Luizeknipper Kermis Het gezin Groen in 1956, vlnr. vader Dirk Groen, Arie, Theo, Tinie, Louis en moeder Trien Groen-Bergen November 2021 23 's Middags en 's avonds tot na middernacht in het café. Veel drank, minder slaap vaak. Dat vergt wat. Als het einde van de maaltijd nadert roept moeder nog boven de drukte uit: 'Wat minder slapen en kermis vieren hou je beter vol met een volle maag, dus neem gerust nog wat.' Maar het is genoeg geweest. Er wordt een sigaret opge stoken en wat nagepraat. Een enkeling gaat naar buiten en later volgt de rest. Weer naar de kermis. Moeder ruimt voldaan op. Het was gezellig en de jonge lui kunnen er weer tegenaan. Met dank aan: - Arie Rietveld voor de precieze gang van zaken bij het kaartjesbiljarten. Ik hoop dat ik het goed heb beschreven. - Jan Spaansen voor persoonsnamen en details. - Broers Arie en Theo en zus Tinie voor persoonlijke in kleuringen. - J. Ruitenberg voor de correctie en de redactie. Na een poosje staat alles klaar en horen we de eerste groep al luidruchtig binnenkomen. Iedereen zoekt een plaatsje, de stelletjes bij elkaar. Ik zie dat mijn zus met een jongen naast haar zit. Heeft ze verkering? Bij mijn broers is geen meisje te bekennen. Ze zitten bij hun vrienden, de Rietvelden, de jongens van Beukers en Siem Bruin. 'Jongens, we beginnen met soep,' roept moeder als ieder een zit. 'Wie wil groentesoep?' Je ruikt de groente en ik zie de balletjes. Heerlijk. Na een gebed valt iedereen aan. Als de soep op is pakt iedereen een broodbordje en bedient zich van brood en beleg of een snee van de speciale kermistulband. En de liefhebbers nemen een spouwer. Een lekkernij die alleen met Pasen en kermis door de bak kers wordt gebakken. Ziet eruit als een bolletje, maar is hard als beschuit. Er zit anijszaad in, waar de spouwer ook erg naar smaakt. Boter en suiker erop en smullen maar. Terwijl iedereen eet kijk ik af en toe schuin naar mijn zus en haar vriend. Op kermissen krijg je soms verkering, weet ik, dus nu is dat Tinie overkomen. Opwindend en vreemd tegelijk, vind ik. Er wordt veel en lang gegeten. Het zijn zware dagen tij dens kermis, weet moeder. 1

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2021 | | pagina 25