nipper uizek Louis Groen Café De Roode Leeuw met rechts de stal waar werd gebiljart November 2021 20 Ik slenter weg. Koekhakken heb ik al gedaan. In de hob belende geit bij Kuilman ben ik ook al geweest. De hele kermis heb ik gezien. Luizeknip vind ik een gekke naam voor een kermis. Thuis vertellen ze dat de vroegere ba zin van het café Louise Knip heette. Dat ik bijna dezelfde naam heb, vind ik heel bijzonder. Ooit ben ik, heel jong nog, samen met mijn broer Theo op deze kermis op de foto gegaan. Zitten we allebei op het hek van de familie Danklof. Op de achtergrond zie je nog de hokken voor de bevers die ze hielden in de ringsloot achter hun huis. Theo en Louis Groen(rechts) in 1955 tijdens de Luizeknipper kermis op het hek van de familie Danklof Eind jaren vijftig vorige eeuw sta ik bij de schiettent met een paar andere jongetjes te kijken naar het rozen en pun ten schieten. Er komen wat donkerharige grote jongens aan. Ze dringen zich nogal nadrukkelijk naar voren en willen schieten. 'Het zijn Italianen,' zegt een van de jon getjes. 'En ze hebben stiletto's. Kijk maar uit!' Ik ben onder de indruk en blijf wat op afstand. Stiletto's heb ik in de messenwinkel in Alkmaar gezien toen ik met moeder daar mijn dolk kocht die ik bij mijn padvinders- uniform mag dragen. Gevaarlijk ding zo'n stiletto. Dat heb ik toen wel gezien. Maar ik vergeet het snel en kijk naar het schieten. Mijn broer Arie kan het behoorlijk goed en schieten vind ik spannend. Zelf wil ik een klapperpistool. Maar die is te duur. Naar de Roode Leeuw Omdat ik nu dus de hele kermis al heb gezien ga ik zoet jes aan richting café De Roode Leeuw van Jan Dekker. Mijn vader zal wel in 'De Stal' zitten. Misschien krijg ik wat te drinken en een extra kermiscentje. Binnengeko men ruik ik meteen het bier. Achterin is een biertap en een buffetje. Op de biljarts uit de zaal van het café, die nu in De Stal op de vloer van straatstenen staan, wordt gebiljart. Tegen de muren van de ooit als paardenstalling gebruikte stal staan banken. Daarop zitten veel mannen uit de buurt aandachtig te kijken naar de biljarters. Het is er stil. Wat verderop zie ik vader zitten en ik ga voorzich tig naar hem toe. Vader fluistert: 'Ssst, zachtjes. Rustig zitten en kijken.' Dat doe ik natuurlijk, want dat maakt de kans groter dat ik een flessie krijg. Vader zit aan een jong borreltje. Bijna alle wat oudere mannen drinken een jonkie of een oude jenever. De jongeren drinken bier. Biljarters willen stilte om met aandacht hun keu tegen 'hun' witte stootbal te zetten en te stoten. Er zijn drie bal len, maar er wordt nooit tegen de rode gestoten. Het is serieus werk dat biljarten, want er wordt om kaartjes ge speeld. Ik heb al vaak gekeken en weet ongeveer hoe het gaat. Dit keer is Jacob Blom markeur en leidt het spel. Wat zal Neeltje, Jacobs vrouw, groos zijn, denk ik. Hij start net een nieuwe pot bij het tweede biljart. Spannend! 'Wie zet in' vraagt spelleider Jacob. 'Vijftien kaartjes,' roept iemand. 'Twintig,' roept Arie Rietveld. 'Vijfentwintig.' Het is de eerste bieder weer. 'Dertig,' zegt de bekende biljarter Bertus Vroling uit Zuid-Scharwoude. Ik vind het reuze spannend en zie Arie aarzelen. Hij over legt snel even met zijn vriend, mijn broer Theo, die met een biertje in zijn hand het biljarten gadeslaat. Ze kennen Bertus wel een beetje en die staat vaak porsie. Die deelt dan zijn verlies of winst met een paar maten. O ermis o

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2021 | | pagina 22