Een erelid royeren, het gebeurde in Zuid-Scharwoude November 2021 19 Schrijver zegt in overweging te hebben gegeven dat als 25 leden om iets vragen en als dat niet wordt toegestaan er scheve verhoudingen ontstaan. De kredieten die nu wor den verleend van ƒ1,50 per snees (200 m2) geven wel een schril beeld van hoe men op de hoogte is van de situatie. Schrijver zegt dat hij het idee heeft dat de burgemeester niet voldoende van de schrijnende situatie op de hoog te is. Als twee bestuursleden hem willen informeren de boodschap ontvangen dat de noodzaak ervan niet wordt ingezien, dan rijst toch de vraag of dit een burgervader is en of hij wel erelid kan blijven. Alle voorstellen die verbe tering in de situatie hadden kunnen brengen zijn steeds door Van Spengler afgewezen. Schrijver kan geen enkele reden bedenken om het erelid te handhaven. Alle tuin ders worden door deze houding getroffen en alleen van medelijden kunnen ze niet leven. Dhr. Muller merkt op dat de aanleiding van dit alles in derdaad de kredietverlening per snees was en de midde len die daarvoor ter beschikking werden gesteld. Muller zegt dat hij hier hedenmorgen ook met de koningin over heeft gesproken en tegen haar heeft gezegd dat de kre dieten in dank worden aanvaard maar in de verse verte niet voldoende zijn. Het bestuur twijfelt of een royement wel kan Voorzitter De Boer merkt op dat in het reglement niets staat over het royeren van ereleden maar dat er wel een artikel is over het royement van gewone leden, die dan nog bepaalde rechten hebben voordat ze worden gero yeerd. Het bestuur weet dan ook niet of het royement zonder meer kan worden uitgesproken. De voorzitter wijst er verder op dat dit voorstel afkom stig is van de Neutralen Bond en vraagt wat het erelid de leden van De Toekoms heeft aangedaan. Waarop W. Keppel opmerkt dat hij niets anders heeft gedaan dan te genwerken. De Boer vraagt wat het erelid van De Toekoms heeft ge daan. Hierop wordt van verschillende kanten geroepen dat hij alle tuinders wat heeft gedaan. De stemming De voorzitter sluit de discussie en brengt het voorstel het erelid te royeren in stemming. Het voorstel wordt aan genomen met 36 stemmen voor, 10 stemmen tegen en 1 stem blanco. De voorzitter had een slechte avond en mag nu naar Van Spengler toe om hem te vertellen dat hij als erelid van tuinbouwvereniging De Toekoms geroyeerd is. Mijn opa zal die avond waarschijnlijk een jonge borrel hebben gedronken en een goede sigaar hebben opgesto ken. De Neutralen Bond tot slot, werd op 1 mei 1934 opgeheven en heeft in de twee en een half jaar van zijn bestaan niet de verandering gebracht die de oprichters voor ogen hadden. Bronnen: - Gedenkboek Tuinbouwbond “Langendijker Groenten Centra le 1887-1937 - Afslag Broeker Veiling - Arie Kaan 2012 - Regionaal historisch tijdschrift Holland 18e jaargang nr. 2 “Neutrale Bond” en “Nederlandsch Boerencomité", 1930 1934. Pogingen tot organisatie van Noordhollandse tuinders tijdens de crisisjaren - Bouwe Hijma 1986 - Nieuwe Langedijker Courant 8 december 1931 - Nieuwe Langedijker Courant 22 maart 1932 - Parlement.com Nawoord Achteraf bezien blijkt de Neutralen Bond wel degelijk aan politiek te hebben gedaan en werd tuinbouwver eniging De Toekoms min of meer gebruikt om met Van Spengler af te rekenen. Van Spengler was als voorzitter van het plaatselijk Crisisomité wel actief om de nood onder de bevolking te ledigen, maar dit bleek verre van voldoende. Het Nationaal Crisiscomité werd in 1931, opgericht om de slachtoffers van de crisis te ondersteunen. Het ging daarbij veelal om steun aan zelfstandigen die het hoofd niet meer boven water konden houden, steun in natura aan werkelozen en aan tewerkgestelden in de werkver schaffing. Voor de financiering werden collectes en ac ties georganiseerd, zowel landelijk als plaatselijk. Tussen 1931 en 1936 keerde het Nationaal Crisiscomité in heel Nederland 7,5 miljoen gulden uit, wat gezien de ernst van de crisis een druppel op een gloeiende plaat was. Het Nationaal Crisiscomité werd in 1936 opgeheven omdat er weinig geld meer binnenkwam. De Geus stelt dat als de vergadering een uitspraak tot royement doet dit zeker wel mogelijk is, zo niet dan zal het reglement worden gewijzigd. J. Klingeler zegt dat de leden de baas zijn en het bestuur slechts leiding geeft. De Boer zegt dat waar het bestuur de leiding heeft het ook waarschuwt tegen een dergelijke rancunemaatregel. Jb. Verkroost vraagt waar in het reglement staat dat een erelid niet geroyeerd kan worden. De voorzitter geeft toe dat het bestuur niets te commanderen heeft maar wel de leiding heeft en de leden in overweging geeft het voor stel in te trekken. Een van de leden vraagt tenslotte welk nadeel De Toekoms van het royement zal hebben. De voorzitter zegt dat er niets van een nadeel zal zijn maar dat de vereniging zichzelf blameert. Uit de zaal klinken uitroepen zoals, “de wraak zal zoet zijn", “als schurftachtige honden te worden weggestuurd, dat nemen we niet".

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2021 | | pagina 21