Arrestatie verzetsman Jacob Balder blijft in geheugen van dochter Willy (1927) November 2021 12 Arrestatie vrijdag 23 juni 1944 “Ik zie nog die auto komen, hij was blauw. Drie mannen stap pen uit en komen binnen. Ze kwamen voor mijn vader, wij moesten allemaal de kamer uit. Mijn moeder zei dat ik melk moest halen achteraan op de Dubbele Buurt. Mijn zusje Grietje van 5 jaar moest ik meenemen. Het was wel niet zo ver maar ik liep toch zo snel als ik kon met Grietje aan mijn hand. Ik voelde dat ik vlug terug moest zien te komen. Toen ik terugkwam zag ik nog net de auto wegrijden. Mijn vader zwaaide nog naar ons. Dat was het laatste dat ik van hem heb gezien. Mijn moe der zei “he he eindelijk rust”, zo stond ze onder spanning al die tijd. Ze was vooral blij dat hij de geboorte van hun laatste kind op 1 juni 1944 nog kon meemaken. Er was altijd drukte, we hadden echt een doorloophuis. Soms waren er wel meer dan 30 personen in huis. Veel Joden ook in huis, er was een gezin dat wel een half jaar bleef. Mijn moeder was helemaal van slag en lag wekenlang in bed. Ik moest met mijn 16 jaar het hele huishouden runnen en er was nog de baby van ruim 3 weken. Die bracht ik voor de borstvoeding naar mijn moeder en verder zorgde ik voor de baby.” Uitreiking in december 1984 van het Verzetsherdenkingskruis. Groepsfoto in de hal van het gemeentehuis in Noord-Scharwoude. Grietje Balder-Schaap 5e van links. Wat gebeurt er verder met Jacob Balder? Bij de niet zachtzinnige verhoren weten de Duitsers on der meer dat de geroofde uniformen en andere spullen uit Amsterdam bij Jacob een dag thuis hebben gelegen. Op 13 juli 1944 rijdt een auto hem naar Alkmaar en hij moet het huis aanwijzen waar het daarna werd gebracht. Daar is het allang weer weg en alle sporen zijn er al uit gewist, dus dat is niet erg. Dat huis zal hooguit wel ver dacht blijven. Maar niet alleen Jacob zit vast als belangrijk verzetsman. Heel wat kopstukken zitten in de gevangenis en het verzet wil ze graag bevrijden. Op 16 juli 1944 overvalt een Knokploeg het Huis van Bewaring aan de Wetering schans in Amsterdam maar ook deze bevrijdingsactie mislukt. Diezelfde dag worden de opgepakte overvallers en de gevangenen, waaronder Jacob, geëxecuteerd in de duinen bij Bloemendaal. Daar is in Broek op Langedijk en bij het gezin Balder ech ter niets van bekend. Die moeten maar zien te overleven zonder het inkomen van hun vader. Pas in juni 1945 komt die duidelijkheid als een ambte naar naar Grietje belt. Als ze opneemt met “Met mevrouw Balder”, krijgt ze de harde mededeling: “dat is dan nu de weduwe Balder, uw man is gevonden in de duinen bij Bloe- mendaal.” Bevrijding en daarna De herdenking en viering van 4 en 5 mei is voor Willy altijd heel moeilijk geweest: “Het was feest op 5 mei 1945 want de oorlog was afgelopen. Voor ons was het echter helemaal geen feest want mijn vader Donderdagmiddag had een telefoontje Jacob al gewaar schuwd, maar zelf onderduiken wilde hij niet. Hij wilde zijn post niet verlaten. Vrijdagmiddag tegen 18.00 uur, zijn vrouw Grietje heeft hem net geroepen van de overkant waar hij bij de domi nee op bezoek was, komt er een auto aan. Bij zijn arresta tie vonden ze in de linker zak van zijn jas (hij was links) een pistool, die had hij mee voor 'een klus' in Warmen huizen die middag. Hij wordt meteen meegenomen en hij komt aan het warme eten niet meer toe. Om 21.00 uur komt er nog een huiszoeking, maar alles is dan al weg dat tegen hem gebruikt kan worden. Wel wordt de mo tor meegenomen die in het lijk- huisje staat. Zaterdag wordt oudste doch ter Maartje nog opgehaald en zij zit enkele dagen in een ge vangenis in Amsterdam. Ze mag weer naar huis en als ze iemand aanbrengt, dan zou haar vader weer vrij komen. Dat verbiedt haar moeder en ze duikt een half jaar onder in de buurt van Dirkshorn. Willy, die een baan heeft op het gemeentehuis van Lange- dijk, raakt die baan kwijt als NSB-burgemeester Stoutjes- dijk hoort waarom haar vader is gearresteerd. “Na een week gingen we allemaal naar kennis sen en familie. Daar bleven we ongeveer 3 weken.” Tl 7110

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2021 | | pagina 14