I fei 1 II J B o' ■B ai Arrestatie verzetsman Jacob Balder blijft in geheugen van dochter Willy (1927) November 2021 11 Daar gaan elke vier weken voor de nieuwe periode de bonkaarten naartoe. Ambtenaar Willem Biersteker werkt daar en zit aan het loket voor de uitgifte van bonkaarten. Hij heeft tegen verzetsman Jaap Slot in Broek op Lange- dijk al eens gezegd dat hij het goede moment voor een overval zou melden. Hij zou dan bij hem thuis langs gaan en zeggen “het nest is vol”. Dat zou het sein zijn voor een Knokploeg om in actie te komen. Dat heeft hij nu gemeld en daarom staat er om middernacht een ploeg paraat. Achter het huis van Balder ligt een schuitje voor ze klaar en ze voelen de spanning. Die spanning wordt een jongen uit de groep teveel en hij voelt dat hij moet overgeven. Hij rent daarom naar boven naar de WC die al bezet is! “Toen gaf hij over op de overloop en ik mocht dat toen oprui men”, weet Willy nog precies. “Ik herinner me ook nog dat het een stille nacht was met voldoende maanlicht.” Distributiekantoor in oude gemeentehuis van Zuid-Scharwoude in De Koog opgewacht en er ontstaat een vuur gevecht. Halsoverkop moeten ze 's nachts vluchten en ook Jacob moet ongezien weer thuis zien te komen. Enkele dagen later lukt het een groep in Amsterdam wel weer om een flin ke slag te slaan. Uit een depot in een huis in Amster dam worden Duitse uniformen, jas sen, petten, laarzen, documenten en geld geroofd. Een deel ervan wordt naar Jacob gebracht en de volgende dag weer weggehaald, naar een adres in Alkmaar. Een mooie buit om te gebruiken bij acties waarbij ze zich voor kunnen doen als Duitsers. Het lokt echter ook felle reacties uit bij de Duitse bezet ter, die deze brutale roof toch al een afgang vindt. Tijd om alle informatie die ze hebben nog eens na te gaan waar ze moeten zoeken. Wat was die verraadster ook al weer te weten gekomen over Jacob Balder? Door verraadster wordt Jacob Balder opgepakt Francisca (Franci) Siffels dringt vanaf eind 1943 binnen in LO en KP om informatie door te geven aan haar Duitse bazen. In de Zaanstreek zijn door haar al veel commu nisten opgepakt, nu moet ze het vertrouwen van Jacob winnen. Ze bezoekt hem enkele malen thuis en vertelt met veel charme een zielig verhaal dat ze moet onder duiken. Jacob laat het een en ander los waar hij mee bezig is. Ook dat een deel van de geroofde spullen uit Amster dam bij hem lag en de volgende dag naar een ander adres ging. Ze weet eigenlijk al genoeg maar dan maakt ze een fout. Ze vraagt begin mei eerst aan KP-er Pieter Termaat uit Broek op Langedijk om een vals persoonsbewijs. Zij geeft zijn naam door maar dit verraad wordt op tijd ont dekt. Hij wordt gewaarschuwd en kan onderduiken. Als ze de huisarts in Broek even later opnieuw om een persoonsbewijs vraagt, valt ze door de mand. Het ver zet weet steeds meer over haar en dat deze vrouw veel te gevaarlijk wordt. Het besluit valt dat ze gedood moet worden en eind mei 1944 wordt dit plan uitgevoerd. Het lichaam wordt in een dijk bij Rustenburg begraven, wie zou haar daar nu ooit zoeken? Ze wordt natuurlijk wel gemist door haar opdrachtgevers, net nu ze al aardig wat informatie heeft verzameld. Dan wordt ze door een bi zar toeval toch gevonden op 13 juni 1944. Een aannemer heeft de opdracht om schuttersputjes te graven in een dijk bij Rustenburg. Die zijn nodig om erin te schuilen als geallieerde vliegtuigen acties uitvoeren. Tijdens dat werk komen ze opeens een vrouwenlichaam tegen en al vlot wordt bekend dat dit de vermiste Franci Siffels is. Toch die Jacob Balder nu maar eens ophalen en flink ver horen. Zo blijven meerdere acties succesvol en lijkt het altijd wel goed te gaan. Maar op 1 mei 1944 doet Jacob mee aan een mislukte overval door een Knokploeg op het Huis van Bewaring aan de Weteringschans. Daar zitten veel kameraden uit het verzet en bij een bevrijding wordt voorkomen dat ze informatie prijsgeven tijdens zware verhoren. Bovendien dreigen sommigen gefusilleerd te worden. Door verraad is deze actie al bekend, ze worden Voorzichtig kloetend om geen geluid te maken, varen ze weg. Dat is extra nodig als ze op de route onder de Veilingbrug doorvaren, daar wordt soms wachtgelopen door de Duitsers. De overval verloopt succesvol en terug varend met de buit in het schuitje laden ze de bonkaarten bij aankomst uit. Uren zijn ze die nacht nog bezig met het sorteren van de bonnen. De groep blijft de rest van de nacht slapen bij Jacob en vertrekt onopvallend de volgen de dag, een voor een.

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2021 | | pagina 13