Luchtig en grondig bekeken: Houthandel Eecen ontsnapte. Maar aan de andere kant was er geen redden meer aan en stroomde de Raaksmaatsboezem leeg in de Bleekmeerpolder. Een poging van het inmiddels gewaar schuwde en toegesnelde kermisvolk om met een platbo dem het gat te dichten liep uit op een mislukking: het bootje werd simpelweg in twee stukken gespleten en het gat in de kade werd steeds groter. De landerijen stonden de volgende dag een meter onder water. Het vee kon worden gered, maar de kool en aardappelen waren in één klap waardeloos. Van de overstroming heeft Stichting Langedijker Verleden een unieke film in bezit, gemaakt door cineast Jan de Bakker uit Noord-Scharwoude, die met zijn apparatuur toevallig op de kermis was. Ook deze film kan tijdens de openingsuren van Het Regthuis worden bekeken. Na de ruilverkaveling is van de Bleek- meerpolder en de Middel- en Noorderkoog weinig meer te herkennen. Deze zijn opgegaan in het grotere geheel. Maar de Zuiderkoog is wonderwel behouden en nog dui delijk herkenbaar. lege polder zichtbaar. Maar het is niet de bedoeling dat dit lang zo blijft. Verzekeringsmaatschappij de Noord- hollandsche van 1816 heeft plannen om hier een nieuw hoofdkantoor te bouwen. Bijzonder is dat ook dit bedrijf een eeuwenoude relatie heeft met zowel Oudkarspel als met de oprichter van de houthandel. Cornelis Jansz Eecen was in 1816 namelijk ook de oprichter van de Onderlinge Brandwaarborg, dat later NH1816 werd. Als we voor de laatste keer een blik werpen op de luchtfoto, zien we links van de ophaalbrug een boerderijachtig gebouw. Hier is al sinds 1874 het hoofdkantoor van de Noordhollandsche van 1816 gevestigd. "Waar de grote banken en verzeke raars anonieme bedrijventerreinen of de Amsterdamse Zuidas verkiezen, blijft NH1816 eigenwijs op dat mooie plekje waar het ruim 200 jaar geleden allemaal begon: de Dorpsstraat in Oudkarspel", aldus directievoorzitter Lex Verëll. In de nieuwbouwplannen blijft 'de boerderij' be houden als monument en worden de kantoren verplaatst naar de andere kant van de Achterburggracht. Hier moet een groene campus verschijnen met een parkachtige uit straling waar 400 werknemers een plekje kunnen vinden. De nieuwbouwplannen kenmerken zich door het gebruik van stevige balken, grote deuren en gigantische lamellen, in een vorm die enigszins doet denken aan de houthallen van weleer. Op deze manier wordt de geschiedenis die Cornelis Jansz Eecen in 1805 op deze plek in Oudkarspel startte nog met vele jaren verlengd. Foto van het gat in de kade en de ondergelopen Bleekmeerpolder in 1921 Bronnen. - 59e Bundel Westfries Genootschap 1992 - Boekje 175 jaar Eecen Hout (augustus 1980) - https://www.molendatabase.org/ - https://topotijdreis.nl - Nationaal Archief - https://www.nh1816.nl/ 21ste eeuw In het begin van deze eeuw ging de Houtgroep Eecen met de Zaanse branchegenoot PontMeyer een fu sie aan. De familienaam Eecen ver dween na 200 jaar als bedrijfsnaam en PontMeyer werd de nieuwe naam voor het fusiebedrijf. Ondanks eer dere plannen voor verhuizing naar bedrijventerrein Breekland, is het be drijf nog steeds te vinden in de Zui derkoog. De nadruk ligt niet meer op houtverwerking en opslag, maar te genwoordig onderscheidt het bedrijf zich als bouwmarkt voor aannemers en bouwbedrijven. De leegstaande houthallen aan de zuidzijde zijn in 2019 grotendeels gesloopt en vanaf het ophaalbruggetje is nu weer een Artist impression van de nieuwbouw van NH1816 November 2020 53

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2020 | | pagina 55