Een erelid royeren, het gebeurde in Zuid-Scharwoude Pieter de Geus Jz. (1897-1996) November 2021 18 Een ongemakkelijke ledenvergadering voor de voorzit ter Op 21 maart 1932 was er in het lokaal van de heer C. Kuilman een ledenvergadering van tuinbouwvereniging De Toekoms. De voorzitter Simon de Boer Kz. opende de vergadering en gaf meteen aan dat hij dit met gemengde gevoelens deed. Er stond namelijk een punt op de agen da dat naar zijn mening ondoordacht naar voren was ge komen. Een agendapunt welke in een ledenvergadering niet thuishoort en waarvan hij hoopte dat de indieners alsnog op andere gedachten zouden kunnen worden ge bracht. We beleven volgens De Boer weliswaar sombere tijden maar dat we daardoor niet het hoofd moesten ver liezen en dingen doen of zeggen waarvan we later bit ter berouw zouden krijgen. Het leek De Boer beter om er samen naar te streven deze crisistijd te boven te komen en het elkaar zo dragelijk mogelijk te maken. De vergade ring begon en de agendapunten werden stuk voor stuk afgewerkt. Als laatste punt voor de rondvraag stond het punt waar de voorzitter bij zijn opening aan refereerde. Vijfentwintig leden willen van het erelid af Er was een brief aan het bestuur gestuurd, ondertekent door 25 leden met het verzoek aan het bestuur het vol gende voorstel te agenderen voor de vergadering. “Het eerelid, burgemeester van Spengler, gezien de houding door hem aangenomen tegenover de noodlijdende tuinders, van die functie vervallen te verklaren”. De voorzitter gaf aan dat dit het punt was waar hij het bij de opening over had en dat dit op aandringen van een minderheid van het bestuur op de agenda was gekomen. De Boer gaf de indieners ernstig in overweging het ver zoek in te trekken. De Boer stelt dat er in Zuid-Schar- woude een afdeling van de Neutralen Bond is opgericht om tot goede resultaten en verbetering te komen op het gebied van de land- en tuinbouw. Nu is er in Zuid-Schar- woude tussen de burgemeester en de Neutralen Bond iets gebeurd wat de leden van de bond niet aanstaat en nu komen ze met hun grieven in de vergadering van De Toekoms, welke daar geheel buiten staat. De Boer vindt het niet aangaan om De Toekoms daarvoor te gebruiken, overigens zegt De Boer zelf ook te hebben meegewerkt aan de oprichting van de Neutralen Bond. Verder zegt De Boer dat de eerste ondertekenaar van de brief P. de Geus Jz. ook secretaris van fanfare Kunst na Arbeid is en dat hij het ook kan omdraaien omdat veel van de onderteke naars lid van de fanfare zijn. Hij vraagt zich af of De Geus in die vereniging, waarvan de burgemeester erevoorzitter is, met hetzelfde voorstel komt omdat de Neutralen Bond iets is aangedaan. De Boer ontraadt ten stelligste om over het voorstel te spreken en geeft nogmaals in overweging het voorstel in te trekken. Het voorstel gaat niet van tafel De Geus is heel kort en zegt dat van intrekken geen kwes tie van kan zijn. De Geus zegt dat het voor hem als eerste Burgemeester Van Spengler negeert de tuinders A. Swart zegt het met De Geus eens te zijn en dat hem is opgevallen dat het erelid nooit de moeite heeft genomen om aanwezig te zijn op de vergadering van noodlijden de tuinders, daar had hij toch tijd voor kunnen vrijma ken. Swart memoreert dat de burgemeester wel tijd had om bij de illuminatie van het gemeentehuis aanwezig te zijn maar geen tijd had om de uiterst belangrijke aardap- pel-crisisvergadering bij te wonen. Jb. Kramer meldt dat hij samen met dhr. Schrijver de minderheid in het bestuur was geweest maar zegt niet de minste aandrang te heb ben uitgeoefend om het voorstel op de agenda te krijgen. ondertekenaar geen aangename taak is hier het woord over te voeren, vooral ook omdat de voorzitter in zijn openingswoord al in de aanval ging. Al zou het voorstel dan niet uit het verstand komen maar het komt zeker uit het hart. De Geus zegt liever gehad te hebben dat hij de loftrompet over de burgemeester kon steken maar dat is niet het geval. Met klem wijst hij erop dat dit voorstel geheel los staat van de Neutralen Bond, waarna een ap plaus klinkt. De Geus vraagt zich af of Van Spengler het nog verdient om erelid te zijn. De Geus geeft aan dat ge noegzaam bekend is wat de oorzaak hiervan is. Twee bestuursleden van de Neutralen Bond, afgevaar digden van noodlijdende tuinders vroegen om een on derhoud om de noodtoestand te bespreken en te trach ten een uitweg te vinden, dit werd botweg geweigerd, wat een klap in het gezicht is van alle tuinders. De Geus zegt dat deze houding schril afsteekt bij die van de bur gemeester van Koedijk en zeer zeker tegenover de hou ding van Hare Majesteit de Koningin, hij vraagt zich dan ook af of zo iemand het verdient om erelid te zijn. Een erelid moet verdiensten hebben tegenover de leden. De Geus zegt dat het door de voorzitter erbij gehaalde fan farecorps, waar de burgemeester erevoorzitter van is los van dit punt staat.

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2021 | | pagina 20