Arrestatie verzetsman Jacob Balder blijft in geheugen van dochter Willy (1927) Willy bewaart zorgvuldig die ene foto van het gezin November 2021 13 was nog steeds weg. Pas ergens in juni kreeg mijn moeder een telefoontje dat mijn vader was gevonden in de duinen bij Bloe- mendaal. Hadden we daar nu al die tijd voor gebeden? Dat was dus allemaal voor niks geweest. Ik was heel boos op God dat hij dit had laten gebeuren. Wij hadden geen vader meer en daarom was voor ons de oorlog verloren. Elk jaar weer die 5e mei bleef voor ons een rottijd. Dan kwamen alle herinneringen weer boven en dat we geen vader hadden door die oorlog. Ja, hij was een held geweest, maar wel een dode held. Wat hadden wij daar nu aan en was dit het allemaal wel waard geweest? Ik kon ook nooit naar de programma's kijken die over de Bevrijding gingen. Ik kon er ook nooit over praten, dan begon ik te trillen. Dat lukte pas toen een kleindochter mij enkele jaren geleden dingen ging vragen voor een werkstuk. Ik sliep er enkele nachten slecht van, maar ik kon er toch over vertellen. Nu doe ik zelfs mee aan projecten over de 2e Wereld oorlog op een basisschool in Broek. Dan vertel ik iets en de kin deren kunnen vragen stellen. Ik merk dat ze het erg leuk vinden dat iemand die tijd van de oorlog nog heeft meegemaakt. Er is een zogenaamde 'erfdrager' aan mij gekoppeld, een meisje uit groep 8 destijds die ook nu nog bij me komt. Die ga ik ook aller lei documenten en dergelijke nalaten, zodat de kennis over de 2e Wereldoorlog niet verloren gaat.” Willy kijkt terug “In 1947 verhuisde ons gezin naar Alkmaar en we leefden door zonder een vader. Bijzonder is wel dat ik mijn man juist leerde kennen door de verzetsactiviteiten van mijn vader. Kees den Hartigh uit Heerhugowaard zat ook in het verzet en overlegde bij mijn vader thuis. Na de oorlog bloeide dat contact weer op en zijn we getrouwd. De onderlinge band met mijn broer en zussen is gelukkig altijd goed geweest. Mijn moeder is 100 jaar geworden, bleef altijd scherp van geest en hield alles bij in de wereld. Zelf ben ik uiteindelijk in Heerhugowaard gaan wonen en voel me nu rijk met mijn kinderen, kleinkinderen en zelfs achter kleinkinderen.” Bronnen: Gesprekken met Grietje Balder-Schaap, april 1996 Gesprekken met Willy den Hartigh-Balder in 2021 Jacoba van Tongeren en de onbekende verzetshelden van Groep 2000 (1940-1945) - Paul van Tongeren, 2016 4e druk Haast om te sterven, het korte leven van verzetsman Fritz Conijn - Doeko Bosscher Waardering voor verzetsmensen De officiële erkenning voor de mensen die veel hebben gedaan in het verzet kwam na de oorlog maar langzaam op gang. In Israël komt die waardering met de uitreiking van een Yad Vashem-onderscheiding aan hen die Joden hielpen overleven in de oorlog. In 1977 worden Jacob en Grietje Balder erkend als 'Rechtvaardigen onder de Volkeren' en krijgen eervol die onder scheiding uitgereikt. Grietje is ook een aantal keren in Israël geweest. In Nederland is in 1980 het Verzetsher- denkingskruis in het leven geroepen om mensen die in het verzet zaten te eren. Vanaf die tijd worden regelmatig op het gemeentehuis in Noord-Schar- woude in officiële bijeenkomsten de eretekenen hiervan uitgereikt. Aan de nog in leven zijnde mensen persoon lijk, aan de overledenen postuum. In 1984 is aan verzetsgroepen in Heer- hugowaard en Langedijk in een grote bijeenkomst een inhaalslag gemaakt. Er zijn toen veel Verzetsherdenkings- kruizen uitgereikt en Grietje Balder was toen ook onder de aanwezigen. y 5*3

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2021 | | pagina 15