Piet ^Veesten de historie voor LDTULFg JlMIKÜ Arie Kaan Ze kunnen goed samenwerken omdat ze elkaar aanvul len. Piet met nieuwe ideeën en vader die wat remt: "hoe veel kost dat wel niet?" Maar bij de eerste vaartocht met een motorschuit, na de oorlog, gaf vader Willem toe dat hij erg blij was met deze investering. Wat een gemak! Het was een schuit die was gekocht van Kees Bruin die naar Nieuw Zeeland emigreerde. Piet had er een Penta buiten boordmotor op gezet. Piet Woestenburg haalt de kool binnen en maakt een mooie stapel Op een zondagmiddag kwam een man Het Regthuis binnen met een paar fotoalbums. Ik had toen dienst als suppoost en we gaan aan een tafel zitten om ze te be kijken. Al snel ontdek ik dat deze man, die al een lang leven achter zich heeft (geboren1929), een boeiend ver teller is. Hij laat mij prachtige foto's zien die uit een tijd komen dat er maar heel weinig foto's werden genomen. Zeker tuinders maakten nauwelijks foto's. Die waren hard aan het werk en hoe interessant kan het nou zijn dat je een foto maakt van je werk. Bovendien kost het geld dat wel beter besteed kon worden, als het geld er al was trouwens. Maar deze man was tuinder geweest en had daar toch oog voor gehad. Gelukkig had hij er toen geld voor over om het tuindersleven vast te leggen. Hoe er ge werkt werd, hoe het schaften ofwel het 'koppie doen' eruit zag, hoe de kool per slee over het ijs werd ver voerd, hoe de ruilverkaveling alles veranderde en ga zo maar door. We spreken af dat ik een keer bij hem langs ga voor een uitgebreid interview, want ik voel dat hij, Piet Woestenburg, mij veel kan vertellen. Piet Woestenburg al vroeg in zijn jeugd aan het werk In Noord-Scharwoude geboren in 1929, was 6 klassen op de lagere school in die tijd vaak ook het eindstation. Er was wel een 7e klas om in zo'n extra jaar nog verder bij te leren, dan hoefde je nog niet naar een school voor voort gezet onderwijs te gaan. Piet deed die 7e klas ook, maar daarna begon ook meteen zijn werkzame leven. Het is dan 1942 en de Tweede Wereldoorlog is in volle gang. Hij begint te werken bij kruidenier Stoop in Oud karspel. Boodschappen rondbrengen, een jaar lang, goed opletten op de bonnetjes die erbij horen want veel is 'op de bon'. Maar hij wil het liefst bij zijn vader Willem, die tuinder is, komen werken. Die ziet dat ook wel zitten en ze huren er land voor bij. Het gemak van een motorschuit, Piet achter het roer op het Gorterdiepje in Noord-Scharwoude in zijn tweede en grotere 'metor' Piet ontwikkelt zich door cursussen te volgen, haalt ook zijn Middenstandsdiploma. Gaat naar de avondschool voor detailhandel in Alkmaar, want een groentewinkel beginnen lijkt hem wel wat. Al die plannen worden enke le jaren na de oorlog doorkruist door een oproep voor de keuring van de militaire dienstplicht. In die tijd dreig je dan uitgezonden te worden naar Nederlands-Indië. Daar gaan veel jonge soldaten naartoe om daar de 'orde te her stellen', ook uit Langedijk. Maar hij wordt afgekeurd we gens een liesbreuk. Dit voorkomt dat hij Langedijk moet verlaten en zijn vader verder alles alleen had moeten doen. Bekend door zijn kolfprestaties "Vanaf 15 jaar mochten we op zondagmiddag biljarten in café De Schelvis. We keken dan wel eens om een hoekje bij het kol ven. Toen zei een van die mannen "Jochie hou jij die stok es effies vast want je ken pittig biljarte dus je zalle wel kolve kenne ok". Ik kreeg een stok in mijn handen en inderdaad kon ik het, ik had er kijk op." Hij wordt lid van de vereniging 'Gezellig Samenzijn' en zal dat zijn hele leven blijven. Hij leert snel en dit resul teert in 1948 in het Langedijker kampioenschap voor ju nioren. Het blijkt voor Piet een prachtige hobby die hij tot zijn 90e jaar zal blijven doen. 54 November 2020

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2020 | | pagina 56