er zullen er on getwijfeld nog meer geweest zijn. De leiding van de con servenfabriek was in handen van Huug Koster met als vertegenwoordiger Pierre (Piet) de Rooij uit Tilburg, die begin 50er jaren in dienst was gekomen bij KW. In 1911 zocht schipper Cor van Schoorl investeerders om een motorschip te kunnen laten bouwen om de groenten naar de zeehavens te vervoeren. Hier schreven Cees Wa- genaar Cz. en Rens Bonnet op in. Het schip werd 'Trio' gedoopt, doelend op het driemanschap Van Schoorl, Wa- genaar en Bonnet. Later volgden er nog meer schepen met de naam 'Trio', zo koppelde Cees zakelijkheid aan menselijkheid. Jaren van grote groei Klaas werd opgevolgd door zijn zoon Cees, die al ette lijke jaren bij het bedrijf werkte. Ondanks dat Cees wat behoudender was dan zijn vader, groeide KW als de spreekwoordelijke kool. Cees Wagenaar verkoopt zijn aandelen Aangezien Cees Wagenaar geen opvolging had, verkocht hij de aandelen van K. Wagenaar Gzn. in 1954 aan de Duitse importeur P. van Wylick, die in de loop der jaren ook een goede vriend van Cees was geworden. Zijn voor waarde bij de verkoop was dat al het personeel, dat hem in al die jaren trouw was geweest in dienst kon blijven. Hierdoor was de familie Wagenaar niet meer bij KW be trokken maar de naam Wagenaar als exporteur bleef in stand. Eenbowijsvandegroote beteekenis van den groentenhandel aan den Langedijk is wel dit, dat door den heer K. Wagenaar, groentenhandelaar te liroeli op Lan"endijU, Donderdag 1. 1. de 1000ste waggon met groenten van den oogst van 1900 naar het Buitenland werd verzonden. De heer W. bereidde zijn werklieden bij die gelegenheid een feestje. ■k Jp

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2021 | | pagina 27