er Willy (1927) doc in geheugen van rres tatie verzetsman Jacob Balder blijft ja Arie Kaan De Gooi- en Eemlander, 22 juli 1943 November 2021 9 Gezin van Jacob Balder in juli 1943. Boven v.l.n.r. vader Jacob Balder- Jacob jr. (1929) - Willy (1927) Onder v.l.n.r. Annette (1934) - Grietje (1938) - moeder Grietje Balder-Schaap - Maartje (1926). Op 1 juni 1944 zal Louise nog geboren worden. Meer dan genoeg ruimte voor zijn gezin en de nodige bouwmaterialen. Na de inval van Duitsland op 10 mei 1940 en de snelle overgave na 5 dagen begint hij daarom na te denken hoe hij dit kan gebruiken. Dat begint met onderdak bieden aan een gezin met vier kinderen vanaf oktober 1940. Gevlucht uit Amsterdam is dat gezin voor lopig gered, ze wonen op het toneel. Slapen doen ze alle 6 in een klein vertrekje. De werkplaats is stoffig en de kinderen spelen er tussen de gevaarlijke machines. Maar een andere woning zoe ken valt niet mee. De evacués uit Den Helder gaan steeds voor zodat ze er in april 1942 nog steeds zitten. Een brief aan burgemeester Schelhaas of er nu geen betere woning is, brengt pas de zaak in beweging. Schelhaas schrijft een officieel verzoek aan Bureau Vluchtelingenzorg Den Hel der om “te willen overwegen Uw zorg ook over dit gezin uit te strekken.” Maar dat zijn niet de enige bewoners die extra in het huis van Balder verblijven. Het gaat veel verder, joodse en niet-joodse onderduikers komen daar ook nog bij. Dat komt door zijn samenwerking met mensen uit het verzet van de Landelijke Organisatie voor hulp aan Onderdui kers (LO). Links café De Witte Zwaan in Broek op Langedijk, later woonhuis van gezin Jacob Balder “Het is gek dat ik me alles nog steeds zo goed kan herinneren. Niet dat ik er een trauma van heb, maar de herinnering gaat ook nooit meer weg. Daar was het allemaal veel te ingrijpend voor. Het is ook niet niks als je vader opeens wordt meegeno men uit zijn huis en je hem daarna nooit meer ziet. De gevolgen voor ons gezin waren daar ook te groot voor. We hebben ons er wel goed doorheen geslagen na een moeilijk begin. Ik denk dat de invloed op mijn eigen leven is dat ik er steeds op uit ben geweest om veel vrijheid te hebben. Dit zou best eens door mijn vader kunnen komen die juist zo bezig was voor die vrijheid van het bezette Nederland.” Ik spreek de dochter van een van de grootste verzetsstrij ders die Langedijk kende. Zij, Willy den Hartigh-Balder, weet alle details nog van die middag dat haar vader Ja cob Balder werd opgepakt. Herinneren aan de hand van foto's kan maar met die ene gezinsfoto uit juli 1943, die ze koestert als een kostbaar kleinood. “Ik vond mijn moeder er niet zo vrolijk op kijken en ik wist wel waarom: haar broer was net daarvoor verdronken in het IJsselmeer”. Maar laten we eerst eens kijken hoe het zover heeft kun nen komen dat haar vader werd gearresteerd door de Duitse bezetters. Waarom werd er zo intensief naar die timmerman uit Broek op Langedijk gezocht? Hoe kon hij uitgroeien tot een verzetsman die vergaderde met lande lijke kopstukken uit het verzet? Wie was Jacob Balder (1900-1944) Jacob Balder, door iedereen 'Slakkie' Balder genoemd zonder dat iemand hier de verklaring van wist, woont met zijn gezin in Broek op Langedijk in wat ooit café De Witte Zwaan was. Dat is aan de zuidkant van het post kantoor en tegenover het vroegere gemeentehuis. Daar naast was een stal die voor paarden en rijtuigen geschikt was. Het geheel is nu ingericht als woonhuis en de stal is een werkplaats geworden voor timmerman/aannemer Jacob Balder. Visscher verdronken. De 35-iarige Huizer visscher Schaap is door het omslaan van zijn boot verdronken. Het ongeval geschiedde op het Ijsselmeer, nabij Valkeveen. Zijn vader wist zich drijvende te houden op de omgeslagen hoot en werd gered.

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2021 | | pagina 11