Luchtig en grondig bekeken: Houthandel Eecen Moderne technieken namen de aandrijving van de zage rij over. Afbeelding 6 toont de 'De Vier Gebroeders' nog in volle glorie. Het is een oude foto waarbij ook nog een zogenaamde Lient (klein insteekhaventje) naar de Voor burggracht is te zien. Dit werd in Langedijk ook wel een diksloot genoemd. Weidemolen 'De Koekoek' Minder bekend is dat er ook een weidemolentje op het terrein van Eecen heeft gestaan. Op de luchtfoto is hij te zien boven de middelste loods, ongeveer halverwege de stapels hout. De weidemolen heette "De Koekoek" en werd gebouwd in 1933. Maar ook voor die tijd stond hier al een molentje. De molen werd gebruikt om het bedrijfs terrein van Eecen te bemalen met een vijzel. Het weide- molentje is behouden, maar staat niet meer op de oor spronkelijke locatie. Na de zoveelste uitbreiding van het bedrijfscomplex werd de molen verplaatst naar een plek op de dijk helemaal aan de oostkant van de polder. Maar hij had al enige tijd geen functie meer, omdat toen de hele Zuiderkoog bemalen werd met een elektrische pomp aan de kant van de Dorpsstraat. Inmiddels heeft het Hoog heemraadschap het beheer van het waterpeil overgeno men. In 1985 haalde molenbouwer Poland het molentje uiteindelijk weg en stond deze 15 jaar in opslag. In 2000 werd de molen bij Golfbaan Sluispolder geplaatst, nabij de N9 in Alkmaar. Daar is de molen na een restauratie weer in bedrijf. De 18-jarige Julius Meijer is nu de enthou siaste molenaar, die geregeld de wieken laat draaien. De Koogpolder Zoals in het begin van dit stuk opgemerkt, is Eecen ge vestigd in een klein poldertje genaamd de Zuiderkoog. Oorspronkelijk waren er drie kleine polders: Noorder koog, Middelkoog en de Zuiderkoog, die gezamenlijk de Koogpolder vormde. De Middelkoog en Noorder koog werden in het begin van de 19e eeuw samenge voegd. Voor de afwatering op het boezemwater was de Zuiderkoog met een houten duiker onder de Snipsloot verbonden met de Middelkoog. In de Middelkoog stond de gezamenlijke molen van de Koogpolder, die tevens de Bleekmeerpolder in Waarland bemaalde. Ook de Bleek- meerpolder was met een houten grondduiker verbonden met de Koogpolder, maar dan onder de Ganssloot. Later werd een stoomgemaal gebouwd in de Bleekmeerpolder, waarbij de gezamenlijke bemaling via de duikers bleef behouden. De molen van de Koogpolder bleef ook in be drijf, totdat deze in 1937 door brand verloren ging. Topografische kaart van 1922 met de ligging van de Koogpolders. 1=Zuiderkoog, 2=Middelkoog, 3=Noorderkoog, 4=Bleekmeerpolder. De Koogpoldermolen wordt aangeduid met de letters WrM. De grondduikers tussen de polders met een pijltje en de letters GrDr. Het systeem met houten duikers onder de boezemvaart was niet zonder risico. Op 22 augustus 1921, het was kermis in Oudkarspel, raakte de duiker naar de Bleek- meerpolder lek. Het beheer en onderhoud aan de duiker was slecht waardoor het hout verrot was en de duiker het die dag plotseling begaf. Molenaar IJs Koster ontdek te het lek om 22 uur en sloot snel de duiker af aan de zij de van de Koogpolder, zodat deze polder aan een ramp 52 November 2020 iol

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2020 | | pagina 54