Dorsmachine op de Groenveldsweid De enig bekende foto van de imposante dorsmachine op de Groenveldsweid November 2021 15 Eigen graan Behalve als ik, zittend boven op onze eigen met graan geladen schuit over de Doesemsloot aan kwam varen. Dan zat ik daar al triomfantelijk te zijn omdat ik wist dat ik de beste plek zou hebben. Want de machtsverhoudin gen waren natuurlijk wel wat anders als het graan dat gedorst werd van je vader was. Meerdere kleedjes lagen dan rustig vol te lopen bij de zakkenvullers en onder de zeef en niemand durfde er aan te komen. Ik had dan gro te hoeveelheden graan dat nog maar weinig geschoond hoefde te worden. Dat was lekker, want dat schonen was ook een heel klus je. Dat deed je een eind verder op de Groenveldsweid of later thuis tegen de wind in. Het graan schepte je met je handen op en liet je in een dun stroompje vallen op een kleed. Het stof en het kaf waaide weg, het zwaardere graan viel op je kleedje terug. Na elke herhaling werd je oogst schoner en schoner, mooier en mooier. Na al die jaren keek ik dus in 2008 met veel plezier terug op die zomerdagen uit m'n jeugd. Veel herinneringen kon ik terughalen en plaatsen, maar er bleven ook vragen. alles plakte aan je vast en het jeukte overal. Toch was het daar, onder die transportbaan, dat ik het vaakst verkeerde. De jongens van de Kroonstraat en omgeving opereerden vaak in groepjes. Die samenwerking zorg de ervoor dat zij de beste plekken hadden, het meeste en het beste graan verzamelden voor hun duiven. Ik denk ook wel dat zij net een beetje meer durf, lef, slimheid en gezon de bravoure hadden wat mij en anderen af schrikte. Zo was het ook wel een wat onge lijke strijd om de beste plekken en de beste resultaten. Ik zal wel niet zo behendig zijn geweest! Of kwam het doordat ik er eigen lijk ook niet vroeg en zo vaak kon zijn om dat ik thuis mee moest helpen? Hoe het ook zij, als ik er was zat ik op de slechtste plek. De slechtste plek De slechtste plek was vooraan de machine. Daar werd het stro met het graan nog in de aren op de transportbaan gegooid. Door het schudden van de met banden, riemen en snaren aangedreven machine viel het eerste graan daar al, voor het de schudbak en de zeef bereikte, uit de aren. Onder de transportbaan was veel ruimte, maar was het erg onprettig om te verkeren. Er viel van alles op je kop en in je kleren. Kluiten grond, stukjes stro, de naal den van de gerst, het kaf van de haver. En als het veel had geregend tijdens de groei van het graan, was het verschrikkelijk stoffig. Onder de trans portbaan was het dus geen pretje. Het was altijd droog en warm weer als ze dorsten dus je zweette geweldig en Maarten Kuilman de eigenaar van de dorsmachine Hoe kwam het toch dat metselaar Maarten Kuilman en zijn vader zo'n dorsmachine hadden? Een branchevreem de activiteit! Op een weiland dat niet van hem was, voor zover ik weet. Ik heb geen foto van Maarten Kuilman kunnen vinden. Een rijzige rustige metselaar met een groot wat vierkant hoofd. Altijd gehuld in een opvallend soort werkpak. Grijs, dat ook de overalls van metselaars kleurde. In de jaren '70, toen ik al lang niet meer onder de dorsmachine lag, trof me altijd weer de gelijkenis in kleur en vormgeving van de maopakjes in China en het metselaarspak van Maarten. Helaas is de schuur op de Groenveldsweid met daarin de dorsmachine op 7 augus tus 1973 in vlammen opgegaan. Met dank aan J. Ruitenberg voor de correctie en de re dactie. Als dan de graaneigenaar niet te gierig was mocht je dat gemorste graan dat op je kleedje lag, houden. Maar dit was tegelijk een lastige plek. Want je liep vaak de zakken vullers in de weg en je was afhankelijk van hun luimen. En als de zakkenvullers sterk en behendig waren viel er ook niet veel naast. Een andere goeie plek was midden onder de dorsmachine. Daar schudde de zeef het gedor ste graan om het te ontdoen van stro en die zeef liep soms wat over. Je kon met enig wringen onder de machtige ma chine kruipen en het graan wat daar naar beneden kwam was relatief schoon. Niemand had last van je en je kon er je kleedje uren laten liggen. En er was meer plek en dus lag je kleedje naast dat van anderen. Het toezicht erop kon je met hen delen. Want je wilde wel eens even niet onder die machine zijn. Het was er wel weer erg lawaaiig en je kwam er na het bewaken van je kleedje ook zwart en vuil van het stof onder vandaan. Bij het zoeken van een geschikte plek streden allerlei buurtjongens van groot tot klein, van jong tot oud en van behendig tot onhandig om die algemeen als beste beoor deelde stek. Was je te laat of hield je zelf geen toezicht, dan was je kleedje, ook al lag het er het eerst, keurig weg gehaald en zat er een ander 'jouw graan' te verzamelen.

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2021 | | pagina 17