OOFWOOFC Hans de Graaf Jan Marsman jr. schrijft over hoe de mooiste dag van een jong paar een zwarte dag werd. Ook neemt hij ons aan de hand van krantenartikelen mee terug naar 1920. Het Regthuis in 2021 hopelijk gewoon weer elke zondagmiddag open. U bent van harte welkom. Tot slot wens ik u allemaal gezellige kerstdagen, die ook anders zullen zijn dan anders en een goede start in 2021. Het jaar waarin ik hoop dat het coronavirus wordt over wonnen en we ons normale leven weer kunnen oppak ken. En als we er dan toch weer op uit kunnen moet u vast een keer bij ons langskomen en een kijkje nemen in Het Regthuis waar op dit moment de laatste hand wordt gelegd aan onze nieuwe expositie over, ik denk wel de meest ingrijpende gebeurtenis in de geschiedenis van onze dorpen, de ruilverkaveling. De afgelopen tijd kregen we regelmatig de vraag van onze donateurs of het klopte dat de Otterplaat van dit jaar nog niet was bezorgd. Dit klopte inderdaad, door diverse omstandigheden is er vertraging opgelopen bij het samenstellen van de Otterplaat. Helaas bleek het niet mogelijk om zoals gewoonlijk de Otterplaat eind oktober bij u op de mat te kunnen laten vallen. In dit door het coronavirus gedomineerde jaar gaan heel veel dingen anders dan anders. Zo ging er helaas een lelijke streep door veel van onze activiteiten en was ons museum Het Regthuis maandenlang geslo ten. Juist daarom is het zo belangrijk dat er dit jaar wel een Otterplaat verschijnt. De redactie denkt er in geslaagd te zijn ook dit jaar weer een rijk gevulde en voor de lezers interessante Otterplaat te hebben samenge steld. Die zelfs wat dikker is geworden dan in de afgelopen jaren. De voor ons liggende kerstperiode biedt u vast wel tijd om er eens lekker voor te gaan zitten en even terug te gaan in de Langedij- ker historie. Graag neem ik u even in grote stappen mee door de inhoud van deze Otterplaat met mooie persoonlijke verhalen over Lange- dijkers, bekend en minder bekend. Over een drama, maar ook over belangrijke ont wikkelingen, bedrijven en nog veel meer. Martin Wagenaar blikt terug op zijn jeugd en schrijft over de grote schoonmaak die vroeger elk voorjaar moest plaatsvinden en waarbij het hele huis op zijn kop ging. Tegenwoordig is dit fenomeen helemaal verdwenen zoals vrijwel alle bakkers. Herman Veltum schrijft over het leven in de Kerkmeer uit zijn jeugd en waar zijn vader machinist was van het nog steeds bestaan de gemaal. Op deze geïsoleerde plek, in die tijd alleen varende te bereiken, woonde het grote gezin Veltum. Arie Kaan schreef een mooi portret van tuinder en top-kolver Piet Woestenburg. Dit verhaal geeft een mooi inkijkje in het tuindersleven van voor de ruilverkaveling en zet de voormalig Langedijker kolfkampioen terecht in de schijnwerpers. Veel Langedijkers zullen goede herinneringen hebben aan dokter Manjoero die van 1946 tot 1966 als huisarts in Broek op Langedijk praktiseerde. Ida Tauber schreef samen met de redactie een mooi portret over hem. De 18e eeuwse runderpest trof ook Langedijk genadeloos en was zeer ingrijpend voor de veelal arme Langedijker boeren die vaak hun hele veestapel kwijtraakten. In het artikel van Dick Zuiderbaan leest u er alles over. Zelf ben ik in de geschiedenis van Gemeenschappelijk Gasbedrijf Noord-Scharwoude gedoken. Beter bekend als de gasfabriek die vanaf 1909 in bedrijf was en waar tot 1951 gas werd geproduceerd. Maar wat hadden die bakkers met de grote schoonmaak te maken? November 2020 3

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2020 | | pagina 5